Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PMO/436-17/2005/SM
z 23 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PMO/436-17/2005/SM
Data
2006.02.23



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
kwota
nabycie udziałów
podatek od czynności cywilnoprawnych
umowa nazwana


Pytanie podatnika
Czy przekazanie przez Spółkę oznaczonej kwoty pieniężnej spółce X w celu nabycia przez tę spółkę udziałów w spółce Y podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 21 listopada 2005 roku (wpływ do Urzędu 25 listopad 2005 roku), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, potwierdza stanowisko przedstwione w zapytaniu.

UZASADNIENIE

Spółka zawarła w B... B... ze spółką J... z siedzibą w B... B..., w Republice Słowacji umowę o cichym wspólniku. Na gruncie prawa słowackiego Umowa jest typem umowy nazwanej - umową o cichym wspólniku, która jest przewidziana przez Kodeks Handlowy Republiki Słowacji (§ 673 i nast.kh). W Umowie Spółka, jako cichy wspólnik, zobowiązał się do przekazania na rzecz J... oznaczonej kwoty pieniężnej z zastrzeżeniem ściśle określonego celu w jakim środki te mają zostać wykorzystane. J... zobowiązał się, że otrzymaną kwotę przeznaczy w całości na zakup udziałów w innej spółce prawa słowackiego B... s.r.o. W zamian, Spółka ma prawo do żądania od J... zapłaty kwoty odpowiadającej kwocie zysku, jaki zostanie wypłacony J... przez B... na koniec danego roku bilansowego. Przy czym, Spółka uczestniczy zarówno w zyskach, jak i stratach J... z tytułu udziału w B... (w przypadku straty odpowiedzialność Spółki ogranicza się do kwoty przekazanej kwoty do J...). Przekazanie środków pieniężnych przez Spółkę ma charakter jednorazowy (transakcja jednorazowa) i nie podlega zwrotowi. Spółka ponosi pełne ryzyko niepowodzenia inwestycji zakupu udziałów B..., tzn. musi liczyć się możliwością nieosiągnięcia i nieprzekazania jakiegokolwiek zysku przez B...
Zdaniem Spółki przekazanie oznaczonej kwoty pieniężnej spółce J... w celu nabycia przez tę spółkę udziałów nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, gdyż czynność ta nie została wymieniona w zamkniętym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik Małopolskiego Urzędu stwierdza co następuje:
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne enumeratywnie wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 9 września 2000 r. (Dz. U. Nr 41 poz. 399 z 2005 r. ze zm.). Umowy nienazwane, a także czynności cywilnoprawne nie wymienione w ustawie, nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Ponieważ umowa o cichym wspólniku nie została wymieniona w tym przepisie, nie będzie ona z tego względu podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowiska Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnikalosoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie objętym wnioskiem.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego - w terminie 7 dni licząc od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj