Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZF/415-14/07
z 27 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZF/415-14/07
Data
2007.03.27



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
nieruchomości
sprzedaż
zwolnienia podmiotowo-przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany ze zbycia w 2007 r. nieruchomości (nabytej w 2005 r.) może skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego w przypadku jego przeznaczenia na budowę własnego budynku mieszkalnego?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatniczka dnia 26.08.2005 r. zawarła warunkową umowę kupna nieruchomości gruntowej. Warunek opierał się na prawie pierwokupu zbywanej nieruchomości przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Przeniesienie własności nieruchomości nastąpiło aktem notarialnym w 23.09.2005 r. Dnia 22.12.2006 r. Wnioskująca warunkowo zbyła tę nieruchomość. Warunek polegał na prawie pierwokupu rzeczonej nieruchomości przez wymienioną powyżej Agencję. Notarialne przeniesienie własności nieruchomości nastąpiło 19.01.2007 r.

Wnioskująca zwraca się z zapytaniem, czy przedstawionym stanie faktycznym przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości może skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego w przypadku jego przeznaczenia na budowę własnego budynku mieszkalnego.

Podatniczka uważa, że w omawianej sytuacji może skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań – Nowe Miasto zważył, co następuje:

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Z treści zacytowanego przepisu jednoznacznie wynika zasada powszechności przedmiotowej opodatkowania podatkiem dochodowym wszystkich dochodów.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest w szczególności odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Bacząc na art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz 93 ze zm.) wskazuje, iż umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż notarialne przeniesienie własności nieruchomości nastąpiło 23.09.2005 r. W oparciu o powyższe zasadnym jest stwierdzić, że do przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia rzeczonej nieruchomości zastosowanie znajdą przepisy określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Skutkiem tego w oparciu o zasady określone w omawianej ustawie w brzmieniu obowiązującym przez dniem 1 stycznia 2007 r. przychody z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu stosownie do art. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Ustawodawca przewidział jednak określone wyjątki od powyższej zasady. W omawianej sytuacji przychód z odpłatnego zbycia nie powstanie, jeżeli zbycie nieruchomości lub prawa nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie oraz gdy podatnik skorzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) wyżej wymienionej ustawy i w tym celu składa oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w przepisach.

Należy jeszcze wspomnieć, iż zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a), w brzmieniu obowiązującym przez 1 stycznia 2007 r., przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości jest wolny od podatku w części wydatkowanej na nabycie budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, jak również na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę albo remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj