Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo
US.1431.DGI/415-74-13
z 11 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.1431.DGI/415-74-13
Data
2007.01.11



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
podatek liniowy
przekształcanie podmiotów
spółka komandytowa
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Pytanie podatnika
Podatnik jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka ta zostanie przekształcona uchwałą zgromadzenia wspólników w spółkę komandytową. W związku z tym podatnik ma wątpliwości czy ma prawo uzyskane dochody opodatkować podatkiem liniowym oraz jakie są skutki wycofania pieniędzy oraz innych składników majątku ze społki komandytowej prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z zasadą memoriałową, do majątku osobistego osoby fizycznej (wspólnika spółki komandytowej).


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bemowo stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 11.10.2006 r. (data wpływu 12.10.2006 r.) uzupełnionym w dniu 09.01.2007 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.10.2006 r. wystąpił Pan z wnioskiem, uzupełnionym w dniu 09.01.2007 r. o udzielanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że w 2006 lub w 2007 roku spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której jest Pan obecnie wspólnikiem zostanie przekształcona, uchwałą zgromadzenia wspólników tej spółki w spółkę komandytową. Spółka komandytowa będzie prowadzić – w Polsce – pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na pozostałej działalności gospodarczej, tj produkcji sprzętu ratowniczego oraz oraz wydzierżawianiu nieruchomości własnej osobom trzecim oraz przejmie pozostałe składniki majątku, tj. udziały w innych spółkach kapitałowych, poniesione nakłady na nieruchomość wspólnika, rozliczenie z czynszem z tytułu dzierżawy nieruchomości oraz posiadane aktywa płynne, w tym gotówkę. Komplementariuszem w spółce komandytowej zostanie spółka z ograniczona odpowiedzialnością, a komandytariuszami spółki komandytowej będą osoby fizyczne.

W zaistniałej sytuacji ma Pan następujące wątpliwości:1.czy dochód osoby fizycznej osiągnięty ze spółki komandytowej w razie wybrania przez osobę fizyczną sposobu opodatkowania dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – stanowi dochód osoby fizycznej ze źródła „pozarolnicza działalność gospodarcza”, októrej mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych według 19 % stawki, o której mowa w art. 30c ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?Zdaniem Pana dochód ze spółki komandytowej prowadzącej pozarolnicza działalność gospodarczą, osiągany przez osobę fizyczną, stanowi dochód ze źródła „pozarolnicza działalność gospodarcza” w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz – w razie wyboru przez podatnika (osobę fizyczna) sposobu opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku od osób fizycznych - podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym według stawki 19 %, o której mowa w art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2.jakie są skutki wycofania pieniędzy oraz innych składników majątku ze spółki komandytowej – prowadzącej pozarolnicza działalność gospodarcza, opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z zasada memoriałową , do majątku osobistego (tj. majątku nie związanego z prowadzona działalnością gospodarczą) osoby fizycznej (wspólnika spółki komandytowej)

Zdaniem pana powyższa sytuacja nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 102 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółką komandytową jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własna firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusz) jest ograniczona. Na podstawie art. 103 w/w ustawy, w sprawach nie uregulowanych w dziale III tej ustawy dotyczącym spółek komandytowych, do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej (a także, w związku z art. 103 ustawy, spółki komandytowej) stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.

Zgodnie z art. 8 § 1 Kodeksu spółek handlowych spółka komandytowa może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania; ma więc zdolność prawną, jednakże na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych spółka nie jest podatnikiem. Spółka komandytowa jest spółką osobową mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własna firmą. Ponieważ spółka komandytowa nie ma osobowości prawnej, to wspólnik jako osoba fizyczna od dochodu osiągniętego w tej spółce opłaca podatek na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. z 2000 r. Nr, 14 poz. 176 ze zm. ) definiuje pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej, która oznacza działalność zarobkową:a) wytwórczą, budowlaną, handlowa, usługowąb) polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,c) polegającą wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły,z której uzyskane przychody nie są zaliczone do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust.1 pkt 1,2 i 4-9. Zatem pozarolniczą działalnością gospodarcza w rozumieniu ustawy jest nie tylko działalność wykonywana samodzielnie (jednoosobowo), ale również w formie spółki osobowej, między innymi komandytowej.

W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majtkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 w przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat. W świetle powyższego wspólnicy a nie spółka płacą podatek dochodowy w stosunku do swojego udziału. Przychód osiągnięty przez wspólnika spółki komandytowej (komandytariusza) z tytułu uczestnictwa w spółce jest przychodem o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy Zatem nie ma przeszkód do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy, pod warunkiem złożenia pisemnego oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o wyborze formy opodatkowania do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 26v lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Z brzmienia powyższego przepisu wynika, że nie istnieje obowiązek uiszczenia podatku dochodowego w przypadku zwrotu udziałów lub wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów albo wkładów do spółki osobowej.

Mając na uwadze przedstawiony przez Pana stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego tutejszy Organ stwierdza, że dochód osoby fizycznej osiągnięty ze spółki komandytowej w razie wybrania przez osobę fizyczną sposobu opodatkowania dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - stanowi dochód osoby fizycznej ze źródła „pozarolnicza działalność gospodarcza”, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych według 19 % stawki , o której mowa w art. 30c ust. 1 w/w ustawy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wycofanie pieniędzy oraz innych składników majątku ze spółki komandytowej – prowadzącej pozarolnicza działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z zasadą memoriałową, do majątku osobistego (tj. majątku nie związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą) osoby fizycznej (wspólnika spółki komandytowej) nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bemowo postanawia jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj