Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
DG-RDF/415-1/GA/2007
z 5 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DG-RDF/415-1/GA/2007
Data
2007.04.05



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
nauka języka
świadczenie usług
umowa


Pytanie podatnika
Czy usługi świadczone w ramach działalności gospodarczej, polegające na prowadzeniu nauki tańca oraz prowadzeniu zajęć nauki języka obcego na podstawie umowy z pklacówką edukacyjną w świetle zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można uznać za działalność gospodarczą?


Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Dnia 08.01.2007 r. do Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie wpłynął wniosek Podatniczki uzupełniony w dniu 20.03.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie grupowych zajęć nauki tańca, których odbiorcami są osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej oraz że w jej ramach prowadzi także zajęcia dydaktyczne polegające na nauce języka angielskiego.

Nauka języka angielskiego prowadzona jest na podstawie stałej umowy z Wyższą Szkołą Humanistyczną TWP w S. Zajęcia są realizowane w pomieszczeniach Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w S w terminach uzgodnionych ze zlecającym. Program zajęć jest programem autorskim opracowanym na podstawie założeń przekazanych przez zlecającą uczelnię. Wynagrodzenie za świadczone usługi jest w każdym miesiącu uzależnione od liczby godzin przeprowadzonych zajęć.

Podatniczka informuje także, że:

  • zajęcia taneczne są prowadzone samodzielnie, bez jakiegokolwiek nadzoru innych podmiotów w miejscach i godzinach przez nią ustalonych i wybranych,
  • usługi dydaktyczne dla Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w S nie są wykonywane pod kierownictwem zlecającego, który jedynie nadzoruje wykonanie warunków umowy w zakresie częstotliwości, terminowości oraz rzetelności prowadzanych zajęć,
  • nauka języka wykonywana jest w czasie wynikającym z obustronnych ustaleń,
  • ponosi ryzyko działalności gospodarczej z uwagi na brak stałej liczby kontrahentów, poszukiwanie nowych klientów,
  • przychody są uzależnione od liczby przeprowadzonych zajęć tanecznych i nauki języka, w przeciwieństwie do osób świadczących usługi na podstawie umowy o pracę, które otrzymują stałe wynagrodzenie minimalne,
  • ponosi koszty działalności, takie jak wynajem sal, opłaty telekomunikacyjne, koszty usług księgowych, koszty związane z inwestycjami, zakup pomocy dydaktycznych, literatury fachowej oraz wyposażenia,
  • ponosi odpowiedzialność za prowadzone zajęcia wobec ich uczestników.

Podatniczka uważa także, że w prowadzonej działalności gospodarczej ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich związaną z:

  • zapewnieniem bezpieczeństwa uczestników kursu tańca,
  • wykonaniem świadczonych usług zgodnie z umową.

Ponadto Podatniczka stoi na stanowisku, że ponosi współodpowiedzialność wobec uczestników językowych zajęć dydaktycznych na podstawie art. 474 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Na tle takiego stanu faktycznego Podatniczka formułuje pytanie czy usługi świadczone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, polegające na jednoczesnym prowadzeniu zajęć nauki tańca dla osób fizycznych oraz prowadzeniu zajęć nauki języka obcego na podstawie stałej umowy z placówką edukacyjną są uznawane za działalność gospodarczą w świetle art. 5a pkt 6 i 5b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnosząca zapytanie stoi na stanowisku, że nie występują przesłanki do uznania, iż prowadzona działalność nie jest pozarolniczą działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatniczka uważa, że spełnia warunki wskazane w definicji „działalności gospodarczej” ponieważ usługi są świadczone we własnym imieniu, w celach zarobkowych, w sposób zorganizowany i ciągły.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, według przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego oraz stanu prawnego, obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - działalnością gospodarczą albo pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa:

  • wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  • polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  • polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  • prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Natomiast w myśl przepisu art. 5b ust. 1 powołanej ustawy za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. Odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  2. Są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  3. Wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz powołane przepisy prawa podatkowego uznać należy, iż działalność w zakresie nauki tańca spełnia warunki przewidziane w ustawowej definicji działalności gospodarczej, ponieważ prowadzona jest we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, a miejsce i czas prowadzenia są uzależnione od wnoszącej zapytanie. W tym zakresie prowadząca działalność gospodarczą ponosi ryzyko gospodarcze i odpowiedzialność wobec osób trzecich.

Natomiast ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że działalność polegająca na nauce języka angielskiego w Wyższej Szkole Humanistycznej TWP w S prowadzona jest w miejscu wyznaczonym przez zlecającego, w godzinach uzgodnionych przez Strony, a wynagrodzenie uzależnione jest od ilości przeprowadzonych zajęć. Z pisma Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w S skierowanego do X wynika, że uczelnia zleciła realizację zajęć dydaktycznych i określiła liczbę godzin zajęć dydaktycznych z języka obcego w roku akademickim 2006/2007 oraz stawkę za jedną efektywnie przepracowaną godzinę, a także formę regulowania należności. W pismie nie wyznaczono osoby nadzorującej wykonanie zleconych czynności nie wskazano także sposobu realizacji tego zlecenia.

Biorąc pod uwagę wskazane wyżej okoliczności Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stoi na stanowisku, że sposób prowadzenia działalności w zakresie nauki języka obcego różni się od zakresu i sposobu prowadzenia działalności w zakresie nauki tańca. Głównym elementem różnicującym jest odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat działalności.

W ocenie organ podatkowego w zakresie nauki języków obcych wnosząca zapytanie nie ponosi współodpowiedzialności ani też pełnej odpowiedzialności wobec uczestników zajęć językowych na podstawie powołanego we wniosku art. 474 ustawy Kodeks cywilny.

Art. 474 Kodeksu Cywilnego stanowi, że dłużnik odpowiedzialny jest jak za własne działanie lub zaniechanie za działania i zaniechania osób, z których pomocą zobowiązanie wykonywa, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza. Przepis powyższy stosuje się także w wypadku, gdy zobowiązanie wykonywa przedstawiciel ustawowy dłużnika.

Zastosowanie treści tego przepisu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego potwierdza, że odpowiedzialność wobec studentów za niewykonanie zobowiązania ponosi Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP w S.

Natomiast Podatniczka ponosi odpowiedzialność wobec uczelni, z którą zawarła umowę cywilno – prawną, a nie wobec studentów.

Cytowany przepis nie rozstrzyga również o współodpowiedzialności tak więc nie daje podstaw do przyjęcia, iż została spełniona przesłanka, o której mowa w art. 5b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem organu podatkowego czynność prowadzenia zajęć dydaktycznych jest jednak związana z ryzykiem gospodarczym chociażby z powodu łatwości rozwiązania umowy cywilno – prawnej i utraty źródła przychodów. Utrata źródła przychodu jest możliwa w każdym czasie i nie musi być zależna od prowadzącego działalność gospodarczą na przykład w związku z faktem, że wynikające z kodeksu pracy takie elementy jak wynagrodzenie za czas choroby czy urlopu nie mają zastosowania do tego typu umowy jaką zawarła podatniczka. Tak więc i z tych powodów może nastąpić zerwanie umowy i utrata źródła przychodu.

Biorąc powyższe pod uwagę organ podatkowy stoi na stanowisku, że w zakresie prowadzenia nauki języków obcych podatniczka co prawda nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich w rozumieniu pkt 1 cytowanego art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale ponosi jednak ryzyko związane z działalnością gospodarczą, o którym mowa w pkt 3 oraz nie spełnia przesłanki wyłączenia, o której mowa w pkt 2 cytowanego przepisu.

Reasumując w świetle opisanego stanu faktycznego i prawnego Podatniczka nie spełnia jedynie warunku ponoszenia odpowiedzialności za rezultaty działalności w zakresie nauki języka obcego.

Skoro zatem niespełnione są łącznie trzy warunki wyłączające wykonywane czynności w zakresie nauki języka obcego z pozarolniczej działalności gospodarczej, należy uznać, że wykonywanie zajęć dydaktycznych nauki języka angielskiego w Wyższej Szkole Humanistycznej TWP w S jest wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj