Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR2/443-455/06/ST
z 9 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR2/443-455/06/ST
Data
2007.03.09



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
nota księgowa
odsetki
projekt
usługi budowlane
zawarcie umowy


Pytanie podatnika
Czy Spółka powinna dokonać rozliczenia odsetek wypłaconych przez bank w ramach ich podziału/ przesłania (w proporcji 80/20) do spółki N z uwzględnieniem stosownej noty księgowej/uznaniowej ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż została zawarta Umowa J. ( dalej „Umowa JV”) pomiędzy S i N na realizację „Prac zgodnie z Umowami ”. Zamawiającym usługi budowlane (projektowe) z tego tytułu od konsorcjum (S i N) była GZgodnie z umową JV, udziały stron w J. (wspólnym przedsięwzięciu) wynoszą 80% S i 20% N. Zgodnie z zapisem ust. 22 Umowy JV strony „zobowiązane są dzielić prawa i obowiązki, ponosić ryzyka, koszty i wydatki, zyski netto lub starty netto wynikające z Umów lub w jakikolwiek inny sposób związane z Pracami lub jakimikolwiek Roszczeniami (jeżeli maja zastosowanie) w stosunku odpowiadającym ich udziałom ..., z uwzględnieniem późniejszych zmian w ilości udziałów Stron w Joint Venture dokonanych zgodnie z niniejsza umową”.W dniu 12.10.2005r. S i N, mając na uwadze Umowę JV, zawarły „Kontrakt Rozliczeniowy”, stanowiący o zasadach i procedurach rozliczeń prac budowlanych z „Umowy ”.W Umowie JV określono formułę rozliczania stron Umowy JV w ramach ww. proporcji, także co do środków finansowych złożonych na wskazanych w tym Kontrakcie Rozliczeniowym „Rachunkach Zastrzeżonych” (odpowiednio, rachunku bankowym S i rachunku bankowym N) utrzymywanych na potrzeby rozliczania (otrzymywania) wpływów, dokonywanymi przez podmiot zamawiający usługi budowlane od uczestników Joint Venture (konsorcjum budowlanego).Rachunki Zastrzeżone służą zatem rozliczeniom wpływów z Umowy , które w uproszczeniu są następnie dzielone przez S i N, jako konsorcjantów w proporcji 80/20 (to samo dotyczy odsetek naliczonych i wypłaconych na tych rachunkach przez bank). Odsetki naliczone i wypłacone przez bank w ramach utrzymywania każdego Rachunku Zastrzeżonego dzielone są zatem w ww. proporcji 80/20. Tak wiec, 20% przesyłane jest przez S z Rachunku Zastrzeżonego na rzecz N i analogicznie - 80% kwoty odsetek naliczonych i wypłaconych przez bank z Rachunku Zastrzeżonego N, przesyłane jest przez tą spółkę na rzecz S. Inaczej mówiąc, proporcja 80/20, związana z przychodami z tytułu Umowy JV, właściwa jest z Kontraktem Rozliczeniowym również w stosunku do przychodów finansowych, jakimi są przychody z odsetek. Mając powyższe na uwadze S uznała za zasadną formułę rozliczeń na podstawie not księgowych/uznaniowych (innych dokumentów księgowych, nie będących fakturami VAT/rachunkami), gdzie kwota odsetek stanowi wartość wypłaconą przez bank w stosownej proporcji 80/20, bez doliczania przez każdą ze stron Umowy JV (Kontraktu Rozliczeniowego) jakiejkolwiek marzy, czy innego rodzaju wynagrodzenia.

Na tle powyższego stanu faktycznego Spółka zwróciła się z zapytaniem: „Czy powinna dokonać rozliczenia odsetek wypłaconych przez bank w ramach ich podziału/ przesłania (w proporcji 80/20) do N z uwzględnieniem stosownej noty księgowej/uznaniowej?

Zdaniem Podatnika w opisanej powyżej sytuacji wszelkie rozliczenia ww. odsetek powinny być dokonywane między stronami na podstawie not księgowych/uznaniowych (innych dokumentów księgowych, nie będących fakturami VAT/rachunkami).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Biorąc pod uwagę powyższe unormowania stwierdzić należy, iż Spółka poprzez przesłanie na rachunek bankowy N (Rachunku Zastrzeżonym) kwoty odsetek naliczonych i wypłaconych przez bank (w odpowiedniej proporcji), nie świadczy na rzecz N usług. W konsekwencji czynność ta nie powinna być dokumentowana fakturą VAT, lecz innym dowodem księgowym np. notą księgową.

W związku z powyższym w ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym, stanowisko Strony należy uznać za prawidłowe.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj