Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB1/423-7/06/KW
z 17 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/423-7/06/KW
Data
2006.07.17



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT)
stawka amortyzacyjna
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy zgodnie z Wykazem stawek amortyzacyjnych - załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - dla budynku dworca autobusowego sklasyfikowanego wg Klasyfikacji Środków Trwałych w grupie 1, podgrupa 10, rodzaj 102 należy zastosować stawkę amortyzacyjną w wysokości 4,5%?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 05.06.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 05.06.2006 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego: 06.06.2006 r.) Spółka zwróciła się do tutejszego Organu podatkowego o udzielenie interpretacji w sprawie ustalenia właściwej stawki amortyzacyjnej dla kompleksu dworcowego, zakwalifikowanego do rodzaju 102 Klasyfikacji Środków Trwałych jako budynki dworców autobusowych, zaliczonych do grupy 124 zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka wybudowała kompleks dworcowy na który składają się: budynek dworca, górna i dolna płyta, wiata stalowa, estakada. Zdaniem Podatnika jest to typowy budynek dworcowy, który posadowiony jest na górnej płycie parkingowej dworca, stanowiącej jednocześnie zadaszenie dolnej płyty. Budynek dworca spełnia rolę garażu podziemnego oraz rolę poczekalni dla podróżnych wraz z kasami biletowymi i punktami obsługi podróżnych. Obiekty te zakwalifikowane zostały, przez Podatnika, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1999 r. w sprawie klasyfikacji środków trwałych (Dz. U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1317 ze zm.) do grupy 1, rodzaj 102 jako budynki dworców autobusowych. W ocenie Podatnika, zgodnie z załącznikiem nr 1 - Wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) właściwą stawką amortyzacyjną dla budynku dworca jest stawka dla rodzaju 102 KŚT w wysokości 4,5%.
Zdaniem Spółki wyrażonym we wniosku, o zaliczeniu budynku do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje jego przeznaczenie oraz sposób użytkowania.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego informuje:
W myśl art. 16i ust. 1 w/w wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 16j - 16ł tej ustawy, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i wg zasad o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1 tej ustawy. Natomiast zgodnie z przepisem art. 15 ust. 6 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m z uwzględnieniem art. 16.
Z objaśnień zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (DZ. U. Nr 112, poz. 1317 ze zm.) w części III Szczegółowy Podział Środków Trwałych w uwagach szczególnych do Grupy 1 - Budynki i lokale ....... wynika, że o zaliczeniu budynku (lokalu) do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje jego przeznaczenie oraz związana z tym konstrukcja i wyposażenie a nie sposób użytkowania, który w praktyce bywa czasem niezgodny z przeznaczeniem. W przypadku budynków (lokali) o różnym przeznaczeniu o zaliczeniu obiektu do właściwej podgrupy i rodzaju decyduje główne jego przeznaczenie. Mając zatem na uwadze powyższe oraz fakt, iż przedmiotowy ,budynek spełnia rolę dworca autobusowego, służącego głównie obsłudze wszelkiego rodzaju pasażerskiego transportu kołowego a nie garażu zakwalifikować należy go do grupy 1, podgrupa 10, rodzaj 102 jako „budynek dworca autobusowego"
Wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych dla celów obliczenia rocznych stawek amortyzacyjnych od środków trwałych, stanowiący załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera stawki amortyzacyjne przyporządkowane do określonych symboli grup, podgrup oraz rodzajów środków trwałych wg Klasyfikacji Środków Trwałych.

Grupa 1, podgrupa 10, w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych (pozycja Ol) - „Budynki niemieszkalne" obejmuje między innymi rodzaj 102 - „Budynki transportu i łączności" do którego zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych zalicza się: budynki transportu i łączności, dworców, terminali , garaży, w tym:
- budynki lotnisk, budynki dworców kolejowych, dworców autobusowych i terminali portowych, budynki stacji kolejek górskich i wyciągów krzesełkowych,
- budynki stacji nadawczych radia i telewizji, budynki central telefonicznych, centra telekomunikacyjne itp.
- hangary lotnicze, budynki nastawni kolejowych, zajezdnie dla środków transportu,
- budki telefoniczne,
- budynki latarni morskich,
- budynki kontroli ruchu powietrznego (wieże), garaże i zadaszone parkingi,
- budynki do przechowywania rowerów.
Według Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych - załącznik nr l do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - budynki niemieszkalne zakwalifikowane do grupy 1 objęte zostały 2,5% stawką amortyzacyjną. Ustawodawca przewidział możliwość zastosowania odmiennej stawki amortyzacyjnej dla niektórych budynków, zaliczonych do grupy 1, rodzaj 102 w wysokości 4,5%, do których zaliczył jedynie podziemne garaże i zadaszone parkingi oraz budynki kontroli ruchu powietrznego (wieże). Wobec powyższego do pozostałych budynków wymienionych w grupie 1, rodzaj 102 będących przedmiotem niniejszego zapytania tj. budynków dworców autobusowych należy zastosować stawkę amortyzacyjną w wysokości 2,5%.
W świetle przedstawionych przepisów prawnych stanowisko Spółki w kwestii dotyczącej ustalenia właściwej stawki amortyzacyjnej dla budynku dworca autobusowego zgodnie z Wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych nie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 tej ustawy.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj