Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UDD-415/36/07/MP
z 13 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UDD-415/36/07/MP
Data
2007.04.13



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
Numer Identyfikacji Podatkowej
obowiązek płatnika


Pytanie podatnika
Czy realizując obowiązki płatnika składek i zaliczek na podatek dochodowy od pracowników należy posługiwać się NIP nadanym urzędowi, czy NIP nadanym gminie ?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami)postanawia wydać Wnioskodawcy pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, oceniając jego stanowisko w zakresie posługiwania się numerem NIP przy realizacji obowiązków płatnika składek i zaliczek na podatek dochodowy od pracowników, przedstawione we wniosku z dnia 14.02.2007r (wpł. do Urzędu dnia 16.02.2007r.) o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęZgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym oraz Statutem Miasta prezydent jako organ wykonawczy gminy wykonuje zadania przy pomocy urzędu. Numer NIP posiada Urząd Miasta. Gmina nie posiada odrębnego numeru NIP. Stroną umów cywilnoprawnych rodzących obowiązek podatkowy w zakresie VAT, na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. jest wyłącznie gmina, jednakże faktury VAT wystawiane są na urząd, posiadający numer identyfikacji podatkowej. Stroną umów o pracę jest Urząd Miasta Płocka.

Przedmiot interpretacjiPrezydent Miasta zwrócił się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego, czy realizując obowiązki płatnika składek i zaliczki na podatek dochodowy od pracowników należy posługiwać się NIP nadanym urzędowi, czy NIP nadanym gminie ?

Stanowisko WnioskodawcyJako własne stanowisko Podatnik przedstawia pogląd, iż zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej NIP. Stosownie do ust. 2 i 3 cyt. przepisu obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, a w szczególności zakłady (oddziały osób prawnych), płatnicy podatków oraz płatnicy składek ubezpieczeniowych – podmioty te również otrzymują NIP. Urząd Miasta jest płatnikiem podatku i płatnikiem składek ubezpieczeniowych. Wobec powyższego, jeśli urząd gminy należy do kategorii płatnika podatków oraz płatnika składek na ubezpieczenie społeczne winien posiadać odrębny NIP i stosować go wyłącznie dla celów związanych z wykonywaniem obowiązków płatnika.

Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyZgodnie z art. 1 ustawy z dnia 22 marca 1990r. o pracownikach samorządowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1593 ze zmianami) pracownicy samorządowi zatrudnieni są m.in. w urzędzie gminy. Zakładem pracy jest więc dla nich tenże urząd i to na nim spoczywa obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od dokonywanych wypłat ze stosunku pracy.

Stosownie do postanowień art. 41 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zmianami) płatnicy są obowiązani pobierać zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w tym przepisie. Stąd też realizując obowiązki płatnika oraz w związku z art. 2 ust.3 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jednolity: Dz. U. z 2004r. Nr 269, poz. 2681 ze zmianami) urząd gminy powinien posługiwać się swoim numerem NIP. Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj