Interpretacja Urzędu Celnego w Białymstoku
311000-PA-0550-4/07/KL
z 23 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
311000-PA-0550-4/07/KL
Data
2007.05.23



Autor
Urząd Celny w Białymstoku


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia --> Zwolnienie od akcyzy paliw silnikowych

Podatek akcyzowy --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi --> Procedura zawieszenia poboru akcyzy --> Zawieszenie poboru akcyzy


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
odprzedaż
olej
zawieszenie poboru akcyzy
zwolnienie z podatku akcyzowego


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego lub procedury zawieszenia poboru akcyzy nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w postaci olejów hydraulicznych i przekładniowych o kodach CN 2710 19 83 i CN 2710 19 87, które następnie odsprzedaje w kraju finalnemu odbiorcy zużywającemu wyrób w celu objętym zwolnieniem?


Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4, art. 14b § 1 - 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (tekst jednolity w Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.04.2007r. (data wpływu do tut. Urzędu - 26.04.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dot. możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego lub procedury zawieszenia poboru akcyzy nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w postaci olejów hydraulicznych i przekładniowych o kodach CN 2710 19 83 i CN 2710 19 87, Naczelnik Urzędu Celnego w Białymstoku postanowił uznać za prawidłowe stanowisko podatnika, iż dokonując nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, klasyfikowanych do kodów CN 2710 19 83 i CN 2710 19 87, a następnie ich odsprzedaży w kraju finalnemu odbiorcy zużywającemu te wyroby do celów o których mowa w § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 72, poz. 500 z późn. zm.), podatnik uzyskuje status uprawnionego nabywcy, o którym mowa w § 13 ust. 2b pkt 2 ww. rozporządzenia i przysługuje mu zwolnienie od akcyzy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego ww. wyrobów po wypełnieniu warunków wskazanych w § 13 ust. 2d pkt 1, 2, 4 przedmiotowego rozporządzenia.

Uzasadnienie.

Strona działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), wnioskiem z dnia 11.04.2007 roku (wpływ do Urzędu Celnego w Białymstoku w dniu 26.04.2007r.) zwróciła się do Naczelnika Urzędu Celnego w Białymstoku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedmiotowego wniosku wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej strona dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego olejów hydraulicznych (CN 2710 19 83) oraz olejów przekładniowych (CN 2710 19 87), które są zużywane w urządzeniach mechanicznych do ich prawidłowego działania, nie są paliwem i nie są wykorzystywane jako paliwa, a następnie odsprzedaje w kraju ww. wyroby finalnemu odbiorcy, jak i pośrednikowi. Strona poinformowała również, że nie prowadzi składu podatkowego oraz nie posiada statusu zarejestrowanego i niezarejestrowanego handlowca ani też nie jest przedstawicielem handlowym.

W związku z powyższym strona zwróciła się z zapytaniem o treści:

Czy w przedstawionej sytuacji strona ma możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego lub procedury zawieszenia poboru akcyzy nabywanych wewnątrzwspólnotowo wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w postaci olejów hydraulicznych i przekładniowych o kodach CN 2710 19 83 i CN 2710 19 87.

Zdaniem strony, nabywając wewnątrzwspólnotowo, a następnie dokonując sprzedaży w kraju finalnemu odbiorcy, zużywającemu wyrób w celu objętym zwolnieniem, strona staje się uprawnionym nabywcą zgodnie z § 13 ust. 2b pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 72 z 2006r., poz. 500 z późn. zm.) i w nabyciu wewnątrzwspólnotowym ww. wyrobów przysługuje jej zwolnienie z podatku akcyzowego, po spełnieniu warunków określonych w § 13 ust. 2d pkt 1 ,2 i 4 ww. rozporządzenia, tj.:

- złożenia naczelnikowi urzędu celnego oświadczenia, że nabyte wyroby zostaną zużyte lub odsprzedane do celów innych niż napędowe lub opałowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, albo jako oleje smarowe do silników albo do produkcji paliw silnikowych, olejów opałowych, dodatków lub domieszek do paliw silnikowych lub olejów smarowych do silników,

- prowadzenia ewidencji pozwalającej na określenie ilości i sposobu przeznaczenia zwolnionych wyrobów,

- złożenia zabezpieczenia akcyzowego w kwocie pokrywającej zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 43 ust. 1 ustawy, które będzie zwolnione w momencie zużycia wyrobów przez uprawnionego nabywcę, o którym mowa w ust. 2b pkt 1, do celów, o których mowa w ust. 1 pkt 5.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Celnego w Białymstoku zważył, co następuje:

Zgodnie z ustawą z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zmianami), opodatkowaniu akcyzą podlega zarówno nabycie wewnątrzwspólnotowe (art. 4 ust. 1 pkt 5) jak i sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju (art.4 ust. 1 pkt 3).

Zgodnie z treścią § 2a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004r w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania (Dz. U. Nr 89, poz. 849 ze zm.), nie stosuje się procedury zawieszenia poboru akcyzy w odniesieniu do wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, określonych w załączniku do rozporządzenia, w przypadku gdy są zużywane do innych celów niż napędowe, opałowe lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych. W poz. 4 załącznika do ww. rozporządzenia, stanowiącego wykaz wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, do których nie stosuje się procedury zawieszenia poboru akcyzy umieszczone zostały m.in. wyroby o kodzie CN 2710 19 83 i CN 2710 19 87.

Z powyższego wynika, iż wyroby akcyzowe zharmonizowane, których dotyczy wniosek strony i które strona nabywa wewnątrzwspólnotowo, tj. oleje hydrauliczne i przekładniowe, klasyfikowane do ww. kodów CN nie podlegają procedurze zawieszenia poboru akcyzy.

W myśl § 13 ust. 2d rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966 z późn. zm.) zwalnia się od akcyzy nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów oznaczonych kodem CN 2710 19 83 - 2710 19 93, dokonywane przez uprawnionego nabywcę, o którym mowa w ust. 2b, jeżeli:

1) uprawniony nabywca, o którym mowa w ust, 2b, dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego, złoży oświadczenie naczelnikowi urzędu celnego, że nabyte wyroby zostaną zużyte lub odsprzedane do celów, o których mowa w ust. 1 pkt 5;

2) uprawniony nabywca, o którym mowa w ust. 2b, prowadzi ewidencję pozwalającą na określenie ilości i sposobu przeznaczenia zwolnionych wyrobów;

3) uprawniony nabywca, o którym mowa w ust. 2b pkt 1, dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego, złoży zabezpieczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 ustawy;

4) uprawniony nabywca, o którym mowa w ust. 2b pkt 2, dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego, złoży zabezpieczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 ustawy, które będzie zwolnione w momencie zużycia wyrobów przez uprawnionego nabywcę, o którym mowa w ust. 2b pkt 1, do celów, o których mowa w ust. 1 pkt 5.

W myśl § 13 ust. 2a w/cyt. rozporządzenia zwolnienia wyrobów, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 6, mają zastosowanie pod warunkiem sprzedaży tych wyrobów dokonywanej ze składu podatkowego na terytorium kraju uprawnionemu nabywcy lub dokonywanej przez podmiot, o którym mowa w ust. 2b pkt2.

Zgodnie z § 13 ust. 2b uprawnionym nabywcą, o którym mowa w ust. 2a, jest podmiot dokonujący zakupu wyrobów, który:

1) zużywa wyroby do celów, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 6, i złoży oświadczenie stwierdzające, że wyroby zostaną zużyte do celów objętych zwolnieniem;

2) dokonuje odsprzedaży wyrobów podmiotom, o których mowa w pkt 1.

W świetle powyższego, za prawidłowe należy uznać stanowisko strony że podatnik może dokonywać nabyć wewnątrzwspólnotowych ww. wyrobów w trybie zwolnienia po spełnieniu warunków określonych w § 13 ust. 2d pkt 1, 2, 4, tj.:

- złożenia naczelnikowi urzędu celnego oświadczenia, że nabyte wyroby zostaną zużyte lub odsprzedane do celów innych niż napędowe lub opałowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, albo jako oleje smarowe do silników albo do produkcji paliw silnikowych, olejów opałowych, dodatków lub domieszek do paliw silnikowych lub olejów smarowych do silników,

- prowadzenia ewidencji pozwalającej na określenie ilości i sposobu przeznaczenia zwolnionych wyrobów,

- złożenia zabezpieczenia akcyzowego w kwocie pokrywającej zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 43 ust. 1 ustawy, które będzie zwolnione w momencie zużycia wyrobów przez uprawnionego nabywcę, o którym mowa w ust. 2b pkt 1, do celów, o których mowa w ust. 1 pkt 5.

Naczelnik Urzędu Celnego w Białymstoku informuje, iż powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji. Powyższa interpretacja traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Ponadto zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, powyżej udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Natomiast stosownie do art. 14b § 2 cyt. ustawy, udzielona interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie określonym w art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa.

Pouczenie.

Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie, do Dyrektora Izby Celnej w Białymstoku w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Białymstoku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj