Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-44/07/CHYK
z 7 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-44/07/CHYK
Data
2007.03.07



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
import usług
kontrahent zagraniczny
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek od towarów i usług
podstawa opodatkowania
skonto
waluta obca
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Spółka zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z prośbą o rozstrzygniecie kwestii czy prawidłowo postępuje przy wystawianiu faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub import usług, przyjmując jako podstawę opodatkowania wartości wyrażone w złotych polskich podane na fakturze zagranicznej.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 12.02.2007r. uzupełnionym w dniu 27.02.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług od kontrahentów zagranicznych z grupy A. Transakcje te dokumentowane są fakturami VAT wystawianymi w walucie obcej z jednoczesnym podaniem kwoty należności w złotych. Przed dokonaniem transakcji strony ustaliły, iż kwota faktury przeliczana jest przez dostawcę według miesięcznego kursu euro ustalonego przez centrum nettingowe.

W chwili obecnej wnioskodawca przy wystawianiu faktury wewnętrznej nalicza podatek z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług od wartości faktury wyrażonej w złotych.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) zwanej dalej ustawą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: 1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług ma terytorium kraju2.eksport towarów 3.import towarów4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Podstawa opodatkowania, w myśl. art. 31 ust. 2 ustawy obejmuje:1.podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku2.wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia

Przy ustalaniu podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1, przepis art. 29 ust. 4 stosuje się odpowiednio. Zgodnie z jego brzmieniem obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

W celu udokumentowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, ustawodawca art. 106 ust. 7 ustawy zobligował podatników do wystawiania faktur VAT wewnętrznych. Zgodnie z cyt. przepisem w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentująca ww. czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Zgodnie z § 9 ust. 6 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórych podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to w jakiej walucie została wykazana kwota należności w fakturze.

Sposób przeliczania kwot wykazanych na fakturach, w sytuacji, gdy kwoty te wyrażone są w walutach obcych reguluje § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97 poz. 970 ze zm.).

Zgodnie z jego brzmieniem, do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca lub import usług stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1-3 § 37. W myśl § 37 ust. 1 kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Według ust. 2 w przypadku, gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

Zgodnie z treścią ust. 3 w przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Mając na uwadze regulacje ustawowe zawarte w art. 31 ustawy oraz § 9 ust. 6 rozporządzenia Strona jako postawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług, winna traktować wartość wyrażoną w walucie polskiej, która stanowi kwotę, jaką Spółka jest obowiązana zapłacić kontrahentowi

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Strona od kontrahenta otrzymuje faktury, na których kwota do zapłaty z tytułu nabycia towarów wyrażona jest w złotówkach. W opinii tutejszego organu podatkowego, w opisanym stanie faktycznym nie mają zastosowania przepisy § 37 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. ponieważ transakcja została udokumentowana fakturą wyrażoną w walucie polskiej. Dla podatnika oznacza to, że podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota wyrażona na fakturze w walucie polskiej, którą jednocześnie podatnik jest obowiązany zapłacić kontrahentowi.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 14a, art. 14b oraz art. 14c ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj