Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/2180/434/10110/2007
z 21 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/2180/434/10110/2007
Data
2007.05.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
kapitał spółki
przekształcanie podmiotów
spółka akcyjna
spółka cywilna


Pytanie podatnika
czy uiszczony podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu wniesionych udziałów spółki cywilnej (kapitału spółki) będzie zaliczony na poczet podatku od kapitału zakładowego spółki po jej przekształceniu ?



Stanowisko podatnika zawarte we wniosku:
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 9 września 2000r. podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 86 poz.959 z późń.zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki (akty założycielskie). Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, w tym przypadku z chwilą sporządzenia statutu spółki (art.3 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy). Przepisy ustawy wiążą również powstanie obowiązku podatkowego ze zmianą umowy (statutu) spółki i pojęcie tej zmiany definiuje art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy. Zgodnie z tymi uregulowaniami za zmianę umowy (statutu) spółki uważa się podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, który powoduje zwiększenie majątku spółki. Jednocześnie ustawa przewiduje sukcesję praw w przypadku przekształcenia spółek, polegająca na zaliczeniu na poczet podatku przypadającego od przekształconej spółki podatku zapłaconego przez spółkę przekształconą (art. 7 ust. 2 ustawy).


W toku dotychczasowej działalności spółki, wspólnicy uiścili podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu zwartej umowy spółki oraz wnoszonych wpłat własnych wspólników.
Zdaniem wnioskodawcy, jeśli wartość wkładów wspólników spółki cywilnej ( quasi kapitał zakładowy ) jest równa kapitałowi zakładowemu przekształconej spółki akcyjnej nie należy tej czynności opodatkować podatkiem od czynności cywilnoprawnych


Stanowisko organu podatkowego:
Zdaniem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego stanowisko podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe. Stosownie do art.1 ust. 3 pkt 1 i pkt 3 ustawy z dnia 9 września 2000r.o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity D. U. z 2005r nr 41 poz.399z późn.zm.) za zmianę umowy spółki osobowej uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania oraz przekształcenie, podział lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego


Od podstawy opodatkowania zgodnie z art. 6 ust. 9 pkt 5 wyżej cytowanej ustawy przy przekształceniu spółki odlicza się wartość wkładów do spółki albo wartość kapitału zakładowego wynikającą z umowy spółki lub jej zmiany, związanej z przekształceniem, podziałem lub łączeniem spółek, która była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych przed dokonaniem tych czynności.


W przypadku przekształcenia ............spółki cywilnej w spółkę akcyjną, gdy nie następuje zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego ( art.1 ust. 3 pkt. 1 i pkt. 3 ustawy), czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i nie ma obowiązku składania deklaracji PCC-3, jeżeli należny podatek od czynności cywilnoprawnych został w całości uiszczony przy zawieraniu umowy spółki cywilnej oraz przy dopłatach do jej kapitału.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj