Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
USIIIVAT/443/I/54/07/MO/RR
z 1 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIIIVAT/443/I/54/07/MO/RR
Data
2007.08.01



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
sprzedaż wysyłkowa
zwolnienie z obowiązku instalacji kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Czy podatnik może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej w przypadku, gdy dokonuje sprzedaży wysylkowej ?


Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 22.06.2007r., w kwestii zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej dostawy towarów w systemie wysyłkowym.

W odpowiedzi na pismo z dnia 22.06.2007r., Naczelnik Urzędu Skarbowegow Pabianicach informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wnosząca zapytanie prowadzi działalność gospodarczą od 01.07.2006r. Jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności jest handel - zarówno z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą (sprzedaż dokonywana w miejscu prowadzenia działalności - hurt/detal oraz poprzez internetowe serwisy aukcyjne typu allegro, ebay, aukcje24, świstak, itp.), jak również z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej.

W przypadku transakcji z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą towar jest odbierany przez klienta na miejscu, wysyłany kurierem lub pocztą bądź dostarczany osobiście.

W przypadku transakcji z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej Strona dokonuje wyłącznie sprzedaży wysyłkowej poprzez ww. internetowe serwisy aukcyjne. Klient wpłaca określoną w aukcji kwotę "z góry" na konto bankowe przelewem lub w opcji płatne "za pobraniem". Strona wysyła towar pocztą lub firmą kurierską,bez możliwości osobistego odbioru wylicytowanego towaru oraz bez bezpośredniego dowozu towaru do klienta.

W przypadku sprzedaży wysyłkowej poprzez serwis aukcyjny zaplata za towar wpływa na konto bankowe. Może sie jednak zdarzyć sytuacja, w której w imieniu kontrahenta wpłaty dokona inna osoba bądź też sam kontrahent dokona zapłaty nie ze swojego konta bankowego. W przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej będzie to konto np. małżonka lub krewnego. Oznacza to, że np. dane adresowe na wyciągu bankowym, będą odmienne od danych na wystawionej przez wnioskodawcę fakturze. Faktura bowiem zawierać będzie dane rzeczywistego nabywcy towaru, a nie osoby dokonującej wpłaty za towar, której dane widnieją na wyciągu bankowym.

Zapytanie Podatnika brzmi czy powyższe okoliczności nie stoją w sprzeczności z poz. 43 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących i nie powodują, iż Podatnik traci zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży wysyłkowej przy zastosowaniu kasy rejestrującej?

Zdaniem Wnioskodawcy pomimo, iż wpłaty dokona inna osoba niż rzeczywisty nabywca towaru nadal przysługuje ww. zwolnienie. Istotne jest by z dowodów i okoliczności dokumentujących transakcje (np. faktura lub informacja wysłana przez serwis aukcyjny) wynikały jednoznacznie dane nabywcy towaru. Nie ma przy tym znaczenia kto w imieniu kupującego dokona zapłaty za towar i z jakiego konta ona wpłynie.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje, iż:

Zgodnie z § 2 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 czerwca 2007r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 116, poz. 804) zwalnia sie z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2007r. - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

W poz. 37 ww. załącznika wymieniono: dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), z wyjątkiem dostawy paliw płynnych, gazowych oraz dostaw towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, pod warunkiem, że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczyła 1),3)1) Nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaży towarów) przed dniem 1 lipca 2007r.3) W zakresie sprzedaży wysyłkowej towarów korzystanie ze zwolnienia możliwe jest tylko przez podatników, którzy niezależnie od innych wymogów dotyczących zwolnienia z ewidencjonowania prowadzą szczegółową ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić również dane ( tym adres) osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego, na rzecz których dokonano wysyłki towarów.

Ustosunkowując sie do przedstawionego stanu faktycznego i mając na uwadze aktualny stan prawny w zakresie objętym przedmiotem zapytania należy stwierdzić, iż Podatnik korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży towarów w systemie wysyłkowym, jeśli spełnia powyższe warunki, co do identyfikacji transakcji oraz nabywcy towaru. Ustawodawca nie wymaga przy tym by wpłata była dokonywana jedynie przez rzeczywistego nabywcę towaru czy też by adres na wyciągu bankowym był zgodny z adresem na wystawionej fakturze dokumentującej dostawę.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj