Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/034/415/4/2007
z 27 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/034/415/4/2007
Data
2007.04.27


Referencje


Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
nadwyżki
przychód z kapitału pieniężnego
udział w zyskach osób prawnych
wartość nominalna


Pytanie podatnika
Czy podział majątku spółki pozostałego po zaspokojeniu jej wierzycieli pomiędzy wspólników (wypłaty pieniężne) jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy opodatkowaniu podlega nadwyżka wartości majątku uzyskanego przez udziałowców w związku z likwidacją Spółki nad wartością nominalną udziałów?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jt Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz., 60 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko płatnika wyrażone we wniosku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spółka została postawiona w stan likwidacji na podstawie uchwały podjętej przez Nadzwyczajne Zgromadzenie wspólników. Kapitał spółki to kapitał podstawowy - udziały wspólników. Środki pieniężne pozostałe po przeprowadzeniu likwidacji spółki zostaną zwrócone udziałowcom spółki.
Płatnik zwrócił się z zapytaniem czy podział majątku spółki pozostałego po zaspokojeniu jej wierzycieli pomiędzy wspólników (wypłaty pieniężne) jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy opodatkowaniu podlega nadwyżka wartości majątku uzyskanego przez udziałowców w związku z likwidacją spółki nad wartością nominalną udziałów.
Według wnioskodawcy wartość majątku jakie spółka z o.o. w likwidacji wydaje wspólnikom w ramach podziału majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli, stanowi dla wspólników będących osobami fizycznymi przychód w zyskach osób prawnych, zaliczany do przychodów z kapitałów pieniężnych (art. 24 ust. 5 pkt 3 i art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Wartość majątku otrzymana w związku z likwidacją osoby prawnej ( w tym wypłata gotówki na rzecz wspólników) podlega zryczałtowanemu 19% podatkowi, o którym mowa w art. 30a ust. 1 w/w ustawy. Opodatkowana powinna zostać nadwyżka wartości zwróconego majątku nad wartością nominalną udziałów. Spółka jako płatnik powinna pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od nadwyżki wartości majątku wydanego wspólnikom w związku z likwidacją nad wartością nominlną udziałów.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie złożenia wniosku, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały w spółce mającej osobowość prawną, w tym również podział majątku likwidowanej spółki.
Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 3 w/cyt. ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.
Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 i ust. 6 powołanej ustawy od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a. Zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodu.
Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy płatnicy, o których mowa w ust. 1 są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych (...) w art. 30a ust. 1 z zastrzeżeniem ust. 5.
Zgodnie z art. 42 ust. 1 i 1a ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41 przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby płatnika.
W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy o których mowa wyżej są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby płatnika roczne deklaracje, według ustalonego wzoru (PIT-8AR).
W świetle przytoczonych przepisów w przypadku likwidacji spółki z o.o. opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega nadwyżka pomiędzy wartością majątku uzyskanego przez udziałowców, a wydatkami na ich nabycie przez udziałowców w likwidowanej spółce.
Spółka jest obowiązana do pobrania podatku i przekazania go na rachunek urzędu skarbowego, którym kieuje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg siedziby spółki i wykazania go w deklaracji rocznej PIT-8AR.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku.
Zgodnie z art. 14b§1,§2 ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe orgamy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej uchylenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj