Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-64/07/BK
z 3 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-64/07/BK
Data
2007.10.03



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
kwota
podstawa opodatkowania
rata
waloryzacja


Istota interpretacji
Czy waloryzowaną kwotę należną wlicza się do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług w stawce przypisanej do sprzedanego towaru



Wniosek ORD-IN 866 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2007 r. (data wpływu 27 lipca 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 sierpnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wliczenia do podstawy opodatkowania kwoty waloryzacji przy dostawie ratalnej budynku mieszkalnego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 27 lipca 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie, wliczenia do podstawy opodatkowania kwoty waloryzacji przy dostawie ratalnej budynku mieszkalnego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka realizuje budowę budynków mieszkalnych wielorodzinnych, które są przeznaczone do dalszej sprzedaży. W ramach zawieranych umów Spółka zamierza wprowadzić klauzulę dotyczącą waloryzacji ceny budynku mieszkalnego. W przypadku nabycia lokalu mieszkalnego kupujący może dokonać wpłaty całej kwoty należnej za lokal jednorazowo w wyznaczonym terminie, bądź dokonywać wpłat w systemie ratalnym. W przypadku sprzedaży ratalnej kwota należna może podlegać waloryzacji ze względu na wzrost cen usług oraz materiałów budowlanych.

Zasadą indeksacji ceny jest jej oparcie o stały wskaźnik miesięczny. Waloryzacja obliczana będzie, w ten sposób, iż niespłacona przez nabywcę część ceny podlegać będzie zmianie każdego ostatniego dnia miesiąca o podany wyżej wskaźnik.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy waloryzowaną kwotę należną wlicza się do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług w stawce przypisanej do sprzedanego towaru ...


Zdaniem wnioskodawcy kwota waloryzacji wlicza się do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług w stawce przypisanej do sprzedawanego na raty budynku mieszkalnego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w tym również: wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

Podstawą opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 1 w/w ustawy jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 – 22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę ( kwotę należną ) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Odnosząc powołane przepisy do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego podstawę opodatkowania stanowi całość wynagrodzenia należna Spółce zgodnie z zawartą umową z tytułu przedmiotowej sprzedaży budynku mieszkalnego, pomniejszona o kwotę należnego z tego tytułu podatku. Każda zmiana wielkości wynagrodzenia należnego sprzedawcy spowodowana waloryzacją kwoty należnej skutkuje zmianą podstawy opodatkowania, a tym samym kwoty podatku należnego.

Nadmienia się, iż zmiana podstawy opodatkowania powoduje konieczność wystawienia faktury korygującej przez dostawcę.

W myśl § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego, obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Ponadto zaznacza się, iż odnośnie pytania zawartego w przedmiotowym wniosku, w zakresie prawa do waloryzacji ceny w przypadku gdy wykonawcy robót budowlanych zostali wyłonieni w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, w zawartych umowach a nie dokonano zapisów umożliwiających waloryzację wynagrodzenia wykonawcy zamówienia wydano odrębne postanowienie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj