Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chrzanowie
OR/415-5/07
z 27 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OR/415-5/07
Data
2007.04.27



Autor
Urząd Skarbowy w Chrzanowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
budynek
podatek dochodowy od osób fizycznych
stawka amortyzacyjna


Pytanie podatnika
W jakiej wysokości należy przyjąć do amortyzacji wartość początkową zakupionego środka trwałego - budynku wybudowanego na cudzym gruncie?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 09.03.2007 r. (data wpływu 12.03.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa w podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W złożonym wniosku podatnik przedstawił następujący stan faktyczny.
Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, której przychody i koszty uzyskania przychodów ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

W dniu 06 listopada 2006 r. poniósł wydatek związany z nabyciem nakładów poniesionych na wytworzenie środka trwałego w postaci budynku magazynowego. Nabycie przez Podatnika prawa do w/w nakładów zostało potwierdzone umową cywilnoprawną oraz fakturą VAT nr ... z dnia 06.11.2006 r. Budynek magazynowy w okresie przed zakupem był środkiem trwałym sprzedającego, chociaż został wzniesiony na gruncie należącym do Skarbu Państwa.

W Kodeksie cywilnym art. 48 ustawodawca zawarł zasadę, że budynki i inne urządzenia trwale związane z gruntem są częścią składową gruntu. Z przepisów Kodeksu cywilnego wynika również, że nie można dokonać zbycia (nabycia) prawa własności budynku odrębnie od prawa własności nieruchomości gruntu na którym budynek został wzniesiony.

Biorąc powyższe pod uwagę Podatnik uznał, że nie nabył budynku choć tak można wnioskować z faktury sprzedaży wystawionej przez ... sp. z o. o. oraz z faktu, że budynek nigdy nie był środkiem trwałym ... która zarządza gruntem, na którym budynek został wzniesiony.

Wnioskodawca uważa ,że ma do czynienia nie ze sprzedażą nieruchomości lecz ze sprzedażą nakładów poniesionych na budowę na cudzym gruncie budynku magazynowego. Po otrzymaniu faktury zakupu Podatnik uznał, że wartość wydatków poniesionych na w/w zakup nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia tj. listopadzie 2006 r.

W dniu zakupu budynek został przekazany do użytkowania, a w ewidencji środków trwałych został wpisany budynek magazynowy Kśt 10 o wartości początkowej wynikającej z faktury VAT. Takie postępowanie podatnik uzasadnia treścią niżej wymienionych artykułów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.):
- art. 22a ust. 2 pkt. 2 - amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 22c, budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie,
- art. 22 ust. 8 – kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

W okresie późniejszym Podatnik zlecił dokonanie wyceny nabytego budynku . Biegły sporządzający wycenę ustalił wartość rynkową obiektu w kwocie ... zł.. Podatnik zwrócił się do tutejszego organu z prośbą o potwierdzenie, czy prawidłowym działaniem jest przyjęcie do amortyzacji wartości początkowej wynikajacej z faktury zakupu, czy winien odpisów dokonywać od wartości oszacowanej przez biegłego.

Ustosunkowując się do przedstawionego stanowiska, tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stosownie do treści art. 22g ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych, w razie nabycia w drodze kupna, uważa się cenę ich nabycia.

W myśl postanowień art. 22 g ust.3 w/w ustawy, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku. Jak z powyższego wynika, wszelkie koszty poniesione w związku z przystosowaniem danego składnika majątku do używania, zwiększają cenę nabycia środka trwałego, stanowiącą podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Powyższe przepisy znajdują zastosowanie w sytuacji gdy podatnik, w momencie ponoszenia nakładów na środek trwały prowadził działalność gospodarczą, bowiem osoba prowadząca działalność gospodarczą jest obowiązana do gromadzenia dowodów ponoszonych wydatków.

Cena nabycia jest wyznacznikiem wartości początkowej środka trwałego wówczas, gdy podatnik nabywa środek trwały, a więc przedmiot kompletny i zdatny do użytku.

Natomiast w sytuacji gdy, zakup został dokonany przed dniem założenia ewidencji i dotyczy obiektu niekompletnego, którego doprowadzenie do stanu używalności połączone jest z nakładami zwiększającymi jego wartość i nie można ustalić wartości początkowej środka trwałego w sposób określony w art. 22g ust. 1 pkt 1 i art. 22g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. w takim przypadku wartość początkowa środka trwałego winna być ustalona w oparciu o przepis art. 22g ust. 8 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepis ten stanowi, że jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części, nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, o którym mowa w art. 22n tej ustawy, wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w wyroku sądów administracyjnych: np. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8.12.1999 r. sygn.akt SA/Sz 1803/98, opublikowanym w Systemie Informacji Prawnej LEX nr 39736.

W świetle powyższych przepisów mając, na uwadze stan faktyczny przedstawiony we wniosku, prawidłowo przyjął Pan za wartość początkową środka trwałego cenę jego nabycia.

Przedstawione przez Podatnika stanowisko w tym zakresie jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanufaktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca
dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 Ordynacji podatkowej wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj