Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-40/07/BJ
z 30 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-40/07/BJ
Data
2007.10.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
nauczyciel
zapomoga pieniężna
zasiłki
zwolnienia podatkowe


Istota interpretacji
Czy zasiłek pieniężny przyznany nauczycielom z tytułu długotrwałej choroby korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?



Wniosek ORD-IN 811 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko M. Z. J. O. w K., przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2007r. (data wpływu do tut. Biura – 3 sierpnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zasiłku pieniężnego z tytułu długotrwałej choroby przyznanego na pomoc zdrowotną dla nauczycieli - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2007r.do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zasiłku pieniężnego z tytułu długotrwałej choroby przyznanego na pomoc zdrowotną dla nauczycieli.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wejście w życie z dniem 1 stycznia 2007r. zmiany art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela spowodowało, że organy prowadzące szkoły zobowiązane zostały do określenia rodzajów świadczeń przeznaczonych w ramach środków na pomoc zdrowotną dla nauczycieli oraz warunków i sposobu ich przyznawania. W tym celu Rada Miasta w dniu 28 lutego 2007r. podjęła Uchwałę, w której ustaliła zasady gospodarowania środkami zabezpieczonymi corocznie w budżecie gminy na pomoc zdrowotną dla nauczycieli oraz nauczycieli emerytów i rencistów miejskich szkół podstawowych, gimnazjów, przedszkoli i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina oraz Uchwałę, w której określiła wysokość środków na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej w 2007r. Zgodnie z Uchwałą nauczyciel oraz nauczyciel emeryt/rencista, który wymaga wsparcia finansowego ze względu na ponoszone koszty związane z leczeniem, może wystąpić do dyrektora szkoły/placówki z indywidualnym wnioskiem, popartym zaświadczeniem lekarskim lub innymi dokumentami o przyznanie zasiłku pieniężnego. Decyzję w sprawie przyznania zasiłku pieniężnego i jego wysokość określa dyrektor szkoły/placówki, który dysponuje środkami na ten cel.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku, gdy nauczyciel złoży wniosek o przyznanie zasiłku pieniężnego, udokumentuje go zaświadczeniem lekarskim, z którego będzie wynikać, ze choroba ma charakter długotrwały lub że choruje przewlekle, stale musi zażywać leki, wymaga długiej rehabilitacji i z tego tytułu otrzyma zasiłek pieniężny, kwota tego zasiłku będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy.

Zdaniem wnioskodawcy zasiłek pieniężny przyznany przez dyrektora szkoły/placówki na pomoc zdrowotną dla nauczyciela na podstawie złożonego przez niego wniosku, udokumentowanego zaświadczeniem lekarskim potwierdzającym, że jego choroba ma charakter długotrwały, że przewlekle choruje, zmuszony jest stale zażywać leki, wymaga długotrwałej rehabilitacji itp., powinna korzystać ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł. z zastrzeżeniem pkt 40 i 79.

Stosownie do art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2006r. Nr 97, poz. 674), w brzmieniu nadanym przez art. 5 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 18 października 2006r. o zmianie i uchyleniu niektórych upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz. U. Nr 220, poz. 1600), niezależnie od przysługującego nauczycielowi i członkom jego rodziny prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, organy prowadzące szkoły przeznaczą corocznie w budżetach odpowiednie środki finansowe z przeznaczeniem na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej oraz określą rodzaje świadczeń przyznawanych w ramach tej pomocy oraz warunki i sposób ich przyznawania.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Rada Miasta ustaliła zasady gospodarowania środkami zabezpieczonymi corocznie w budżecie gminy na pomoc zdrowotną dla nauczycieli oraz nauczycieli emerytów i rencistów miejskich szkół podstawowych, gimnazjów, przedszkoli i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina. Zgodnie z tymi zasadami nauczyciel oraz nauczyciel emeryt/rencista, który wymaga wsparcia finansowego ze względu na ponoszone koszty związane z leczeniem może wystąpić do dyrektora szkoły/placówki z indywidualnym wnioskiem o przyznanie zasiłku pieniężnego, popartym zaświadczeniem lekarskim lub innymi dokumentami. Z dokumentów tych będą wynikać informacje czy choroba ma charakter długotrwały, przewlekły, wymaga ciągłego przyjmowania leków czy stałej rehabilitacji.

Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ze zwolnienia od podatku korzystają zapomogi otrzymane m. in. w przypadku długotrwałej choroby.

Z uwagi na to, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie podaje definicji „choroby długotrwałej”, należy odnieść się do literalnego brzmienia niniejszego przepisu. Do chorób długotrwałych zaliczyć należy zatem wszelkie choroby przewlekłe, jak również takie, które mają długotrwały przebieg (trwające miesiącami lub latami) i wymagają leczenia w sposób stały lub przez długi okres.

Wobec powyższego, jeżeli nauczyciel złoży wniosek o przyznanie zasiłku pieniężnego, udokumentuje go zaświadczeniem lekarskim, z którego będzie wynikać, że choroba ma charakter długotrwały lub że choruje przewlekle, stale musi zażywać leki, wymaga długiej rehabilitacji i otrzyma z tego tytułu zasiłek pieniężny, to kwota tego zasiłku, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł, będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego stanowisko wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj