Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/415/PDOF-239/176/JS/07
z 31 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/415/PDOF-239/176/JS/07
Data
2007.05.31



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dochód z najmu
najem
nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość rozliczania sie wg przedstawionego sposobu z podatków, bez konieczności rejestracji działalności w Urzędzie Gminy?


Pani zmarły syn prowadził działalność gospodarczą polegającą na wynajmie nieruchomości położonej w X, zakupionej w 2000r. (w celu prowadzenia działalności gospodarczej). Będąc spadkobiercą, chciałaby Pani wraz z małżonkiem nadal wynajmować powyższą nieruchomość (jako prywatni właściciele). Ponieważ wynajmuje Pani prywatnie lokal przy ul. Y i rozlicza się na zasadach ogólnych, chciałaby Pani nadal rozliczać się na zasadach ogólnych wg skali podatkowej (PIT-5), dzieląc dochody i podatki po 50%.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.05.2007r., stwierdza, iż przychód z tytułu najmu składników majątku nie związanego z działalnością gospodarczą może być opodatkowany na zasadach ogólnych wg skali podatkowej, bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej w tym zakresie.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W przepisie art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6 powołanej wyżej ustawy wśród źródeł przychodów wymienione zostały pozarolnicza działalność gospodarcza oraz najem (z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą). Powyższe oznacza, iż najem składników majątkowych, nie związanych z działalnością gospodarczą, stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów. W konsekwencji najem takowych składników majątkowych przez osobę fizyczną nie wiąże się z koniecznością rejestracji pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ponadto zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady te stosuje sie odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat. Powyższe zasady mają również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających z najmu (z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą) przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich (art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Natomiast stosownie do art. 9a ust. 6 powołanej wyżej ustawy dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 (m.in. najem, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą), są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym

W świetle zaś art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Zgodnie natomiast z § 2 cyt. przepisu jeżeli, na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek. Powyższe oznacza, iż spadkobierca nie ma obowiązku kontynuowania działalności gospodarczej prowadzonej przez spadkodawcę.

W przedstawionym stanie faktycznym nabyła Pani, wraz z małżonkiem, w drodze spadku nieruchomość, która była przez spadkodawcę wynajmowana w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. W świetle powołanych wyżej przepisów nie ma Pani obowiązku kontynuowania tej działalności gospodarczej, natomiast odziedziczoną nieruchomość może Pani, wraz z małżonkiem, wynajmować jako majątek prywatny. Przychód z tego tytułu stanowić będzie przychód z najmu składników majątku nie związanych z działalnością gospodarczą. Dochód uzyskany z tego tytułu zasadniczo podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej, po 50% u każdego z małżonków. Należy także zwrócić uwagę, iż od 1 stycznia 2007r. podatnik nie ma obowiązku składania deklaracji podatkowych PIT-5. Natomiast nadal obowiązany jest do wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj