Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
USPDI/415/1/31/07
z 9 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPDI/415/1/31/07
Data
2007.08.09



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
przychód
ryczałt ewidencjonowany
sprzedaż wysyłkowa
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma obowiązek wyodrębniać koszty opłaty pocztowej z ogólnej kwoty przychodu uzyskanego ze sprzedaży rzeczy za pośrednictwem internetu, według jakiej stawki ryczałtu opodatkowany jest uzyskany ze sprzedaży rzeczy przychód.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 28.05.2007 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów osiąganych z działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży rzeczy za pośrednictwem internetu, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 30.05.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Zgodnie z przepisem art. 4 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, wnioski o wydanie pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wniesione przed dniem wejścia w życie tej ustawy podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie tejże ustawy.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 lipca 2007 r., stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego sprawy wynika, że jest Pan osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży rzeczy za pośrednictwem internetu. Działalność, z której przychody podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych polega na wysyłkowej sprzedaży towarów pocztą przy czym koszty przesyłki pokrywają kupujący, którzy dokonują wpłaty na Pana rachunek bankowy ryczałtowo określonej opłaty za przesyłkę pocztową w wysokości 8,50 zł, łącznie z ceną za zamówiony towar. Po otrzymaniu ww. kwot dokonuje Pan wysyłki zamówionego towaru pocztą uiszczając opłatę pocztową zwykle w wysokości różnej od otrzymanej od nabywców towarów kwoty ryczałtowej, gdyż uzależnionej od rodzaju przesyłki, jej wagi, sposobu i czasu jej doręczenia.
Według wyrażonego w zapytaniu własnego stanowiska w sprawie nie ma Pan obowiązku wyodrębniania ryczałtowo ustalonej opłaty pocztowej od kwoty zapłaconej przez nabywcę, jaką rejestruje Pan w wyciągu bankowym i w stosunku do otrzymanej od nabywcy całej kwoty zapłaty ma Pan prawo stosować stawkę zryczałtowanego podatku dochodowego 3% właściwą dla przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych – art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Z treści przytoczonych wyżej przepisów wynika, że przychodem z działalności gospodarczej jest kwota należna sprzedawcy od nabywcy z tytułu sprzedaży i bez znaczenia pozostaje okoliczność, jakie składniki kwota ta obejmuje. Pobierana przez Pana od nabywcy ryczałtowo ustalona opłata za przesłanie zamówionych towarów stanowi faktycznie składnik ceny tych towarów, przez którą należy rozumieć wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, jaką kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar. W pojęciu ceny mieści się zarówno kwota (cena) uprzednio zapłacona przez przedsiębiorcę za towar, jak również marża handlowa wynikająca z kosztów i zysku przedsiębiorcy. Uiszczana przy wysyłce towarów opłata pocztowa stanowi koszt prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, który podobnie jak inne ponoszone w trakcie prowadzenia działalności wydatki uwzględnia Pan określając cenę sprzedawanych towarów, tj kwotę należną od nabywców z tytułu sprzedaży.
Zdaniem tut. organu podatkowego okoliczność, iż oferując towary do sprzedaży wyodrębnia Pan z ceny ryczałtowo określony koszt opłaty pocztowej związanej z ich wysyłką nie zmienia faktu, że koszt ten stanowi składnik ceny towaru, który zwiększa kwotę należną od nabywcy z tytułu sprzedaży. Z tego też względu, według tut. organu, nie ma Pan obowiązku wyodrębniać ryczałtowo ustalonej opłaty pocztowej z całej kwoty zapłaconej przez nabywców towarów, gdyż cała kwota jest przychodem w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym podlegającym opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ryczałt od osiąganych przez Pana przychodów – przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu wynosi 3% przychodów zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy podziela przedstawionego we wniosku stanowiska w sprawie.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj