Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo
U.S.1431/DGI/412-77-5/WK/07
z 29 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.1431/DGI/412-77-5/WK/07
Data
2007.01.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
kopaliny
koszty uzyskania przychodów
likwidacja
środek trwały
zakup gruntu


Pytanie podatnika
Podatnik wystąpił z zapytaniem dotyczącym możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów:1)zakupu gruntu pod wydobycie surowca do dalszej sprzedaży w postaci kopaliny2)niezamortyzowanej wartości śrdków trwałych - pieca i suszarni, które zostały sprzedane jako złom.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 07.11.2006r. (data wpływu 09.11.2006r.) uzupełnionego pismem z dnia 05.12.2006r., dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów:-zakupu gruntu pod wydobycie surowca do dalszej sprzedaży w postaci kopaliny-niezamortyzowanej wartości środków trwałych - pieca i suszarni, które zostały sprzedane jako złom jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.11.2006r. wystąpił Pan z wnioskiem (uzupełnionym pismem z dnia 05.12.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.) dotyczącym możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów:1)zakupu gruntu pod wydobycie surowca do dalszej sprzedaży w postaci kopaliny2)niezamortyzowanej wartości środków trwałych - pieca i suszarni, które zostały sprzedane jako złom.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zamierza Pan dokonać zakupu ziemi rolnej, a następnie po dokonaniu odpowiednich odwiertów oraz badań laboratoryjnych, jeśli zostanie stwierdzone, że są pokłady kopalin sporządzona zostanie dokumentacja oraz przekwalifikowanie, a następnie decyzja na wydobycie.

W związku z tym ma Pan wątpliwości czy zakup gruntu w części, którą wyeksploatuje Pan jako surowiec stanowić będzie dla Pana koszt uzyskania przychodów.

Po zlikwidowaniu cegielni zaprzestał Pan produkcji i zostały rozebrane piec i suszarnie, które nie zostały w całości zamortyzowane. Z rozbiórki został uzyskany złom, który został sprzedany, pozostałą część stanowił gruz oraz ziemia. Biorąc pod uwagę powyższe ma Pan wątpliwości czy powstała w związku z tym strata może stanowić dla Pana firmy koszt uzyskania przychodów.

1) Zgodnie z art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Zgodnie z art. 22c pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów. Grunt ten, jeśli został nabyty dla celów prowadzenia działalności gospodarczej i służy jej w okresie dłuższym niż jeden rok stanowi środek trwały i podlega ujęciu w ewidencji środków trwałych według wartości określonej w art. 22g ust. 1 pkt 1 u ust 3 wyżej cytowanej ustawy.

Natomiast w myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 lit a) w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa użytkowania wieczystego gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz przedstawiony stan faktyczny nie stanowi kosztów uzyskania przychodów zakup gruntu pod wydobycie surowca do dalszej odsprzedaży w postaci kopalin.

2) Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie uważa się za koszt uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku likwidacji nie wpełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności. Przy czym stratą dla celów podatkowych jest różnica pomiędzy wartością początkową a sumą odpisów amortyzacyjnych. Suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Z powyższego przepisu wynika, że strata z tytułu likwidacji środka trwałego z innych przyczyn niż zmiana rodzaju działalności gospodarczej będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dokonał Pan zmiany rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej a w związku z tym zlikwidował Pan środki trwałe (piec i suszarnię). Zgodnie z powołanym wyżej przepisem, nie ma Pan możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej wartości środków trwałych.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi ujętych w ewidencji środków trwałych; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 19 ust. 1 i ust.3 w/w ustawy przychodem z odpłatnego zbycia środków trwałych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych środków przychód ten określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Sposób ustalania dochodu ze sprzedaży środków trwałych określony jest w art. 24 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi: u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b, a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h, ust. 1 pkt 1 dokonanych od tych środków.

Biorąc pod uwagę przepisy powołane powyżej należy stwierdzić, że kwoty uzyskane ze sprzedaży środków trwałych jako złom należy wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako przychód firmy.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo postanawia jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj