Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
IB-415/45/06
z 21 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IB-415/45/06
Data
2006.11.21



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
spadek
spadkobiercy
syndycy
umowa zlecenia
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Czy w związku z wypłatą wynagrodzenia spadkobiercom zmarłego syndyka ciąży na obecnym syndyku obowiązek poboru podatku dochodowego ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy zawarte we wniosku z dnia 26.09.2006r. jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 26.09.2006r. wystąpiła Pani jako syndyk masy upadłościowej Spółki o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 29.05.2005r. zmarł syndyk w/w Spółki, którego spadkobiercy - żona i syn, po uzyskaniu postanowienia o stwierdzeniu praw do spadku, wystąpili do Sądu Rejonowego o określenie wynagrodzenia ostatecznego spadkodawcy, który w okresie pełnienia funkcji syndyka otrzymywał jedynie zaliczki na jego poczet.
Postanowieniem z dnia 23.08.2006r. Sąd Rejonowy określił wysokość ostatecznego wynagrodzenia zmarłego syndyka, do wypłaty w/w spadkobiercom z funduszu masy upadłościowej.

W tym stanie sprawy zwróciła się Pani z zapytaniem, czy w związku z wypłatą wynagrodzenia spadkobiercom zmarłego syndyka ciąży na obecnym syndyku obowiązek poboru podatku, zajmując jednocześnie stanowisko, że przedmiotowe wynagrodzenie podlega jedynie opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu dyspozycji wynikających z przepisów art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji:

Przepis art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa sie przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

Zasady powoływania syndyka określa ustawa z dnia 28.02.2003r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535 ze zm.).
Postępowanie upadłościowe upadłego dłużnika prowadzi sąd upadłościowy, a jednym z elementów tego postępowania jest wyznaczenie syndyka, które następuje - zgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 6 w/w ustawy - w drodze postanowienia sądu. Syndyk dokonuje swoje czynności pod nadzorem sędziego komisarza, rady wierzycieli i sądu upadłościowego, a zatem pełni on rolę służebną wobec sądu, bowiem przeprowadza likwidację masy upadłości i wykonuje działania faktycznie umożliwiające sądowi jurydyczne wykonywanie kolejnych stadiów postępowania.
Między syndykiem a sądem istnieje szczególna relacja prawna, ponieważ syndyk swoje działanie podejmuje tylko i wyłącznie na zlecenie sądu, pod nadzorem sądu, sąd go odwołuje ze sprawowanej funkcji i sąd wyznacza mu wynagrodzenie. Wszystkie te czynności oparte są na orzeczeniach sądowych, a nie na umowie cywilnoprawnej, a więc status syndyka nie nawiązuje w żaden sposób do stosunku pracy.
W relacji z sądem syndyk na mocy art. 162 w/w ustawy ma prawo do wynagrodzenia za swoje czynności, odpowiadającego wykonanej pracy. Wynagrodzenie pokrywane jest ze środków masy upadłości, jednakże sąd orzeka na wniosek zainteresowanego o wysokości wynagrodzenia i zwrocie poniesionych wydatków i dokonuje jego wypłaty.
Z uwagi na sposób powoływania syndyka oraz będącą następstwem tego powołania działalność wypłacane osobom fizycznych, działającym jako syndyk, należności z tytułu świadczonych przez nich usług, stanowią na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody, o których mowa w powołanym wyżej art. 13 pkt 6 ustawy.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28.07.1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem spadku.

W przedmiotowej sprawie należy zwrócić uwagę, że określenie pojęcia spadku ma podstawowe znaczenie przy omawianiu spraw związanych z dziedziczeniem.
Zgodnie z art. 922 § 1 i 2 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez spadkobranie należy rozumieć przejście praw i obowiązków majątkowych zmarłego z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Spadek to ogół praw i obowiązków majątkowych należących do zmarłego w chwili jego śmierci, które ze swej istoty mogą przejść na jego następców prawnych. Do spadku nie należą zatem prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Prawa te gasną w chwili śmierci osoby, której przysługiwały.
Ponadto do spadku należą wyłącznie prawa i obowiązki majątkowe zmarłego o charakterze cywilnoprawnym, natomiast prawa i obowiązki wynikające z dziedziny prawa karnego, administracyjnego czy finansowego nie wchodzą do spadku.
Określenie spadku następuje w drodze zastosowania czterech kryteriów:

  1. prawa i obowiązki mają charakter majątkowy,
  2. obejmują zakres prawa cywilnego,
  3. nie wiążą się ściśle z osobą zmarłego,
  4. nie przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.


Przepis art. 3 pkt 2 w/w ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi, że podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie w drodze spadku lub darowizny praw autorskich i praw pokrewnych, praw od projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych oraz wierzytelności wynikających z nabycia tych praw.

Przyznane spadkobiercom - żonie i synowi - wynagrodzenie ostateczne należne zmarłemu syndykowi, stanowiące przychód, o którym mowa w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w rozumieniu przepisów jest prawem majątkowym i podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na spadkobiercach i powstaje z chwilą przyjęcia spadku.

Stosownie do przepisu art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn, stanowisko syndyka zawarte we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w 2006r.
Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla płatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj