Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
DO/443-32/07
z 21 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DO/443-32/07
Data
2007.08.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
fotografia
koszty uzyskania przychodów
obniżenie podatku należnego
zakup towarów
zakup żywności


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć podatek od towarów i usług od zakupywanych przez podatnika wykonującego fotografie produktowe wykorzystywane w celach reklamowych towarów spożywczych poddawanych fotografowaniu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na zasadzie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.06.2007 r. (data wpływu do tut. organu w dniu 26.06.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług (pkt 2) stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem z dnia 25.06.2007 r. (data wpływu do tut. organu: 26.06.2007 r.) zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:
W ramach współpracy z firmą (...) wykonuje Pan dla tej firmy m.in. fotografie produktowe (kompozycyjne), które wykorzystywane są następnie w celach reklamowych. Poddawane fotografowaniu towary spożywcze są przez Pana zakupywane. W wyniku różnych czynności wykonywanych podczas fotografowania (lakierowanie, nabłyszczanie, długie przebywanie pod oświetleniem studyjnym) produkty te nie nadają się do spożycia. Z tych też względów nie mogą być wypożyczane.
Na tle przedstawionego stanu faktycznego formułuje Pan następujące pytanie wymagające interpretacji tut. organu podatkowego, czy w/w produkty/towary mogą podlegać odliczeniu od podatku od towarów i usług (czy można od nich odliczyć podatek od towarów i usług).
W opinii Podatnika w/w produkty mogą podlegać takiemu odliczeniu.

W oparciu o dokonaną analizę stanu prawnego w przedmiotowym zakresie tut. organ zauważa:

Zasady obniżania podatku od towarów i usług zostały określone w DZIALE IX ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z art. 86 ust. 1 w/w ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl postanowień art. 86 ust. 2 lit. a cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Przepisem art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzono pewne ograniczenia w zakresie obniżenia podatku należnego przy nabyciu towarów i usług. I tak, na mocy art. 88 ust. 1 pkt 2, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Nadmienić należy, iż tut. organ - postanowieniem z dnia 16.08.2007 r., znak: DO/415-46/07 - uznał za prawidłowe Pana stanowisko dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup w/w towarów spożywczych – produktów zleconych do wykonywania zdjęć reklamowych.

Prawidłowe zatem jest także Pana stanowisko, według którego podatek naliczony przy zakupie towarów poddawanych fotografowaniu (wykorzystywanych w ramach wykonywanych przez Pana usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną) może obniżać podatek należny na zasadach ogólnych, jako że nie występuje zakaz, o którym mowa w przywołanym powyżej przepisie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

1. Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

2. Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

P O U C Z E N I E

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Tarnowie za pośrednictwem Naczelnika tut. organu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj