Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim
1406/VAT/443-18/PW/07
z 11 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1406/VAT/443-18/PW/07
Data
2007.05.11



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
budowa budynków
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
działalność gospodarcza
lokal mieszkalny
lokal użytkowy
nieruchomości
stawki podatku
własność lokalu
wynajem


Pytanie podatnika
Czy ustanowienie przez podatnika VAT odrębnej własności lokalu jest opodatkowane podatkiem VAT ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. „Ordynacja podatkowa” (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60z późn. zm), po zapoznaniu się z wnioskiem z dnia 10.03.2007r. (data wpływu: 12.03.2007) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

stwierdzić, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 10 marca 2007r. (data wpływu - 12.03.2007r.), uzupełnionym następnie w dniu 30 marca 2007r. zwrócili się Państwo do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Waszej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:

Małżonkowie są podatnikami podatku od towarów i usług - z tytułu działalności gospodarczej w zakresie wynajmu lokali mieszkalnych i użytkowych oraz krawiectwa (żona). Są oni współwłaścicielami budynku mieszkalno usługowego, którego budowę ukończono w 1999r. W związku z budową budynku nie przysługiwało im prawo do odliczenia podatku naliczonego. Dla całego budynku założona jest księga wieczysta. Obecnie małżonkowie chcą wydzielić z budynku jeden lokal użytkowy i założyć dla niego odrębną księgę wieczystą. Będą oni właścicielami lokalu wpisanymi w w/w księdze wieczystej. W/w lokal znajduje się w ewidencji środków trwałych. Lokal będzie w dalszym ciągu wykorzystywany do działalności gospodarczej - będzie przedmiotem najmu.

Pytanie: Czy ustanowienie przez podatnika VAT odrębnej własności lokalu jest opodatkowane podatkiem VAT?

Zdaniem Strony w/w czynności nie można traktować jako odpłatnego świadczenia usług zgodnie z art.8 ust.2 ustawy o VAT; zarówno przed jak i po ustanowieniu odrębnej własności lokalu jego właścicielami będą państwo Bożenna i Ryszard B., nie przysługiwało im prawo do odliczenia podatku naliczonego. związanego z budową budynku, a lokal będzie cały czas używany do działalności gospodarczej - będzie przedmiotem najmu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54/2004, poz. 535 z późniejszymi zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: 1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, 2.eksport towarów, 3.import towarów, 4.wewnatrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, 5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 w/w ustawy z przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również: 1) przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie; 2) wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione; 3) wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej; 4) wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta; 5) ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Ustęp 2 w/w artykułu 7 określa, iż przez dostawę towarów, o której mowa powyżej rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: 1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, 2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy z 11.03.2004r. przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również: 1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; 2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 cyt. ustawy podatkowej, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Z w/w przepisów nie wynika, by w przedstawionym stanie faktycznym wydzielenie z budynku jednego lokalu użytkowego i założenie dla niego odrębnej księgi wieczystej mieściło się w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy właściciel budynku nie wykonuje tej czynności samodzielnie, tylko zleca założenie nowej księgi wieczystej dla lokalu. Sam fakt wydzielenia z budynku jednego lokalu użytkowego i założenie dla niego odrębnej księgi wieczystej nie rodzi obowiązku podatkowego po stronie właściciela tego lokalu.

W świetle powyższego przedstawione stanowisko Strony należy uznać za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art.14b §1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b §2 ustawy Ordynacja podatkowa).Na podstawie art.14a §4 w związku z art.236 §1 i art.236 §2 pkt.1 oraz art. 239 ustawy Ordynacji podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj