Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/7/2007 PDI/415/2/2007
z 3 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/7/2007 PDI/415/2/2007
Data
2007.04.03


Referencje


Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
księgowanie kosztów


Pytanie podatnika
Czy podatnik - przedsiębiorca, za datę poniesienia kosztu może przyjmować datę wystawienia faktury, rachunku dokumentującego wydatek ?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia z 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana ... złożonego w dniu 13.02.2007 r. , o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 07.02.2007 r. złożonym w dniu 13.02.2007 r. Pan ..., zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie określenia daty poniesienia kosztu od dnia 01.01.2007 r. Niniejsze postanowienie dotyczy stosowania przepisów prawa podatkowego – podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że Pan ... w 2006 roku wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów księgował w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, poz 176 ze zm.) tj. koszty były potrącane tylko w roku podatkowym, w którym zostały poniesione tzn. zapłacone przelewem lub gotówką. O momencie zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów decydował dzień zapłaty, czyli moment faktycznego poniesienia wydatku.

Podatnik pyta czy od 01.01.2007 roku, za datę poniesienia kosztu może przyjmować datę wystawienia faktury, rachunku dokumentującego wydatek.

Zdaniem Podatnika w 2007 roku księgując koszty zgodnie z zapisem zawartym w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzn. koszty są potrącane w roku podatkowym, w którym zostały poniesione, niezależnie od tego, jakiego okresu dotyczą, za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień zaciągnięcia zobowiązania a więc dzień wystawienia faktury lub rachunku. Zasada ta dotyczy wszystkich podatników prowadzących księgi przychodów i rozchodów, bez względu na metodę ujmowania kosztów, poza wydatkami ujętymi w art. 23 ust. 1 pkt 55, 55a i ust. 3d ustawy.

Podatnik oświadcza, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Rozpatrując wniosek Podatnika, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje.

Od 1 stycznia 2007 roku weszły w życie zmiany przepisów w zakresie kosztów uzyskania przychodów wprowadzone ustawą z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588). Zmiany te dotyczą m. in. rozliczania wydatków w czasie według zasad określonych w art. 22 ust. 5 – 5c ustawy, i polegają na podziale kosztów na bezpośrednie i pośrednie. Koszty bezpośrednio związane z przychodami podlegają potrąceniu w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostaną odpowiadające im przychody. Zasada ta dotyczy także kosztów poniesionych w latach poprzedzających rok podatkowy, w którym powstaną przychody. Natomiast możliwość ujęcia w rozliczeniu podatkowym kosztów bezpośrednio związanych z osiągniętymi w danym roku przychodami, które będą poniesione w latach następnych, została ograniczona czasowo. Koszty te podlegają potrąceniu w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody tylko wówczas, gdy zostaną poniesione do dnia:

- sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania – gdy podatnicy są obowiązani do sporządzenia takiego sprawozdania, albo

- złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania – jeżeli podatnicy zgodnie z odrębnymi przepisami nie są obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego.

Koszty związane z przychodami danego roku podatkowego, jednak poniesione po upływie tak określonych terminów będą uwzględniane w roku podatkowym następującym po roku, za który jest sporządzane sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

Natomiast koszty uzyskania przychodów niezwiązane bezpośrednio z konkretnymi przychodami są potrącane w dacie ich poniesienia. Ponadto koszty pośrednie będą rozliczane proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Zasady te obowiązują podatników prowadzących księgi rachunkowe, jak również mogą być przyjęte przez prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów. Jednakże w odniesieniu do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów zasady te znajdą zastosowanie, jeżeli stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego (art. 22 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Nowelizacja przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie od 01.01.2007 roku, specyzowała, co należy rozumieć przez datę poniesienia wydatku u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zgodnie z art. 22 ust. 6b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., jest to dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu będącego podstawą do zaksięgowania wydatku. Z przepisu tego wynika, że dotyczy on podatników prowadzących księgę przychodów i rozchodów, stosujących zasady potrącania wydatków w powiązaniu z odpowiadającymi im przychodami i stale w każdym roku podatkowym w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

Ponieważ ustawodawca nie określił innej definicji dnia poniesienia kosztów uzyskania przychodów to nowy art. 22 ust. 6b ustawy ma zastosowanie do wszystkich podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W świetle powyższego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach postanawia jak sentencji.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj