Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US300/415-10/07/WŁ
z 4 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US300/415-10/07/WŁ
Data
2007.04.04



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
cele rehabilitacyjne
komputery
odliczenie od dochodu
zakup


Pytanie podatnika
Czy osoba niepełnosprawna może odliczyć od dochodu wydatki rehabilitacyjne poniesione na zakup laptopa?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a ¬§ 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), w związku ze złożonym przez Pana L. wnioskiem z dnia 19.02.2007r., uzupełnionym w dniu 16.03.2007r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje za nieprawidłowe stanowisko, iż wnioskodawca posiada prawo do odliczenia od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne w związku z zakupem komputera laptopa.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 19.02.2007r., uzupełnionym w dniu 16.03.2007r., Pan L. zwrócił się do tutejszego organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz z orzeczenia o stopniu niepełnosprawności Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności wynika, że został Pan zaliczony do lekkiego stopnia niepełnosprawności, której przyczyną są narządy ruchu.Wyjaśnia Pan, iż likwidacja bariery technicznej jaką jest obsługa zwykłego komputera i przekładanie dokumentów za pomocą jednej ręki zastąpiona komputerem laptopem pozwoli na sprawne, samodzielne funkcjonowanie w życiu zawodowym i społecznym. Z uwagi na powyższe uważa Pan, iż posiada prawo do skorzystania z odliczenia od dochodu wydatku na zakup komputera laptopa w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach po dokonaniu analizy wniosku stwierdza co następuje: W świetle art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm) od podstawy opodatkowania można odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.Należy przy tym podkreślić, że wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie o czym stanowi art. 26 ust. 7b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do art. 26 ust. 7c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawą do odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne jest posiadanie dowodu poniesienia tych wydatków. Zgodnie z art. 26 ust. 7d, warunkiem odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

  1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
  2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniowa, albo rentę socjalną albo,
  3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Katalog wydatków, które można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej został zawarty w art. 26 ust. 7a ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Pośród szeregu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych zostały w nim wymienione m. in. wydatki poniesione na:

  • zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Mając powyższe na uwadze uznać należy, iż do wydatków tych można zaliczyć tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi o charakterze szczególnym – indywidualnym, niezbędnym w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiającej tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonania wynika z niepełnosprawności. Oznacza to, że taki sprzęt musi posiadać właściwości leczniczo – rehabilitacyjne oraz ułatwiające wykonywanie czynności życiowych, zatem pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności musi istnieć ścisły związek. Biorąc pod uwagę powołane przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siedlcach komputer nie stanowi urządzenia niezbędnego w rehabilitacji, albowiem jest urządzeniem powszechnego użytku, ogólnodostępnym i może być wykorzystywany przez inne osoby. Jednocześnie zdaniem organu podatkowego właściwym do stwierdzenia czy dane urządzenie, sprzęt czy narzędzie jest niezbędne w rehabilitacji danej osoby oraz czy będzie ułatwiało wykonywanie jej czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności jest lekarz specjalista. Tymczasem nawet w załączonym do wniosku orzeczeniu brak jest wskazań dotyczących konieczności stosowania sprzętu specjalistycznego, czy urządzeń technicznych. Biorąc pod uwagę ww. przepisy oraz stan faktyczny wykazany we wniosku należy uznać za nieprawidłowe stanowisko zaprezentowane przez wnioskodawcę, dotyczące możliwości odliczenia wydatku na zakup komputera – laptopa w ramach ulgi rehabilitacyjnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj