Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DWUS DP-443-19/07
z 16 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DWUS DP-443-19/07
Data
2007.05.16



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
kontrahent zagraniczny
wystawienie faktury
zaliczka


Pytanie podatnika
Spółka pyta, czy w związku z otrzymaniem od kontrahenta wewnątrzwspólnotowego, posiadającego unijny numer identyfikacyjny, zaliczki na poczet przyszłych wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów ma obowiązek wystawienia faktury VAT zaliczkowej w terminie nie później niż 7 dnia od dnia otrzymania zaliczki od nabywcy?


Na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 ze zm. ) w związku z art. 20 ust. 1, ust. 2, ust. 3, art. 106 ust. 1, ust. 3 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535 ze zm.) oraz § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95 poz. 798) po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, , w sprawie obowiązku wystawienia faktury dokumentującej otrzymanie zaliczki przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towaru

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu

stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkęw w/w wniosku jest prawidłowe

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny :

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów metalowych oraz świadczenia usług obróbki skrawaniem. Głównymi odbiorcami towarów i usług są podatnicy podatku od towarów i usług zarejestrowani w krajach Unii Europejskiej. A zatem dostawa towarów ma charakter dostawy wewnątrzwspólnotowej. Niektórzy z odbiorców udzielają Spółce przed dokonaniem dostawy towarów zaliczki na poczet ceny kupowanych towarów.

Spółka pyta, czy w związku z otrzymaniem od kontrahenta wewnątrzwspólnotowego, posiadającego unijny numer identyfikacyjny, zaliczki na poczet przyszłych wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów ma obowiązek wystawienia faktury VAT zaliczkowej w terminie nie później niż 7 dnia od dnia otrzymania zaliczki od nabywcy?

Zdaniem Wnioskodawcy otrzymywane od kontrahentów zaliczki lub przedpłaty stanowią obrót w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl bowiem ogólnej zasady wyrażonej w art. 29 ust. 1 i ust. 2 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, a obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku.

Kwestię zaliczek otrzymanych przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów normuje art. 20 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym jeżeli przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. W myśl § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część należności, w szczególności : przedpłatę, zaliczkę, zadatek lub ratę, fakturę wystawia się nie później niż 7 dnia od dnia w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy.

Zasadę tę potwierdzają również ogólne przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące zasad wystawiania faktur VAT. Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy podatku VAT są obowiązani wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonywania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Przepis ten stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi (art. 106 ust. 3).

W związku z powyższym Spółka jest zobowiązana do wystawienia faktury VAT na kwotę otrzymanej zaliczki.

Analiza przepisów prawa podatkowego w przedmiotowym zakresie wskazuje, że :

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4.

Stosownie do zapisu ust. 2 tegoż artykułu w przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

W myśl ust. 3 powyższego przepisu, jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust.16.

Powyższy przepis stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi (art. 106 ust. 3).

Szczegółowe zasady wystawiania faktur w sposób jednoznaczny określone zostały w wydanym na podstawie delegacji ustawowej rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95 poz. 798) .

Stosownie do zapisów § 14 ust. 1 powyższego rozporządzenia jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności : przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

Ponieważ nie zastrzeżono, że przepis ten stosuje się jedynie do zaliczek w przypadku dostaw krajowych, uznać należy, że znajduje on zastosowanie także w przypadku zaliczek na poczet dostaw wewnątrzwspólnotowych.

Zatem każde otrzymanie zaliczki nakłada na dostawcę obowiązek wystawienia w terminie 7 dni od otrzymania powyższej zaliczki faktury dokumentującej ten fakt.

W związku z powyższym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj