Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/IP2/423/122/07/MS
z 11 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/IP2/423/122/07/MS
Data
2007.06.11



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
adaptacja
fundusz remontowy
nieruchomości wspólne
sprzedaż
wspólnota mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy przychód jaki Wspólnota uzyska ze sprzedaży części nieruchomości wspólnej w postaci pomieszczeń strychu wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, z przeznaczeniem tych powierzchni na adaptację przez ich nabywców na lokale mieszkalne, jest objęty podatkiem dochodowym od osób prawnych, pod warunkiem przeznaczenia tego dochodu na fundusz remontowy wspólnoty?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.216, art.14a § 4 oraz art.15 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm.) w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 24.01.2007r. (data wpływu do Urzędu 25.01.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów

postanawia

nie uznać za prawidłowe stanowisko Wspólnoty Mieszkaniowej przedstawione we wniosku

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wspólnota Mieszkaniowa podjęła stosowną uchwałę zezwalającą Zarządowi na sprzedaż części nieruchomości wspólnej w postaci pomieszczeń strychu w celu zaadoptowania go przez przyszłych nabywców na lokale mieszkaniowe. Przychód jaki z tego tytułu osiągnie Wspólnota Mieszkaniowa zostanie przeznaczony na cele określone w art.17 ust.1 pkt.44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych i zasili środki finansowe funduszu remontowego wspólnoty w celu sfinansowania dalszego procesu remontowego.

Czy przychód jaki Wspólnota uzyska ze sprzedaży części nieruchomości wspólnej w postaci pomieszczeń strychu wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, z przeznaczeniem tych powierzchni na adaptację przez ich nabywców na lokale mieszkalne, jest objęty podatkiem dochodowym od osób prawnych, pod warunkiem przeznaczenia tego dochodu na fundusz remontowy wspólnoty?

Zdaniem Wnioskodawcy przychód osiągnięty ze sprzedaży części nieruchomości wspólnej należy zakwalifikować do przychodu z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, w związku z czym powinien być zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych na warunkach zapisanych w art. 17 ust. 1 pkt. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Po przeanalizowaniu przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego i obwiązujących przepisów prawa podatkowego w tym zakresie, tutejszy organ przedstawia następujące stanowisko:

Wspólnota Mieszkaniowa funkcjonująca na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz. U. z 2000r. Nr 80 poz.903 ze zm.), jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, ale podlega przepisom ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy przychodami są szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne. Stosownie do art. 15 ust. 1 cyt. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskani przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1.

Tutejszy organ zauważa, że zgodnie z art.7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich ten dochód został osiągnięty. W myśl art. 7 ust. 2 w/w ustawy dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.

Przepis art.1 pkt.18 lit.a tiret czwarte ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 217 poz.1589) od 01.01.2007r. nadał art.17 ust.1 pkt.44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, brzmienie:

Wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi — w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Wobec powyższego zwolnione z opodatkowania są te dochody, które Wspólnota Mieszkaniowa uzyskuje z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i przeznacza na utrzymanie tych zasobów. Natomiast dochody uzyskane z działalności innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, podlega opodatkowaniu nawet, gdy przeznaczone są na utrzymanie tych zasobów

W tym momencie pojawiła się konieczność określenia co zaliczmy do zasobów mieszkaniowych, by możliwe było rozróżnienie działalności polegającej na gospodarce zasobami mieszkaniowymi i działalności nie związanej z gospodarką zasobami mieszkaniowymi.

Zgodnie z pismem Ministra Finansów znak: DD6-8213-438/WK/06/339/391 z dnia 22.12.2006r. przez „zasoby mieszkaniowe”, o których mowa w w/w przepisie należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne do prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynki mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie. Natomiast na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez Wspólnotę Mieszkaniową składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów (czynsze) oraz pokrywane z nich koszty. Opłaty te kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (administrowania).

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że strych znajdujący się w budynku mieszkalnym mieści się w pojęciu „zasoby mieszkaniowe”, a związane z nim przychody (czynsze) i ponoszone koszty (związane z jego utrzymaniem) stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku mamy do czynienia ze sprzedażą części nieruchomości wspólnej w postaci strychu, w celu zaadoptowania jej przez nabywców na lokale mieszkalne. Wyżej wymieniony strych stanowi część wspólną nieruchomości i nie jest pomieszczeniem przynależnym do żadnego lokalu mieszkalnego. Przepis art.3 ust.3 ustawy o własności lokali mówi, że udział właścicieli poszczególnych lokali w części wspólnej nieruchomości odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej posiadanego lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Właściciele mają prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z przeznaczeniem na podstawie art.12 ust.1 ustawy jw.

Zmiana sposobu użytkowania części nieruchomości wspólnej jest możliwa pod warunkiem podjęcia uchwały przez właścicieli lokali na podstawie art.22 ust.2 i ust.3 pkt. 4 ustawy o własności lokali. Decyzją członków wspólnoty zrezygnowano z zasad współużytkowania części wspólnej nieruchomości na rzecz jej sprzedaży, która to stanowi źródło dodatkowego przychodu dla wspólnoty mieszkaniowej zgodnie z art.12 ust.2 wyżej wymienionej ustawy.

Przychód uzyskany ze sprzedaży strychu jest innego rodzaju przychodem niż zaliczki na rzecz kosztów zarządu nieruchomością wspólną uiszczane przez członków Wspólnoty zgodnie z art.15 ustawy o własności lokali. W związku z tym dochód osiągnięty przez Wspólnotę Mieszkaniową z działalności innej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi podlega opodatkowaniu, mimo że zostanie przeznaczona na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych .

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Pytającego. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę zakresu praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z art.14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji, w trybie określonym w art.14b § 5 wyżej wymienionej ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacja podatkowa na postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia Stronie. Powinno ono odpowiadać wymogom art.222 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj