Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443-197/05
z 6 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-197/05
Data
2005.12.06



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Czy usługi w zakresie przygotowania sprawozdań dla Narodowego Funduszu Zdrowia na zlecenie niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej w przypadku, gdy odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi zleceniodawca są uznawane za samodzielnie wykonaną działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze działając na podstawieart. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j.z 2005 r., Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia02.11.2005 r. (data wpływu do urzędu 03.11.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co dozakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usługstwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku z dnia 02.11.2005 r. i w piśmie z dnia 23.11.2005 r., będącym uzupełnieniem tego wniosku stanu faktycznego wynika, że jest Pani zatrudniona na podstawie umów zlecenie w kilku niepublicznych zakładach opiekizdrowotnej. Na podstawie tych umów wykonuje Pani sprawozdania dla NarodowegoFunduszu Zdrowia, które stanowią:
- elektroniczną bazę populacji objętej opieką tworzoną na podstawie deklaracji wyborulekarza, pielęgniarki, położnej podstawowej opieki zdrowotnej składanych wzakładzie opieki zdrowotnej,
- elektroniczne i drukowane sprawozdania analityczne, statystyczne i finansowe z usługmedycznych wykonywanych na rzecz obsługiwanej populacji.
Sprawozdania te realizowane są w oparciu o program komputerowy „Pakiet Świadczeniodawcy" przekazywany przez Narodowy Fundusz Zdrowia każdemu zakładowi opieki zdrowotnej wraz z plikami konfiguracyjnymi niezbędnymi do jego uruchomienia i przesłania drogą elektroniczną wymaganych danych sprawozdawczych.
W ramach zawartych umów określone zostały warunki ich wykonania, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności wobec osób trzecich, która każdorazowo spoczywa na zakładzie opieki zdrowotnej.
Na podstawie tychże umów zleceniodawca przyjmuje na siebie odpowiedzialność za czynności wykonywane w ramach umowy zlecenia wobec Narodowego Funduszu Zdrowia (a także wobec innych osób trzecich). Tym samym Pani nie występuje jako podmiot samodzielny.

Według Pani stanowiska usługi w zakresie przygotowania sprawozdań, o których wyżej mowa, zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT nie uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą.

Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku i stanowiskiem Pani w przedmiotowej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze stwierdza:
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 wyżej powołanej ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. W art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawodawca wymienił czynności, które nie uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą.
Stosownie do wyżej powołanego przepisu za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie tych czynności i wykonującym zlecone czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Uwzględniając treść ww. przepisów należy uznać, że jeżeli istnieje stosunek prawny, w ramach którego zleceniodawca ponosi odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy, to wtedy nie jest to działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy VAT, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Chodzi o taki stosunek prawny między usługodawcą a usługobiorcą, który wskazuje cechy właściwe stosunkowi pracy tj. podporządkowanie usługodawcy co do warunków realizacji umówionych czynności, określenie wynagrodzenia, a dodatkowo z dokumentów dotyczących zawarcia umowy o wykonanie świadczenia powinna wynikać kwestia odpowiedzialności osoby zlecającej wobec osób trzecich.

W związku z tym, że w przypadku wykonywanych przez Panią usług w zakresie przygotowywania sprawozdań dla Narodowego Funduszu Zdrowia na zlecenie zakładów opieki zdrowotnej, odpowiedzialność wobec osób trzecich ponoszą zlecający wykonanie tych sprawozdań - usługi te nie będą uznane za samodzielnie wykonywaną działalnością gospodarczą. W związku z powyższym nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej,
- w dacie wydania przedmiotowego postanowienia, w stosunku do Pani nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj