Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pucku
ZD/415–1/07/MDK
z 30 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/415–1/07/MDK
Data
2007.01.30



Autor
Urząd Skarbowy w Pucku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
badanie
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychody ze stosunku pracy
przychód
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy zwrot kosztów z tytułu poniesionego przez podatnika wydatku na niezbędne do uzyskania licencji pracownika ochrony, badania lekarskie, dokonany przez pracodawcę, stanowi dla podatnika przychód podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pucku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) – dalej: Ordynacja podatkowa#8722; po rozpatrzeniu wniosku podatnika, z dnia 30 października 2006r.,o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii: Czy zwrot kosztów wypłacony pracownikowi przez zakład pracy w związku z poniesieniem przez tego pracownika wydatku w postaci zapłaty za badania lekarskie niezbędne do uzyskania licencji pracownika ochrony, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? - stosownie do stanu prawnego w dacie złożenia wniosku -

stwierdza, iż

stanowisko przedstawione w tym wniosku, w którym podatnik stwierdził,

zwrot kosztów z tytułu poniesionego przez podatnika wydatku na niezbędne do uzyskania licencji pracownika ochrony, badania lekarskie, dokonany przez pracodawcę, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych – nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny

W dniu 18 grudnia 2006 r. do tut. organu wpłynął wniosek podatnika z dnia 30 października 2006r. (przesłany przez Ministerstwo Finansów za pośrednictwem Izby Skarbowej w Gdańsku) o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wezwaniem z dnia 8 stycznia 2007 r., tut. organ wezwał podatnika do usunięcia braków wniosku, na co podatnik odpowiedział pismem (bez daty), które wpłynęło do tut. organu w dniu 16 stycznia 2007 r.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku, przedstawia się następująco:

W październiku 2006 podatnik poniósł wydatek w kwocie 350,00 zł z tytułu zapłaty za badania lekarskie niezbędne do uzyskania licencji pracownika ochrony. Pomimo faktu, iż to podatnik poniósł wydatek w postaci zapłaty za przedmiotowe badanie, Spółdzielnia Lekarska, w której dokonywał badań, w dniu 23.10.2006 r. wystawiła fakturę dotyczącą tejże usługi (określając jako „usługi – licencje”), wskazując w jej treści jako nabywcę usługi nie podatnika, lecz jego pracodawcę – firmę X. Następnie jednak, notą korygującą z dnia 26 października 2006 r., dokonano korekty treści tej faktury, poprzez wskazanie jako nabywcy tej usługi podatnika. Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego, podatnik rozważa możliwość wystąpienia do pracodawcy o zrefundowanie poniesionego wydatku, przy czym wątpliwości podatnika budzi kwestia ewentualnego opodatkowania takiej refundacji podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, w oparciu o powyższy stan faktyczny podatnik sformułował następujące pytanie: Czy zwrot kosztów z tytułu poniesionego przez podatnika wydatku na niezbędne do uzyskania licencji pracownika ochrony, badania lekarskie, dokonany przez pracodawcę, stanowi dla podatnika przychód podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

W treści wniosku wyrażono własne stanowisko w odniesieniu do powyższego pytania stwierdzając, iż przedmiotowy zwrot kosztów nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Stan prawny

Zgodnie z art.12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (T. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) wg stanu prawnego w dacie złożenia wniosku – dalej: ustawa, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c tej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30, art. 30a-30c oraz art. 44 ust. 7e i 7f ustawy, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów (art. 9 ust. 1a ustawy).

Ocena prawna stanu faktycznego.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w złożonym wniosku w oparciu o stan prawny w dacie złożenia wniosku, tut. organ uznał, iż stanowisko podatnika, w którym stwierdził, iż zwrot kosztów wypłacony pracownikowi przez zakład pracy w związku z poniesieniem przez tego pracownika wydatku z tytułu badań lekarskich niezbędnych do uzyskania licencji pracownika ochrony, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu – nie jest prawidłowe.

Podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest powszechność opodatkowania, której wyrazem jest treść powołanego wyżej art. 9 ust. 1 ustawy. Z powołanej regulacji wynika zaś, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c tej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jak ustalono na kanwie niniejszej sprawy, przepisy art. 21, 52, 52a i 52c ustawy nie zawierają regulacji pozwalającej na przyjęcie, iż uzyskany przez pracownika od pracodawcy zwrot kosztów poniesionych przez tego pracownika w związku z badaniami lekarskimi niezbędnymi do uzyskania licencji pracownika ochrony. Podstawy takiej nie dają również w niniejszej sprawie akty wykonawcze do Ordynacji podatkowej, przewidujące w określonych przypadkach zaniechanie poboru podatku. W tej sytuacji, mając na uwadze art.12 ust.1 ustawy, zwrot kosztów wypłacony pracownikowi przez zakład pracy w związku z poniesieniem przez tego pracownika wydatku z tytułu badań lekarskich niezbędnych do uzyskania licencji pracownika ochrony stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe, tut. organ orzekł jak w sentencji niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj