Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kwidzynie
PDF/415-1/28/P/07
z 23 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/415-1/28/P/07
Data
2007.01.23



Autor
Urząd Skarbowy w Kwidzynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszt
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy sprzęt medyczny, opisany wyżej może być amortyzowany metodą liniową, ze stawką amortyzacyjną 25% oraz zastosowaniu współczynnika do 2?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20 listopada 2006r – Pana o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sposobu amortyzacji sprzętu medycznego,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kwidzynie, zamierza dokonać zakupu aparatu do diagnostyki neurofizjologicznej – EMG/EP. Za pomocą tego sprzętu będą dokonywane badania diagnostyczne obwodowego układu nerwowego (badania przewodnictwa nerwowego, elektromiografia i badania potencjałów wywołanych). Cyfrowy aparat EMG/EP oparty jest na najnowszej generacji komputerach posiadających profesjonalne oprogramowanie pozwalające na szeroką diagnostykę układu nerwowego. Zdecydował się na zakup sprzętu produkcji rosyjskiej NEURO-MEP. Przyjął następujący wariant odpisów amortyzacyjnych:

  1. amortyzacja sprzętu metodą liniową,
  2. sprzęt zakwalifikowano do grupy 802 KŚT ze stawką 25%,
  3. zgodnie z art. 22 i ust. 2 pkt. 3 zastosuję współczynnik podwyższony do 2- urządzenia podlegające szybkiemu postępowi technicznemu z uwagi na zastosowane systemy mikro procesowe i komputerowe.

Pytanie Podatnika: czy sprzęt medyczny, opisany wyżej może być amortyzowany metodą liniową, ze stawką amortyzacyjną 25% oraz zastosowaniu współczynnika do 2?

Stanowisko Podatnika: moim zdaniem nie ma przeszkód, aby zastosować amortyzacje liniową ze stawką 25% oraz zastosować współczynnik do 2.

Dokonując wnikliwej analizy przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego jak i obowiązujących w tym zakresie źródeł prawa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kwidzynie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Jak wynika z treści art. 22 ust. 8 cyt. w. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23.

Na podstawie art. 22a ust 1 pkt 2 cyt. w. ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych: amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania maszyny, urządzenia i środki transportu – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z treścią art. 22i ust. 1 cyt. w. ustawy z 26 lipca1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych: odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 22j - 22ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1. W myśl ust. 2 pkt. 3 cytowanego przepisu, podatnicy mogą podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki podwyższać:

dla maszyn, urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) wydanej na podstawie odrębnych przepisów, zwanej dalej „Klasyfikacją”, poddanych szybkiemu postępowi technicznemu – przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 2,0.

Jednocześnie ust. 3 art. 22i ustawy z dnia 26 lipca 1991r. stanowi, że w razie wystąpienia bądź ustania warunków uzasadniających podwyższenie stawek, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, stawki te ulegają podwyższeniu lub obniżeniu od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające te zmiany.

Natomiast w myśl art. 22i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy mogą podwyższać stawki dla środków trwałych wymienionych w ust. 2 pkt 3 bądź rezygnować z ich stosowania począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Stosownie do zapisu art. 22i ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku podwyższenia stawek amortyzacyjnych, podanych w Wykazie stawek amortyzacyjnych przy zastosowaniu współczynników określonych w ust. 2, należy dla poszczególnych środków trwałych stosować jeden wybrany współczynnik, przez który mnoży się stawkę amortyzacyjną właściwą dla danego środka trwałego, przyjętą z Wykazu stawek amortyzacyjnych.

Z kolei w punkcie 4 objaśnień załącznika nr 1 przedmiotowej ustawy, ustawodawca postanowił, iż : przez maszyny i urządzenia grupy 4-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), podanych szybkiemu postępowi technicznemu, o których mowa w art. 22 i ust. 2 pkt. 3 ustawy, rozumie się maszyny, urządzenia i aparaturę, w których zastosowane są układy mikro procesowe lub systemy komputerowe, spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki, a także pozostałą aparaturę naukowo-badawczą i doświadczano-produkcyjną.

Ponadto, w świetle załącznika do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), (Dz. U. Nr 112, poz. 1317 ze zm.), w grupie 8 sklasyfikowano- Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, a w podgrupie 802 sklasyfikowano: wyposażenie, aparaty i sprzęt medyczny. Rodzaj 802 obejmuje wszelkiego typu i konstrukcji samodzielną aparaturę (aparaty), sprzęt i inne wyposażenie techniczne użytkowane w placówkach i jednostkach służby i ochrony zdrowia oraz służby weterynaryjnej- ze stawką amortyzacyjną 20 %. Z kolei dla środków trwałych zaliczonych do podgrupy 802 wyodrębniono zbiór o symbolu 802-0 obejmujący aparaty i sprzęt do hydro- i mechanoterapii, dla którego ustawodawca określił stawkę amortyzacyjną w wysokości 25%, a zakupiony aparat do diagnostyki neurofizjologicznej nie zalicza się do urządzeń objętych tym zbiorem tj. 802-0.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, podatnik prowadzi Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Zakupiony przez Niego sprzęt medyczny zgodnie z KŚT zaliczony jest do podgrupy 802. Przedmiotowy sprzęt tj. cyfrowy aparat EMG/EP oparty jest na najnowszej generacji komputerach posiadających profesjonalne oprogramowanie pozwalające na szeroką diagnostykę układu nerwowego. A zatem w świetle przedstawionego stanu prawnego, w przypadku gdy podatnik nabył aparaturę, w której zastosowane są układy mikro procesowe lub systemy komputerowe, spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki, może On zastosować metodę liniową i podwyższyć stawki amortyzacyjne na podstawie art.22i ust. 4 przedmiotowej ustawy.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny jak i prawny znajdujący zastosowanie w przedmiotowej sprawie tut. Organ podatkowy nie zgadza się z Pana stanowiskiem, że nie ma przeszkód, aby zastosować amortyzacje liniową ze stawką 25% oraz zastosować współczynnik do 2, ponieważ w świetle przedstawionego stanu faktycznego jak i obowiązujących w tym zakresie przepisów prawnych - można zastosować amortyzację liniową lecz ze stawką 20% przy zastosowaniu współczynnika do 2.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj