Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/DD1/415/11/07/TA
z 10 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/DD1/415/11/07/TA
Data
2007.04.10



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Ordynacja podatkowa --> Organy podatkowe i ich właściwość --> Organy podatkowe --> Zapytanie pisemne

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
beneficjent
Europejski Fundusz Społeczny
fundusz unijny
kontrakt
pomoc zagraniczna
prowadzenie
szkolenie
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy zwolnienie przedmiotowe, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie do dochodów uzyskanych na podstawie umowy kontraktu zawartej z UNDP Programem Narodów Zjednoczonych ?


P O S T A N O W I E N IE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.02.2007r. (data wpływu do Urzędu 22.02.2007r.), uzupełnionego pismem z dnia 06.03.2007r. ( data wpływu do Urzędu 12.03.2007r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga p o s t a n o w i ł uznać za nieprawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w kwestii zwolnienia od podatku przewidzianego w art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 17.02.2007r. (data wpływu do Urzędu 22.02.2007r.), uzupełnionym w dniu 12. 03.2007r. wystąpiła Pani w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji z zakresu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnejsprawie dotyczącej zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w dniu 29 listopada 2006r. zawarła Pani kontrakt / umowa nr .......2006 z dnia .......11.2006r. / z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju ( United Nations Development Programme – UNDP) na okres od 01 do 31 grudnia 2006r. W ramach kontraktu wykonywała Pani pracę konsultanta projektu „Młodzi Intelektualnie Sprawni Ale Ruchowo Niesprawni” w ramach MISARN – współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Projekt adresowany jest do osób niepełnosprawnych w wieku od 18 do 24 lat.

Do Pani obowiązków należało m.in. opracowywanie programów szkoleń, prowadzenie szkoleń, opracowywanie tekstów związanych z tematem – Rozwój Umiejętności Życiowych (RUŻ). Za wykonaną pracę zgodnie warunkami kontraktu otrzymała Pani honorarium w kwocie 6000 zł.

Powołując się na art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa Pani, że ww kwota dochodu jest zwolniona od podatku dochodowegoi zwraca się do tut. organu podatkowego o potwierdzenie słuszności swojego stanowiska.

Wypełniając dyspozycję art.14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w przedstawionym przez Panią stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, którą wyraża treść art. 9 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, z późn.m.).W myśl postanowień tego przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem, wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.

W myśl art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.). zwolnione od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz

b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy;zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy – wykonanieokreślonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem. Analiza przytoczonego przepisu pozwala na wyodrębnienie koniecznych przesłanek warunkujących możliwość zwolnienia z podatku dochodowego, są nimi:

- uzyskiwanie dochodów pochodzących ze środków bezzwrotnej pomocy,

- przyznanych na podstawie określonych przepisami deklaracji lub umów,

- wypłacanych na podstawie np. umowy o pracę lub na podstawie umów cywilnoprawnych osobom fizycznym bezpośrednio realizującym cel programu finansowanego z tych środków.

Z powyższego przepisu wynika, że wolne od podatku są dochody, o ile spełniają łącznie ww przesłanki, a w przedmiotowej sprawie powyższe warunki nie są spełnione, gdyż wypłacone Pani wynagrodzenie za wykonaną pracę konsultanta projektu w ramach kontraktu jest współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Fundusze strukturalne, w skład których wchodzi Europejski Fundusz Społeczny są to zasoby finansowe Unii Europejskiej służące realizacji polityki strukturalnej, której celem jest pomoc słabiej rozwiniętym regionom i sektorom gospodarek państw członkowskich. Ich zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i modernizacji gospodarki, co ma wpłynąć na zwiększenie spójności ekonomicznej i społecznej krajów Unii.Fundusze kierowane są do tych sektorów gospodarki i regionów, które bez pomocy finansowej nie są w stanie dorównać do średniego poziomu ekonomicznego w EU. Pomoc z funduszy strukturalnych otrzymuje się jako refundację części poniesionych wydatków, tj. najpierw inwestycja potem dotacja. Oznacza to, że środki finansowe z Europejskiego Funduszu Społecznego zostaną przekazane dopiero po zakończeniu inwestycji. Z uwagi na to, że środki z funduszy strukturalnych przekazywane są faktycznie dopiero po zakończeniu inwestycji, w związku z czym niezbędne jest krótkoterminowe finansowanie wydatków (w kwocie przewidywanej dotacji) ponoszonych w ramach realizacji określonego zadania ze źródeł krajowych, tzn. prefinansowanie.Beneficjent otrzymuje od instytucji wdrażającej środki na realizację zadania (projektu) z krajowych funduszy, także publicznych. Po udokumentowaniu przez niego wydatkowania tych środków możliwe jest wnioskowanie do Komisji Europejskiej przez odpowiednie instytucje o zwrot wydatkowanych kwot (w części współfinansowanej).Zwrócone środki zasilą źródło finansowania krajowego. Beneficjent nie jest zaangażowany w proces rozliczeń finansowych odbywający się pomiędzy odpowiednią instytucją krajową a UE.

W przedmiotowej sprawie Program Narodów Zjednoczonych ds Rozwoju UNDP jako instytucja odpowiedzialna za realizację projektu w ramach Partnerstwa na rzecz Rozwoju „ Rozwój Umiejętności Młodych Intelektualnie Sprawnych Ale Ruchowo Niesprawnych MISARN „ współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego za wykonaną pracę w ramach zawartej umowy / kontraktu wypłacił Pani wynagrodzenie, do którego nie może mieć zastosowania zwolnienie wynikające z art.21 ust.1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż jak wykazano wyżej przepis ten nie może mieć zastosowania do przychodów osób fizycznych finansowanych (współfinansowanych) ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych, w tym EFS, gdyż pomoc ta stanowi refundację wcześniej poniesionych wydatków, których źródłem finansowania byłykrajowe środki publiczne. Pomoc pochodząca z funduszy strukturalnych stanowi refundację wcześniej poniesionych wydatków, których źródłem finansowania były krajowe środki publiczne.

W związku z powyższym osiągnięty przez Panią dochód z tytułu zawartej umowy z Programem Narodów Zjednoczonych ds Rozwoju jako podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych, określonych ustawą z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) należy wykazać w zeznaniu podatkowym za 2006 rok wraz z innymi dochodami, o ile takie wystąpiły.

W świetle powyższego stanowisko Pani zaprezentowane we wniosku jestnieprawidłowe.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia ( art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj