Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/443/371-165/2006/07/AF
z 5 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/443/371-165/2006/07/AF
Data
2007.03.05



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
podatek od towarów i usług
stawki podatku
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)
usługi doradcze


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy określenia możliwości przeniesienia obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z usługodawcy na usługobiorcę i prawidłowości wystawienia faktury korygującej.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 14.11.2006r. (data wpływu do tut. organu 04.12.2006r.) uzupełniony pismem w dniu 02.03.2007r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej określenia możliwości przeniesienia obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z usługodawcy na usługobiorcę i prawidłowości wystawienia faktury korygującej, celem wykazania przeniesienia tegoż obowiązku, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Ursynów postanawia

uznać stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest spółką prawa polskiego i prowadzi działalność gospodarczą polegającą m. in. na świadczeniu usług doradczych, rzeczoznawczych, projektowych i serwisowych dotyczących sprzętu medycznego.

Spółka, w ramach prowadzonej działalności, świadczyła usługi na rzecz przedsiębiorcy – spółki prawa irlandzkiego, mającej siedzibę w Dublinie, w Irlandii. Usługa polegała na doradztwie w zakresie sprzętu medycznego oraz szkoleniu personelu.

Strona kwalifikuje usługi objęte przedmiotową fakturą w sposób następujący:

  • Usługi doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego sklasyfikowane do grupowania PKWiU 72.10.10-00.00,
  • Usługi doradztwa w zakresie systemów i problemów technicznych sklasyfikowane do grupowania PKWiU 72.22.11-00.00,
  • Usługi doradztwa w zakresie zarządzania, pozostałe sklasyfikowane do grupowania PKWiU 74.14.17-00.00,
  • Usługi instalowania sprzętu i aparatury medycznej i chirurgicznej nr PKWiU 33.10.91-00.00,
  • Usługi w zakresie handlu detalicznego wyrobami medycznymi i ortopedycznymi nr PKWiU 52.32.10-00.00

Z tytułu wykonanych usług Wnioskodawca wystawił kontrahentowi irlandzkiemu fakturę VAT określając kwotę netto a także podatek VAT 22 %. Następnie wystawił fakturę korygującą, zgodnie z którą określono tylko wartość netto a stawka VAT została określona jako „ nie podlega”.

Zdaniem Wnioskodawcy był on uprawniony do wystawienia faktury korygującej a tym samym przeniesienia obowiązku podatkowego na kontrahenta.

Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z pytaniem czy prawidłowym jest w tym przypadku działanie polegające na wystawieniu faktury korygującej.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Natomiast wg art. 8 w/w ustawy świadczenie usług jest to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Dlatego też Wnioskodawca na mocy art. 27 ust. 4 pkt 3 w/w przepisu, korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług gdyż usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1), prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1) podlegają opodatkowaniu według miejsca gdzie nabywca usługi posiada siedzibę.

Natomiast usługi sklasyfikowane pod symbolami PKWiU 33.10.91-00.00 Usługi instalowania sprzętu i aparatury medycznej i chirurgicznej i PKWiU 52.32.10-00.00 Usługi w zakresie handlu detalicznego wyrobami medycznymi i ortopedycznymi, nie zostały wymienione w ustawie o podatku od towarów i usług, ani też w przepisach wykonawczych jako zwolnione lub korzystające z preferencyjnej stawki podatku VAT. Zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Wobec powyższego „Usługi instalowania sprzętu i aparatury medycznej i chirurgicznej” PKWiU 33.10.91-00.00 a także „Usługi w zakresie handlu detalicznego wyrobami medycznymi i ortopedycznym” PKWiU 52.32.10-00.00, podlegają opodatkowaniu według podstawowej stawki podatku VAT w wysokości 22%, zgodnie z powołanym art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W poz. 7 załącznika nr 4 do w/w ustawy jako zwolnione od podatku od towarów i usług zostały wymienione usługi w zakresie edukacji. Ustawodawca zawarł zastrzeżenie, iż zwolnienie to dotyczy wyłącznie usług, które zaliczane są do usług zakwalifikowanych do działu 80 PKWiU (ex 80) bowiem nie każda usługa polegająca na organizacji szkolenia może być sklasyfikowana jako usługa edukacyjna. O tym czy dane świadczenie jest usługą edukacyjną decyduje jej charakter, okoliczności jego wykonania, a także cel jaki wykonujący je zamierza osiągnąć. Tym samym, dla rozstrzygnięcia czy konkretna usługa korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług koniecznym jest dokonanie klasyfikacji według PKWiU i ustalenie czy jest to usługa edukacyjna.

Z przedstawionych powyżej przepisów podatkowych i ze stanu faktycznego zawartego we wniosku z dnia 14.11.2006r. wynika, iż Wnioskodawca w zakresie usług określonych w art. 27 ust. 4 pkt 3 mógł dokonać korekty faktury, natomiast w zakresie usług, które nie korzystają ze zwolnienia, winien je opodatkować podatkiem od towarów i usług wg określonej przepisami stawki VAT.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj