Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UDD-415-55/07/RL
z 23 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UDD-415-55/07/RL
Data
2007.05.23



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
cele rehabilitacyjne
niepełnosprawni
odliczenie od dochodu


Pytanie podatnika
Czy Podatniczka może odliczyć poniesione wydatki na cele rehabilitacyjne dla swojej mamy od podstawy wymiaru podatku dochodowego od osób fizycznych? Jako „ osoba niepełnosprawna pozostająca na utrzymaniu podatnika" czy z uprawnienia przewidzianego przedmiotowym przepisem może skorzystać podatnik, którego osoba niepełnosprawna jest rodzicem i z którym pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym, w sytuacji, gdy jednocześnie osoba niepełnosprawna rozlicza się z podatku dochodowego od osób fizycznych ze swoim małżonkiem i niezależnie od wydatków poniesionych przez podatnika, na którego utrzymaniu pozostaje również poniosła osobiście jako podatnik - osoba niepełnosprawna wydatki na cele rehabilitacyjne.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. Nr 8, póz. 60 z 2005 roku ze zm.) postanawia wydać Pani X pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oceniając stanowisko przedstawione we wniosku bez numeru z dnia 26.04.2007r, uzupełnionym pismem z dnia 15.05.2007r. o udzielenie interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęPani X składając zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2006 dokonała odliczenia w wysokości 11.924,15zł- z tytułu wydatków na cele rehabilitacyjne - poniesionych na adaptacją budynku mieszkalnego stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności mamy. Podatniczka poniosła wydatki z własnych środków, natomiast faktury zostały wystawione na mamę. Pani X nie dysponuje jednakże żadnym dokumentem, który mógłby potwierdzić fakt poniesionego przez nią wydatku. Wskazuje, że faktycznym dowodem na poniesienie wydatków może być porównanie dochodów. Osiągane przez Panią X wynagrodzenie w kwocie 2.898zł miesięcznie netto oraz to, iż nie posiada własnej rodziny pozwala na łożenie na utrzymanie niepełnosprawnej mamy, której dochody ( w kwocie 620zł miesięcznie) uniemożliwiały sfinansowanie wydatków na wymienioną inwestycję rehabilitacyjną. Podatniczka podkreśla, iż faktury dokumentujące wydatki na inwestycję wystawione są na mamę, gdyż było to warunkiem koniecznym dla uzyskania dofinansowania z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. W dniu 30.10.2006r. została zawarta umowa na dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych pomiędzy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Płocku a Panią X jako wnioskodawcą. Przedmiotem umowy było dofinansowanie wydatków związanych z przystosowaniem budynku mieszkalnego do potrzeb osoby niepełnosprawnej, który obejmował następujący zakres prac:1.zakup i montaż windy zewnętrznej mocowanej do balkonu; 2.wyrównanie terenu i położenie chodnika z kostki brukowej z atestem o właściwościachprzeciwpoślizgowych nie mniejszych niż Rl l, w celu ułatwienia dojazdu do dźwigu windowego; 3.wymiana drzwi balkonowych o szer.min. 90 cm i okna;4. przesunięć i kaloryfera w związku z koniecznością wymiany drzwi balkonowych na szersze; 5. położenie płytek antypoślizgowych z atestem o właściwościach przeciwpoślizgowych nie mniejszych niż Rl l na balkonie.Dofinansowanie nastąpiło w wysokości 27.823,03zł, natomiast Pani X oświadczyła, że posiada własne środki w wysokości 11.924,15zł. Posiadanie własnych środków było warunkiem uzyskania dofinansowania.Pani X podkreśla, iż pozostaje z mamą, która ma ustalony znaczny stopień niepełnosprawności z mocy postanowienia Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Płocku dnia 30 czerwca 2004 roku, we wspólnym gospodarstwie domowym i ponosi koszty związane z wyżywieniem, mieszkaniem i innymi potrzebami. Jednakże nie dysponuje żadną dokumentacją, z której wynikałoby, iż jest osobą utrzymującą osobę niepełnosprawną.Ponadto Pani X wskazuje, iż mama dokonała rozliczenia łącznie ze swoim małżonkiem i również odliczyła wydatki na cele rehabilitacyjne.

Przedmiot interpretacjiW świetle powyższych faktów Podatniczka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o wyjaśnienie następujących kwestii:1.Czy może odliczyć poniesione wydatki na cele rehabilitacyjne dla swojej mamy od podstawy wymiaru podatku dochodowego od osób fizycznych?2. O wyjaśnienie sformułowania „ osoba niepełne sprawna pozostająca na utrzymaniu podatnika" oraz o wyjaśnienie czy z uprawnienia przewidzianego przedmiotowym przepisem może skorzystać podatnik, którego osoba niepełnosprawna jest rodzicem i z którym pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym, w sytuacji, gdy jednocześnie osobaniepełnosprawna rozlicza się z podatku dochodowego od osób fizycznych ze swoim małżonkiem i niezależnie od wydatków poniesionych przez podatnika, na którego utrzymaniu pozostaje również poniosła osobiście jako podatnik - osoba niepełnosprawna wydatki na cele rehabilitacyjne.

Stanowisko WnioskodawcyPani X przedstawiła własne stanowisko w sposób następujący:Uważa, iż ma prawo do odliczenia od podatku od osób fizycznych kwoty poniesionych wydatków na cele rehabilitacyjne, zgodnie z art.26 ust. l pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r, Nrl4 , póz. 176 z późn. zm.), stanowiącego o prawie odliczenia od dochodu , celem ustalenia podstawy obliczenia podatku, kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, gdyż to Podatniczka poniosła wydatki w kwocie 11.924,15zł, zatem przysługuje jej prawo do odliczenia tej kwoty.Według Podatniczki uprawnienie do odliczeń wydatków na cele rehabilitacyjne przysługuje podatnikom, którzy mają status osoby niepełnosprawnej, a także podatnikom, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne. „ Utrzymywać - znaczy to zapewniać środki do życia, ponosić koszty związane z czyimś wyżywieniem, mieszkaniem i innymi potrzebami" ( wyrok NSA z dnia 12 lipca 2000r., I SA/Lu 535/99, „Temida" (CD), Wydawnictwo Prawnicze Lex, Sopot 2001, nr 45402). Katalog osób niepełnosprawnych pozostających na utrzymaniu podatnika obejmuje: małżonka, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodziców małżonka, rodzeństwo, ojczyma, macochą, zięciów i synowie, pod warunkiem że w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają dwunastokrotności kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę, za grudzień roku poprzedzającego rok podatkowy nie przekraczają kwoty 9.120zł. Zgodnie z tym przepisem jest to wyłącznie dochód podatnika - osoby niepełnosprawnej, a zatem nie uwzględnia się w tej kwocie dochodu współmałżonka osoby niepełnosprawnej. Podkreślić należy zatem, iż niniejszy przepis nie wyklucza możliwości pozostawania osoby niepełnosprawnej i czynienia rzeczonych wydatków przez członków rodziny wymienionych w art.26 ust. l pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, innych niż małżonek osoby niepełnosprawnej, w sytuacji gdy osoba ta pozostaje w związku małżeńskim. W niniejszej sytuacji dochody małżonka X również nie pozwalały na poniesienie kosztów w/w inwestycji. Znaczne koszty leczenia oraz utrzymania Danieli Rogowicz wymagały ze strony Podatniczki decydującego współudziału w łożeniu na jej utrzymanie, w związku z czym powinna mieć prawo do dokonywania odliczeń od podatku poniesionych wydatków na utrzymanie swojej mamy, w zakresie przewidzianym ustawą.

Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyPrzepis art. 26 ust. l pkt.6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. Nr 14, póz. 176 z 2000 r. ze zm.) przewiduje odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Warunkiem odliczenia wydatków zgodnie z art.26 ust.7d tej ustawy jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek, orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organ orzekający do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy albo rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia wydanego na podstawie odrębnych przepisów. Ponadto, zgodnie z treścią art.26 ust. 13a wydatki te podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.Wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku, gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy ( środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami, a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie ( art.26 ust. 7b ustawy).

Powyższe odliczenia, zgodnie z art.26 ust.7e w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowie - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120,00zł.Podatnik ma prawo do skorzystania z ulgi związanej z wydatkami na cele rehabilitacyjne, o ile posiada dokumenty stwierdzające ich poniesienie. Reguła ta nie dotyczy jedynie wydatków, o których mowa w ust.7a pkt 7, 8 i 14 ustawy, t.j. opłacania przewodników osób niewidomych , utrzymania przez osoby niewidome psa przewodnika, używania samochodu osobowego, stanowiącego własność osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo -rehabilitacyjne ( art. 26 ust. 7c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Przepis ten stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne. Z treści przytoczonych powyżej przepisów wynika, że jednym z kryteriów umożliwiających odliczenie wydatków na cele rehabilitacyjne przez osobę sprawującą opiekę nad osobą niepełnosprawną jest posiadanie przez tę osobę dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Uwzględniając powyższe uregulowania stwierdzić należy, iż Pani X nie dysponuje żadnymi dowodami, z których wynikałoby, że pokryła wydatki z własnych środków. Fakt osiągania wynagrodzenia w wysokości 2898zł miesięcznie oraz to, iż Podatniczka nie posiada własnej rodziny nie jest dowodem na stwierdzenie, że sama poniosła wydatki w wysokości 11.924,15zł. Brak jest również dowodów, na podstawie których można byłoby uznać, iż Pani X jest podatnikiem, na którego utrzymaniu pozostaje osoba niepełnosprawna. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Podatniczka świadczyła jedynie formę pomocy poprzez finansowanie swojej mamie części kosztów związanych z leczeniem i wyżywieniem.

Pani X wskazuje w treści wniosku, że mama rozliczyła się wspólnie z małżonkiem odliczając ulgę z tytułu wydatków na cele rehabilitacyjne. Oznacza to że pomiędzy Panią Y, a mężem nie ma rozdzielności majątkowej - zatem pozostając we wspólnym gospodarstwie domowym, koszty utrzymania osoby niepełnosprawnej ponosi również mąż.Podatnik odliczający wydatki rehabilitacyjne dotyczące osoby niepełnosprawnej będącej na jego utrzymaniu powinien wykazać organowi podatkowemu, iż faktycznie osoba niepelnosprawnajest na jego utrzymaniu. Przede wszystkim chodzi tu o taki stan, w którym podatnik zapewnia środki do życia, ponosi koszty związane z wyżywieniem, mieszkaniem oraz innymi potrzebami osoby niepełnosprawnej i należy stan ten odróżnić od sytuacji, w której podatnik jedynie sprawuje opiekę nad osobą niepełnosprawną, czy też pomaga jej w trudnej sytuacji życiowej. Z uwagi na to, iż w przepisach nie określono sposobu, w jaki podatnik powinien wykazać ten stan rzeczy, mają w tym względzie zastosowanie ogólne zasady postępowania dowodowego. Z opisanego stanu faktycznego wynika, że Podatniczka nie posiada żadnych dowodów potwierdzających fakt poniesienia wyżej opisywanych wydatków. Brak jest również przesłanek jednoznacznie świadczących za tym, że mama jako osoba niepełnosprawna pozostaje na utrzymaniu swojej córki. W myśl powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku stoi na stanowisku, iż Pani X nie przysługuje prawo odliczenia od dochodu ulgi z tytułu wydatków na cele rehabilitacyjne poniesionych w roku podatkowym przez podatnika, na którego utrzymaniu jest osoba niepełnosprawna. Biorąc pod uwagę powyższe, postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt l Ordynacji podatkowej). Po rozpatrzeniu zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej odmówił zmiany postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj