Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PD1A/415-8/07
z 25 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1A/415-8/07
Data
2007.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
amortyzacja
inwestycje w obcych środkach trwałych
środek trwały


Pytanie podatnika
Jak należy amortyzować fundamenty oraz halę magazynowo – handlową, nietrwale związaną z gruntem, wykupioną po umowie leasingu?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 19.03.2007 r. (data wpływu 21.03.2007 r.) uzupełnionego pismem z dnia 23.05.2007 r. /z daty wpływu 24.05.2007 r./ w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w pismach z dnia 19.03.2007 r. i 23.05.2007 r. stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność handlową oraz usługową w zakresie usług konfekcjonowania. Dla celów działalności gospodarczej na działce, której jest Pan właścicielem wybudował fundamenty oddane do używania 31.08.2003 r. o wartości początkowej - 96.226,20, na których została zamontowana hala, będąca przedmiotem leasingu operacyjnego. Hala o powierzchni ... jest nietrwale związana z gruntem, ponieważ przymocowana jest do fundamentów za pomocą kotew, posiada stalową konstrukcję, a obudowę ścian i dachu stanowią ocieplone blachy trapezowe. W hali zamontowano świetlówki dachowe, wykonano posadzkę. Nie posiada ona ścianek działowych, ani pięter, hala została oddana do używania 31.08.2003 r. Czas trwania umowy leasigowej to 48 miesięcy z terminem wykupu hali przypadającym na 21.07.2007 r. Wartość wykupu /cena zbycia/ wynosi 52.000,00, natomiast planowane przyjęcie zakupionej hali do użytkowania przypada na dzień 22.07.2007 r. W tym dniu zostanie hala wprowadzona do ewidencji środków trwałych.

Firma wybudowane fundamenty przyjęła do środków trwałych 31.08.2003 r. jako inwestycję w obcym środku trwałym i amortyzuje stawką 10%.

Zdaniem Pana po wykupieniu hali nie należy dodawać niezamortyzowanej części inwestycji w obcym środku trwałym – fundamentów do wartości początkowej zakupionej hali, lecz amortyzować inwestycję nadal stawką 10%.

Natomiast po zakończeniu umowy leasingu i wykupieniu hali magazynowo – handlowej należy wprowadzić ją do ewidencji środków trwałych jako odrębny środek trwały i amortyzować stawką indywidualną 2,7% wynikającą z przyjęcia okresu amortyzacji 40 lat pomniejszone o 3 lata, które upłynęły od dnia oddania hali po raz pierwszy do używania.

Ustosunkowując się do powyższego Naczelnik tut. Urzędy wyjaśnia:

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 22a ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m. in. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością (pkt 1) o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Natomiast ust. 2 pkt 1 w/w przepisu stanowi, iż amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 22c, niezależnie od przewidywanego okresu używania przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej „inwestycjami w obcych środkach trwałych” zwane także środkami trwałymi.

W myśl art. 22 ust. 4 pkt 1 w/w ustawy podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla przyjętych do używania inwestycji w obcych środkach trwałych, z tym że dla inwestycji w obcych budynkach /lokalach/ lub budowlach – okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat.

Zgodnie z art. 22h ust. 2 tejże ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy z zastrzeżeniem art. 22l i 22ł dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art. 22I – 22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. Ostatecznym terminem dokonania wyboru indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla środka trwałego jest miesiąc w którym rozpoczyna się jego amortyzacja.

W świetle wyżej wymienionych przepisów inwestycja w obcym środku trwałym stanowi odrębny środek trwały, dla której przepisy określają zasady amortyzowania.

Stąd w przypadku nabycia przez podatnika środka trwałego, w którym dokonał inwestycji w obcym środku trwałym, istnieje możliwość kontynuacji amortyzacji według zasad przyjętych na początku amortyzacji inwestycji w obcym środku trwałym, pomimo iż po nabyciu środka trwałego nie będzie to już obcy środek trwały, lecz własny. Po przekazaniu do używania inwestycji w obcym środku trwałym, staje się ona bowiem odrębnym składnikiem majątku w postaci środka trwałego, niezależnie od prawa własności i przewidywanego okresu używania.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego w zapytaniu wynika, że jako odrębny środek trwały amortyzował Pan stawką indywidualną 10% inwestycję w obcym środku trwałym – fundamenty po przyjęciu ich do używania w dniu 31.08.2003 r.

W świetle w/wym przepisów stały się one dla Pana odrębnym składnikiem majątku i nie zmienia tego nabycie hali posadowionej na tych fundamentach, będącej dotychczas przedmiotem leasingu operacyjnego. Nabyta hala to odrębny środek trwały, którego wartość początkowa winna być ustalona stosownie do przepisów art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 w/wym ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

A zatem po zakupie hali będącej dotychczas przedmiotem leasingu operacyjnego nie należy wartości początkowej hali powiększać o wartość niezamortyzowanej części inwestycji w obcym środku trwałym – fundamentów, które jako odrębny środek trwały należy amortyzować według przyjętych zasad przed rozpoczęciem amortyzacji tj. stawką 10%.

Natomiast art. 22j ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika z tym, że okres amortyzacji nie może być krótszy niż - dla budynków/lokali/ niemieszkalnych, dla których stawka amortyzacyjna z Wykazu stawek amortyzacyjnych wynosi 2,5% - 40 lat pomniejszone o pełną liczbę lat, które upłynęły od dnia ich oddania po raz pierwszy do używania do dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat.

Dla oceny czy powyższy przepis ma zastosowanie w Pana przypadku istotnym jest do jakiego rodzaju środków trwałych należy zakwalifikować przedmiotową halę. Czynność ta warunkuje prawidłowe ustalenie stawki amortyzacyjnej z Wykazu stawek amortyzacyjnych.

Hala, którą Pan zamierza kupić pomimo, że jest rozbieralna jest posadowiona na fundamencie aby można ją było użytkować i poprzez ten fundament jest trwale związana z gruntem. Zgodnie art. 3 pkt. 2 ustawy z dnia 27 lipca 1994 r. Prawo budowlane - Dz. U. z 2000 r. Nr. 106, poz. 1126 ze zm. - budynek to taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

A zatem w świetle powyższego przedmiotowa hala zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych /KŚT/ stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych/KŚT/ /Dz. U. Nr. 112, poz. 1317 ze zm./ - KŚT klasyfikuje - hale w grupie 1 „ Budynki niemieszkalne” do rodzaju 103 „Budynki handlowo – usługowe” dla których stawka amortyzacyjna wynosi 2,5% zgodnie z Wykazem stawek amortyzacyjnych stanowiącym załącznik Nr. 1 do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm./.

Jak wynika z w/wym przepisu art. 22j ust. 1 pkt 4 określony w nim sposób ustalenia stawki amortyzacyjnej dotyczy budynków/lokali/ niemieszkalnych, dla których roczna stawka amortyzacji wynosi 2,5% zgodnie z Wykazem stawek, a zatem może mieć zastosowanie do wykupionej hali.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że hala, którą dysponował Pan na podstawie umowy leasingu operacyjnego została oddana do użytkowania 31.08.2003 r., a planowane przez Pana jako przyszłego właściciela przyjęcie hali do użytkowania i wprowadzenie jej do ewidencji środków trwałych nastąpi 22.07.2007 r., a zatem od dnia oddania po raz pierwszy do używania hali do dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych upłyną 3 pełne lata.

Dla ustalenia stawki amortyzacyjnej należy przyjąć okres amortyzacji 40 lat – 3 lata /liczba pełnych lat/ = 37 lat czyli stawka amortyzacyjna wyliczona 2,7%.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż stanowisko zawarte przez Pana we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Z posiadanych danych przez tut. organ podatkowy wynika, iż w dacie złożenia przedmiotowego wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, postępowanie przed sądem administracyjnym ani kontrola podatkowa.

Pouczenie:
Na podstawie art. 236 § 1 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj