Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-18-1-BS/07
z 25 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-18-1-BS/07
Data
2007.04.25


Referencje


Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
podatek od towarów i usług
sprzedaż przedsiębiorstwa
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy transakcja sprzedaży zakładu w .......... obejmująca sprzedaż składników majątku Spółki oraz wartości niematerialnych i prawnych odpowiadających pojęciu przedsiębiorstwa w znaczeniu materialno – technicznym określonym przepisami artykułu 55 1-4 kc odpowiada normie artykułu 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej „ustawą”).
Tożsamy z
78730


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 21 marca 2007 r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 21 marca 2007 r. ( złożonym w tut. Urzędzie dnia 22 marca 2007r.), Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi przedsiębiorstwo wielozakładowe, z uwagi na dwa rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej, działalność gospodarcza skoncentrowana jest w dwóch miejscach: m. ............. oraz w ................
Przychody z działalności gospodarczej Spółki to:

  1. przychody i koszty z działalności gastronomiczno – hotelarskiej
  2. przychody i koszty z najmu nieruchomości.

Pierwsze źródło to zakład zlokalizowany w ............., drugie to nieruchomość położona w ...........
Spółka zamierza sprzedać zakład w ............... Potencjalny nabywca poza nieruchomością składającą z gruntu, parku oraz budynków nabyłby również:

  1. środki trwałe
  2. wyposażenie
  3. zapasy materiałów i towarów
  4. koncesje na sprzedaż alkoholu
  5. wierzytelności z ewentualnych opłat rezerwacyjnych

czyli cały majątek trwały i obrotowy, który służy do prowadzenia działalności gastronomiczno – hotelarskiej. Ponadto przedmiotem transakcji byłoby oznaczenie indywidualizujące źródło przychodu czyli tzw. „.............”.
W ramach umowy część pracowników Spółki przejęta zostanie w trybie art. 23 (1) kp przez nabywcę.
Jednocześnie Spółka informuje, że w ewidencji księgowej poszczególne źródła przychodu nie stanowią wyodrębnionych jednostek samodzielnie sporządzających bilans.
Spółka nie zaprzestanie prowadzenia działalności, a jedynie po stronie aktywów nastąpi przesunięcie i konwersja aktywów rzeczowych na finansowe.

Spółka zadała pytanie, czy transakcja sprzedaży zakładu w Niewodnikach obejmująca sprzedaż składników majątku Spółki oraz wartości niematerialnych i prawnych odpowiadających pojęciu przedsiębiorstwa w znaczeniu materialno – technicznym określonym przepisami artykułu 55 1-4 kc odpowiada normie artykułu 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej „ustawą”).
W opinii podatnika w opisanym stanie faktycznym dojdzie do zbycia przedsiębiorstwa w związku z czym czynność ta na podstawie ww. art. 6 ustawy będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje co następuje:

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy, jej przepisów nie stosuje się m.in. do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Jednocześnie ustawodawca nie zdefiniował pojęcia „przedsiębiorstwo”, dla potrzeb ustawy. Wobec tego należy posiłkować się definicją zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz 93 ze zm.), zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie natomiast z art. 552 Kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika m.in., iż Spółka nie zbędzie ksiąg handlowych. Oznacza, to iż nie zostaną spełnione przesłanki warunkujące uznanie, iż dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy.

Należy w tym miejscu zauważyć, że nie każda dostawa jednostki organizacyjnej wchodzącej w skład przedsiębiorstwa (spełniająca warunki pozwalające na uznanie jej za przedsiębiorstwo, bądź na bazie której możliwe jest utworzenie odrębnego przedsiębiorstwa) jest dostawą wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Skoro w art. 6 pkt 1 ustawy, wymieniono obok przedsiębiorstwa, zakład (oddział) samodzielnie sporządzający bilans, to oznacza to, że jedynie jednostki organizacyjne finansowo wyodrębnione mogą z tej regulacji korzystać. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka jest przedsiębiorstwem wielozakładowym, a przedmiotem sprzedaży jest jeden zakład zlokalizowany w ..............., który nie posiadał pełnej samodzielności i odrębności majątkowo – finansowej i nie sporządzał samodzielnie bilansów.

Zgodnie natomiast z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. – zwanej dalej „ustawą”), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z uwagi na powyższe w przedstawionym stanie faktycznym dojdzie do wykonania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem dojdzie do dostawy towarów (nastąpi przeniesienie prawa do dysponowania towarami jak właściciel), dostawa będzie miała charakter odpłatny a jej przedmiotem będą towary w rozumieniu ustawy.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, że zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy, lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj