Interpretacja Urzędu Skarbowego w Śremie
PD/415-6/07
z 30 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-6/07
Data
2007.05.30



Autor
Urząd Skarbowy w Śremie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kurs waluty


Pytanie podatnika
Z jakiego dnia należy przyjąć kurs, aby prawidłowo zaewidencjonować zakup towaru?


W dniu 30.04.2007 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego pisemny wniosek Pani B. wspólnika spółki N. s.c. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wnioskodawca pyta : Z jakiego dnia należy przyjąć kurs, aby prawidłowo zaewidencjonować zakup towaru?

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że spółka cywilna „N” zajmuje się sprzedażą sprzętu komputerowego oraz sprzętu elektronicznego, który nabywa m.in. z Chin. Sprzedając towar kontrahent w dniu zakupu wystawia fakturę. Zakupiony przez Spółkę towar przekracza granicę po ok. 2 dniach od daty sprzedaży widniejącej na fakturze. Potwierdzeniem powyższego jest dokument SAD (z datą potwierdzenia przez Urząd Celny)Według wnioskodawcy w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakupy w walutach obcych przeliczyć należy według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Za moment poniesienia kosztu należy zdaniem strony uznać dzień, w którym towar przekroczy granicę (data na dokumencie SAD).

Po analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Śremie postanawia jak w sentencji.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zmianami) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Za moment poniesienia kosztów, u podatników prowadzących księgi przychodów i rozchodów zgodnie z art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Reasumując, zgodnie z art. 22 ust. 1 i ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty poniesione w walutach obcych należy przeliczyć według kursu z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury przez kontrahenta zagranicznego. Ponadto jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich poniesienia i dniem zapłaty występują różne kursy walut należy zgodnie z art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalić różnice kursowe.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia. Interpretacja ta jest wiążąca do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj