Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GV/443-04/2007/LŚ
z 16 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GV/443-04/2007/LŚ
Data
2007.03.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Czynni podatnicy podatku od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
akceptacja
dostawa towarów
dostawa wewnątrzwspólnotowa
faktura elektroniczna
organizacje
podatek od towarów i usług
produkcja
zrzeszenie


Pytanie podatnika
Wnioskodawca jest organizacją, zrzeszającą wiele firm prowadzących działalność polegającą na produkcji i dostawie komponentów do samochodów (dalej dostawcy). Nabywcami produktów dostawców są podmioty należące do koncernów produkujących samochody. Są to spółki zarówno krajowe jak i podmioty z innych niż Polska krajów Unii Europejskiej. Podatnik pyta czy, dostawcy mogą wprowadzić rozwiązanie, polegające na tym, że faktury z tytułów dostaw będą wystawiane przez nabywców (samofakturowanie). Powyższe dotyczyłoby dostaw krajowych jak i wewnątrzwspólnotowych na rzecz nabywców będących podatnikami podatku od wartości dodanej w krajach UE innych niż Polska. W związku z powyższym wnioskodawca pyta czy w myśl obowiązujących przepisów może zostać zastosowane w powiązaniu z wystawianiem, przesyłaniem i przechowywaniem oraz udostępnianiem organom faktur w formie elektronicznej (zarówno w odniesieniu do dostaw krajowych jak i do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów) przy wykorzystaniu systemu wymiany danych elektronicznych EDI oraz czy w tym zakresie obowiązuje wymóg akceptacji przez dostawcę wystawionej faktury w formie podpisu. Ponadto podatnik pyta gdzie powinno znajdować się urządzenie do przesyłania i odbioru danych w systemie EDI oraz czy strony będą mogły dowolnie wybrać podmiot pośredniczący w zakresie dostępu do EDI. Podatnik stoi na stanowisku, że w świetle obowiązujących przepisów można zastosować samofakturowanie w w/w zakresie oraz, że wymóg akceptacji w formie podpisu nie obowiązuje w odniesieniu do faktur wystawionych w formie elektronicznej. Zdaniem wnioskodawcy urządzenie do przesyłania i odbioru danych w systemie EDI będzie mogło się znajdować zarówno w kraju, jak i w innym kraju, a podmiotem pośredniczącym w zakresie dostępu do systemu EDI będzie mógł być podmiot krajowy lub podmiot zagraniczny.


Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005r. Nr 95, poz. 798 ze zm.) w § 9 określa jakie elementy powinna zawierać faktura VAT, także wystawiona w formie elektronicznej, stwierdzająca dokonanie sprzedaży. Według § 10 ust. 1 niniejszego rozporządzenia nabywcy towarów i usług od podatnika, o którym mowa w § 8 ust. 1, mogą wystawiać faktury stwierdzające dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług oznaczone jako "FAKTURA VAT", w tym również faktury, o których mowa w § 14, w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:1) nabywca towarów lub usług:a) jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym,b) ma zawartą z dokonującym dostawy towarów lub świadczącym usługi umowę odpowiadającą warunkom wymienionym w ust. 2, upoważniającą do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatów - w imieniu i na rachunek dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy;2) naczelnikom urzędów skarbowych właściwych dla obu stron umowy wymienionej w pkt 1 lit. b zostanie w terminie 10 dni od dnia jej zawarcia dostarczona pisemna informacja o zawarciu takiej umowy, zawierająca w szczególności:a) dane dotyczące dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi oraz nabywcy,b) datę zawarcia umowy,c) okres obowiązywania umowy.

Należy przy tym podkreślić, że umowa, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b, powinna spełniać warunki określone w §10 ust. 2 rozporządzenia a także, że zgodnie z ust. 3 omawianego przepisu faktura wystawiana na zasadach określonych w ust. 1 i 2 powinna dodatkowo zawierać informację, kto był wystawcą faktury i że wystawił ją w imieniu i na rachunek podatnika wymienionego w fakturze jako sprzedawca. Stosownie do ust. 4 przepisy ust. 1 pkt 1 lit. b, ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, jeżeli: 1) nabywcą towarów jest podatnik podatku od wartości dodanej zidentyfikowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju; 2) dokonującym wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest podatnik, który zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97 ustawy o VAT; 3) dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dostarczył właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy pisemną informację, o której mowa w ust. 1 pkt 2.

W myśl § 10 ust 2 pkt 2 lit. b podatnik dokonujący nabycia towarów lub usług winien, zgodnie z umową zawartą z dostawcą, przedstawić drugiej stronie umowy oryginał i kopię faktury do jej akceptacji w formie podpisu, z tym że termin przedstawienia do akceptacji oryginału faktury ma tak być określony w umowie, aby było możliwe dokonanie terminowego rozliczenia podatku przez dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi; kopia faktury pozostaje u dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi,

Natomiast Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. z 2005r. Nr 133, poz. 1119) normuje warunki i zasady wystawiania, przechowywania i udostępniania faktur w formie elektronicznej. Należy przy tym zauważyć, iż w myśl § 4 faktury mogą być wystawiane, przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej, pod warunkiem że autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści będą zagwarantowane bezpiecznym podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450, z późn. zm.), weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub poprzez wymianę danych elektronicznych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych, jeżeli zawarta umowa, dotycząca tej wymiany, przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych. Dostawca usług EDI winien zagwarantować w umowie, że świadczona z jego strony wymiana danych elektronicznych spełnia standardy umowy w sprawie europejskiego modelu EDI określone w art. 1 Zalecenia Komisji Europejskiej z dnia 19.10.2004r. Nr 1994/820/WE odnoszącego się do aspektów prawnych wymiany danych elektronicznych (Dz. Urz. L 338 z 28.12.1994r.), oraz że procedury stosowane przy tej wymianie gwarantują autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych w niej zawartych.

Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej przepisy i mając na uwadze zasadę in dubio contra fiscum (wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść podatnika) stwierdza się, iż Ustawodawca nie formułuje zakazu wystawiania, przesyłania, przechowywania oraz udostępniania faktur w formie elektronicznej w przypadku wystawiania faktury przez nabywcę. Dodatkowo brak jest unormowania dotyczącego wymogu przedstawienia oryginałów faktur do akceptacji w formie podpisu. Należy zatem przyjąć, że akceptacja taka winna następować również w formie elektronicznej. Również to od podatnika zależy, gdzie będzie znajdować się urządzenie do przesyłania i odbioru danych w systemie EDI oraz wybór podmiotu obsługującego system bowiem sytuacje te nie są przedmiotem unormowania przez przepisy prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj