Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
US-IV-4310-1/07
z 17 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-IV-4310-1/07
Data
2007.04.17



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Obowiązek podatkowy --> Powstanie obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
darowizna
podatek od spadków i darowizn


Pytanie podatnika
Czy przekazanie firmy w darowiźnie na rzecz syna spowoduje powstanie obowiązku podatkowego ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.02.2007 r. (uzupełnionym w dniu 06.03.2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie dot. opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn przekazania firmy na rzecz syna, postanawia uznać Pani stanowisko za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 02.02.2007 r., uzupełnionym o dodatkowy materiał i własne stanowisko w dniu 06.03.2007 r., zwróciła sie Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą, która polega głównie na:
- tworzeniu stron www, sklepów internetowych, prezentacji multimedialnych,
- projektowaniu i składzie katalogów, ulotek, broszur,
- działalności fotograficznej.
Zwróciła sie Pani z zapytaniem czy przekazanie firmy w darowiźnie na rzecz syna spowoduje powstanie obowiązku podatkowego. Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie po sprawdzeniu dyspozycji wynikających z przepisów art. 14 a § 1 i § 4 wyżej cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) oraz ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy i praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP tytułem darowizny.

Obowiązek podatkowy przy nabyciu darowizny powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn).

Nabycie w drodze darowizny przez syna prowadzonej przez Panią firmy spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn, jednak w myśl art. 4 a ust.1 wyżej powołanej ustawy może być zwolnione od tego podatku, jeżeli zostanie zgłoszone właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Należy zauważyć, że w przypadku nie spełnienia warunku o którym wyżej mowa, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlegać będzie opodatkowaniu na ogólnych zasadach określonych w powołanej ustawie, z uwzględnieniem kwoty wolnej i skali podatkowej określonej dla nabywcy zaliczonego do I grupy podatkowej (art. 4 a ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn).

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 02.02.2007r. (uzupełnionego w dniu 06.03.2007 r.) i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14 b § 5 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj