Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PD1A/415-19/07
z 7 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1A/415-19/07
Data
2007.08.07



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
podatek naliczony
rolnik ryczałtowy
zryczałtowany zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy podatek od towarów i usług wynikający z faktury VAT RR nie podlegający odliczeniu od podatku VAT należnego z powodu przekroczenia terminu płatności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w miesiącu, w którym faktycznie została uregulowana należność?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm./ oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw /Dz. U. Nr 217, poz. 1590/ po rozpatrzeniu Pani wniosku złożonego w tutejszym organie podatkowym w dniu 22.06.2007 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie handlu jajkami, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatek dochodowy od osób fizycznych rozlicza według skali podatkowej oraz prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów stosując metodą kasową. Zakupu towarów handlowych dokonuje Pani zarówno od rolników ryczałtowych jak i od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. W dniu 20.02.2007 nabyła Pani jajka od rolnika ryczałtowego i wystawiła fakturę VAT RR, w której termin płatności określony został na dzień 11.04.2007 r. Zgodnie z umową zawartą z tym kontrahentem termin płatności należności wynikających z faktur VAT RR może przekroczyć 14 dni, jednak nie więcej niż 50. Z powodu trudności finansowych płatność za tę fakturę przekroczyła wyznaczony termin i nastąpiła w dniu 01.06.2007 w oparciu o przelew bankowy zawierający numer faktury oraz datę wystawienia.

Przedstawiając swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie uważa Pani, że podatek VAT wynikający z faktury VAT RR nie podlegający odliczeniu z powodu przekroczenia terminu płatności może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w miesiącu, w którym faktycznie została uregulowana płatność.

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące przepisy prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach stwierdza co następuje:

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /t.j. Dz. U. z 2000r . Nr 14, poz. 176 ze zm./:
- art. 22 ust. 1 - kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23
- art. 22 ust. 4 – koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione
- art. 22 ust. 6 b – za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6 /podatnicy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów/, uważa się dzień wystawienia faktury /rachunku/ lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania /ujęcia/ kosztu.
- art. 23 ust. 1 pkt 43 lit a) – nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony
- jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabywał towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
- w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Zgodnie z przepisami art. 116 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 o podatku od towarów i usług /Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm/ zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:
1) nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;
2) zapłata należności za produkty rolne , obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;
3) w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty, o której mowa w pkt 2, zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych.

Przepisy dotyczące podatku VAT stanowią między innymi, że do obowiązków podatnika nabywającego produkty rolne od rolników ryczałtowych, należy wystawienie na nabywane produkty faktury VAT RR /oryginał przekazywany jest rolnikowi/, w których do ceny tych produktów dolicza się zryczałtowany zwrot podatku VAT należnego rolnikom ryczałtowym /stawka 5%/. W związku z tym obowiązkiem przewidziano możliwość odzyskania tej kwoty przez płacącego ją rolnikowi podatnika. Odzyskanie kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku przez wystawcę faktury VAT RR odbywa się przez powiększenie u niego podatku naliczonego obniżającego podatek należny, pod warunkiem, że spełnione zostaną ustawowe dyspozycje. Zwiększenie to następuje w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty należności z faktury VAT RR /a nie w rozliczeniu za miesiąc wystawienia faktury/.

Z przytoczonych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że nabywca produktów rolnych ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku od nabywanych od rolnika ryczałtowego produktów rolnych, jeżeli spełni warunki określone wyżej zacytowanymi przepisami, a niespełnienie chociażby jednego z w/w punktów pozbawia go tej możliwości.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że należność za fakturę VAT RR została uregulowania po upływie terminu płatności określonego w umowie zawartej z rolnikiem /tj. po upływie 50 dni/, a więc nie został spełniony warunek określony w art. 116 ust. 6 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym nabywcy produktów rolnych nie przysługuje prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego.

Z kolei z zacytowanych przepisów ustawy o podatku dochodowym wynika, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, pod warunkiem, że nie zostały wymienione w art. 23 ustawy. Wydatki ponoszone w związku z zakupem towarów handlowych dotyczą prowadzonej działalności gospodarczej, a więc w sytuacji, gdy nie zostały one wymienione w art. 23 ustawy stanowią koszt uzyskania przychodu.

Reasumując, kwota zryczałtowanego podatku od towarów i usług zapłacona przez Panią rolnikowi ryczałtowemu w związku z nabyciem produktów rolnych i wykazana w wystawionej fakturze VAT RR stanowi koszt uzyskania przychodów, ponieważ z powodu niespełnienia wszystkich przesłanek ustawowych nie nabyła Pani prawa do powiększenia o tę kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z wyżej cytowanymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione i są one potrącalne w roku poniesienia, a dniem poniesienia kosztu jest dzień wystawienia dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania. A zatem mając na względzie powyższe, nie odliczony podatek VAT w związku z nieterminową zapłatą należności z faktury VAT RR stanowi koszt uzyskania przychodów w miesiącu, w którym faktycznie została uregulowana ta należność.

Tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku dotyczące zaliczania do kosztów uzyskania przychodów nie odliczonego podatku VAT jest słuszne pod względem prawnym.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Z posiadanych danych przez tut. organ podatkowy wynika, iż w dacie złożenia wniosku wobec Pana nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2007 r.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia /art. 14a § 4, w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj