Interpretacja Urzędu Skarbowego w Drawsku Pomorskim
USP-II-415/17/2007
z 17 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USP-II-415/17/2007
Data
2007.05.17



Autor
Urząd Skarbowy w Drawsku Pomorskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
darowizna
leczenie
niepełnosprawni
odliczenie od dochodu
rehabilitacja niepełnosprawnych
wydatek


Pytanie podatnika
Czy odliczeniu od dochodu nie podlegają darowizny przekazane na rzecz wszystkich osób fizycznych, czy też może tylko na rzecz osób fizycznych prowadzących działaność gospodarczą?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drawsku Pomorskim dokonując – na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm) interpretacji art. 26 ust. 1 pkt 9 i art. 26 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym na dzień 31.12.2006 r., na podstawie stanu faktycznego zawartego we wniosku Pani X z dnia 21.03.2007 r. (23.04.2007 r. data wpływu do tut. organu) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - uznaje przedstawione stanowisko wnioskodawcy za niezgodne z prawem.

Pani X w złożonym wniosku przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że przekazała w 2006 r. darowiznę niepieniężną dla syna, który nie prowadzi działalności gospodarczej.

Pani X w złożonym wniosku wyjaśnia, iż w 2006 r. nieodpłatnie dowoziła własnym samochodem syna na leczenie szpitalne, dializy oraz na wizyty do lekarza rodzinnego. Syn wnioskodawczyni jest osobą niepełnosprawną z I grupą inwalidztwa i otrzymuje stałą najniższą rentę. Pani X uważa, iż wydatki związane z przewozem niepełnosprawnego syna można odliczyć od dochodu jako darowiznę, o której mowa w art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zwróciła się z prośbą o interpretację części B broszury informacyjnej do załącznika PIT-O składanego wraz z zeznaniem PIT-28, PIT-36 lub PIT-37 za 2006 rok.

W związku z tym wnioskodawczyni wystąpiła z zapytaniem:

  1. Czy odliczeniu od dochodu nie podlegają darowizny przekazane na rzecz wszystkich osób fizycznych, czy też może tylko na rzecz osób fizycznych prowadzących działaność gospodarczą?
  2. Czy może odliczyć od dochodu darowiznę w wysokości 6 % na rzecz niepełnosprawnego syna, który nie prowadzi działaności gospodarczej?

W piśmie z dnia 30.04.2007 r. uzupełniającym wniosek Pani X przedstawiła własne stanowisko w sprawie, zgodnie z którym uważa, iż ma prawo do odliczenia darowizny niepieniężnej od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2006 r. Wnisokodawca przedstawiając w tej sprawie własne stanowisko stwierdził, że z broszury informacyjnej do załącznika PIT-O wynika, iż odliczeniu nie podlegają darowizny:

  • na rzecz osób fizycznych oraz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej prowadzących działalność gospodarczą, a syn wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej.

Ponadto wnioskodawczyni w piśmie z dnia 30.04.2007 r. oświadczyła, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drawsku Pomorskim mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i obowiązujący w tym zakresie stan prawny, postanawia udzielić następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od dochodu za 2006 r. podatnicy mogą odliczyć darowizny przekazane na cele:

  • określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele,
  • kultu religijnego w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6 % dochodu.

Uprawnienie do odliczenia od dochodu darowizny lub innych ulg podatkowych jest przywilejem, z którego podatnik może skorzystać w przypadku spełnienia wszystkich warunków wymienionych w art. 26 lub innym przepisie powołanej ustawy o podatku dochodowym. Niespełnienie któregokolwiek z warunków, określonych przez ustawodawcę powoduje, że podatnik nie nabywa prawa do skorzystania z przedmiotowego odliczenia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drawsku Pomorskim wyjaśnia, że aby można było dokonać odliczenia od dochodu darowizny, to taka darowizna musi spełniać dwie przesłanki:

  • powinna być przekazana na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tj. pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób; zapewnienia zorganizowanej opieki byłym żołnierzom zawodowym, którzy uzyskali uprawnienie do emerytury wojskowej lub wojskowej renty inwalidzkiej, inwalidom wojennym i wojskowym oraz kombatantom; działalności charytatywnej; podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; działalności na rzecz mniejszości narodowych; ochrony i promocji zdrowia; działania na rzecz osób niepełnosprawnych; promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy; upowszechniania i ochrony praw kobiet oraz działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn; etc.)
  • a obdarowanym musi być organizacja określona w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy prowadząca działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003 r. Nr 96, poz. 873 ze zm.) działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie.

Natomiast w myśl art. 3 ust. 2 cyt. ustawy organizacjami pozarządowymi są, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia, z zastrzeżeniem ust. 4.

Ponadto w myśl art. 26 ust. 5 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odliczeniu nie podlegają darowizny poniesione na rzecz:

  1. Osób fizycznych.
  2. Osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 % oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami.

Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN:

  • osoba fizyczna to prawne określenie człowieka w prawie cywilnym, od chwili urodzenia do chwili śmierci,
  • osoba prawna to jeden z rodzajów podmiotów prawa cywilnego. Osobę prawną definiuje się zazwyczaj jako trwałe zespolenie ludzi i środków materialnych w celu realizacji określonych zadań, wyodrębnione w postaci jednostki organizacyjnej wyposażonej przez prawo w osobowość prawną.Osobami prawnymi są:
  • spółki kapitałowe, spółdzielnie, przedsiębiorstwa państwowe, jednostki samorządu terytorilanego (gmina, powiat, województwo), fundacje, stowarzyszenia, partie polityczne, etc.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drawsku Pomorskim podkreśla, że syn – Pan Y jest osobą fizyczną i nie ma tu znaczenia, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie. Odliczeniu od dochodu nie podlegają darowizny przekazane na rzecz osób fizycznych zarówno prowadzących działalność gospodarczą, jak również na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (art. 26 ust. 5 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Wobec powyższego nie przysługuje Pani X odliczenie od dochodu za 2006 r. darowizny niepieniężnej z tyt. nieodpłatnego dowozu niepełnosprawnego syna na leczenie.

W omawianym stanie faktycznym wnioskodawczyni poniosła wydatki związane z przewozem niepełnosprawnego syna na leczenie. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drawsku Pom. wyjaśnia, iż przepis art. 26 ust. 1 pkt 6 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych – w tym wydatków poniesionych na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa. Katalog wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniających do odliczeń od dochodu zawiera art. 26 ust. 7a ww. ustawy o podatku dochodowym, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń zostały określone w ust. 7b – 7g cytowanego artykułu. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drawsku Pomorskim szczegółowo wyjaśnił Pani X zasady i warunki korzystania z ulgi rehabiltacyjnej w piśmie nr USP-II-412/151/2007 z dnia 30.04.2007 r.

Nadmienia się, że powyższa interpretacja dotyczy jedynie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organ kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie – zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia stronie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Drawsku Pomorskim.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj