Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-155/07/AW
z 10 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-155/07/AW
Data
2007.10.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym --> Uprawnienia osób fizycznych

Zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym --> Warunki przyznania prawa do zwrotu podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
służebność
tytuł prawny
zwrot wydatków związanych z budownictwem


Istota interpretacji
Czy podatnik ma prawo do zwrotu części podatku od towarów i usług z tytułu wydatków poniesionych na remont parteru mieszkania?



Wniosek ORD-IN 691 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2007 r. (data wpływu 30 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie możliwości uzyskania zwrotu niektórych wydatków związanych z remontem budynku mieszkalnego, do którego ma Pani służebność - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2007 r. (data wpływu) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie możliwości uzyskania zwrotu niektórych wydatków związanych z remontem części budynku mieszkalnego, do którego syn ustanowił dla Pani służebność.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Posiada Pani służebność osobistą mieszkania polegającą na prawie bezpłatnego i dożywotniego korzystania z parteru budynku mieszkalnego będącego własnością syna, który obecnie nie zamieszkuje w tym budynku. Zamierza Pani remontować parter budynku, a wydatki poniesione na zakup materiałów budowlanych na potrzeby remontu dokumentować fakturami VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy ma Pani prawo do zwrotu części podatku od towarów i usług z tytułu wydatków poniesionych na remont parteru mieszkania...

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionej sytuacji przysługuje prawo do zwrotu części podatku VAT za zakupione materiały.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468), osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

  1. budową budynku mieszkalnego;
  2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
  3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.


Natomiast - w myśl art. 4 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy - prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, z późn zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3.

W przypadku inwestycji polegającej na remoncie budynku lub lokalu mieszkalnego ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym wymaga więc istnienia tytułu prawnego do remontowanego odpowiednio budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Za tytuł prawny, o którym mowa wyżej, uważa się między innymi:

  1. własność,
  2. umowę użyczenia,
  3. umowę najmu lub dzierżawy,
  4. inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego.


Z powyższego wynika, iż tytułem prawnym może być własność i inne prawa rzeczowe oraz każdy stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu. Służebność jest ograniczonym prawem rzeczowym, a prawo do korzystania z lokalu w przypadku służebności mieszkania wynika wprost z ar. 302 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami), który stanowi, że mający służebność mieszkania może korzystać z pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku. Jednocześnie osoba uprawniona z tytułu służebności obowiązana jest dokonywać napraw i innych nakładów związanych ze zwykłym korzystaniem z rzeczy. Właściciel nieruchomości obciążonej służebnością nie ma obowiązku czynić takich nakładów na rzecz obciążonej użytkowaniem (art. 260 w związku z art. 302 § 2 Kodeksu cywilnego). Tym samym służebność należy uznać za tytuł prawny uprawniający do przedmiotowego zwrotu.

Z analizy opisanego stanu faktycznego wynika więc, iż posiada Pani tytuł prawny do części domu (parteru), który zamierza Pani remontować. Ponoszone wydatki zamierza Pani udokumentować fakturami VAT. Wobec powyższego spełnione zostaną warunki do ubiegania się o zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane kwotą VAT w wysokości 7%, na zasadach uregulowanych w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj