Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PD-3/423-10/07
z 25 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/423-10/07
Data
2007.04.25


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
dostawa
moment powstania przychodów
osoby prawne
usługi telekomunikacyjne


Pytanie podatnika
Jakiego okresu będą przychodem usługi wykonane w grudniu 2006 r., zafakturowane w styczniu 2007 r. z terminem płatności styczeń 2007 r.
Czy od 2007 r. przychody z tytułu usług telekomunikacyjnych należy zaliczać do miesiąca, w którym je wykonano jako przychody ciągłe rozliczane za okresy miesięczne zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Jak należy rozliczyć przychody z tytułu opłat rocznych dotyczących usług telekomunikacyjnych zafakturowanych "z góry"?.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1loraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu stwierdza, że stanowisko Spółki w sprawie udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka pismem z dnia 28 marca 2007 r. zwróciła się z zapytaniem:
- jakiego okresu będą przychodem usługi wykonane w grudniu 2006 r., zafakturowane w styczniu 2007 r., z terminem płatności w styczniu 2007 r.?,
- czy od 2007 r. przychody z tytułu usług telekomunikacyjnych należy zaliczać do miesiąca, w którym je wykonano, jako przychody ciągłe rozliczane za okresy miesięczne, zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?,
- jak należy rozliczyć przychody z tytułu opłat rocznych dotyczących usług telekomunikacyjnych zafakturowanych „z góry" za okres roczny od 8 marca 2006 r. do 8 marca 2007 r., z terminem płatności w marcu 2006 r., które w kwietniu 2007 r. zostaną skorygowane w ten sposób, że za okres od 1 grudnia 2006 r. do 8 marca 2007 r. nastąpi zmiana stawek (obniżenie) z jednoczesną zmianą zasad rozliczeń, tj. rozliczenia miesięczne płatne na początku miesiąca „z góry"?.

Zdaniem Spółki usługi wykonane w grudniu 2006 r., zafakturowane w styczniu 2007 r., są przychodem podatkowym miesiąca stycznia 2007 r. Z kolei w kwestii ustalenia daty powstania przychodu dla usług telekomunikacyjnych od 1 stycznia 2007 r. jest to dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. W przypadku Spółki byłby to dzień wykonania usługi. Spółka odnosząc się do podatkowego rozliczenia przychodów z tytułu usług telekomunikacyjnych zafakturowanych w marcu 2006 r. za roczny okres „z góry" uważa, iż przychody te w całości należy zaliczyć do przychodów podatkowych 2006 r. ponieważ termin płatności tych usług określony został w marcu 2006 roku. Zmiana zasad rozliczania tych usług wprowadzona w 2007 r., polegająca na obniżeniu opłaty za usługę w rozliczeniu miesięcznym nie będzie miała zdaniem Spółki wpływu na przychód 2006 r. Korekty pomniejszające wartość zafakturowanych z góry usług, pomniejszą przychody podatkowe roku 2007.

Stanowisko Spółki jest prawidłowe.

W świetle przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. za datę powstania przychodu z tytułu usług telekomunikacyjnych uważa się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na fakturze, nie rzadziej niż raz w roku (art. 12 ust. 3c w związku z art. 12 ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Przy czym przepis ten należy stosować z uwzględnieniem przepisu art. 11 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 217, poz. 1589), który stanowi, że zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wprowadzone ustawą zmieniającą wchodzą w życie 1stycznia 2007 r. i mają zastosowanie do osiągniętych dochodów (przychodów) od tego dnia.
Z analizy tej wynika, że do ustalenia przychodu z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych w przedstawionym stanie faktycznym, przepis art. 12 ust. 3c w brzmieniu obowiązującym w 2007 r. nie może mieć zastosowania, gdyż stosownie do tego przepisu datę przychodu należałoby ustalić na 31 grudnia 2006 r. co byłoby sprzeczne z art. 11 wymienionej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. miałaby zastosowanie do przychodów sprzed 1 stycznia 2007r.).
Za datę powstania przychodu w przedstawionym stanie faktycznym należy więc uznać wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie został określony ostatni dzień miesiąca w którym wystawiono fakturę (art. 12 ust. 3d w brzmieniu obowiązującym przed nowelizacją).

W przypadku usług świadczonych od 1 stycznia2007 r. dla których zarówno w umowie jak i na fakturach określony jest okres rozliczeniowy będzie miał zastosowanie art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, to za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze.

Przepisy omawianej ustawy nie normują w jakim okresie należy zmniejszać przychody w tamt. Spółce obniżonej należności wynikającej z wcześniej wystawionych faktur, a zatem przy ustaleniu w jakim okresie należy zmniejszyć przychody z omawianego tytułu należy stosować takie same zasady jak w przypadku, gdy faktury dokumentujące należność podlegającą wpłacie. W takim przypadku za termin płatności określony na fakturze o którym mowa w przepisach obowiązujących do 31 grudnia 2006 r., należy przyjmować termin określony na fakturze, termin zwrotu obniżonej należności.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmian przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej,
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj