Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO1/423-86/06/85350
z 3 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO1/423-86/06/85350
Data
2006.11.03



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
koszty uzyskania przychodów
objęcie udziałów
wydatek


Pytanie podatnika
Czy koszty montażu, demontażu, zainstalowania oraz transportu maszyny wnoszonej do spółki aportem stanowią koszt uzyskania przychodów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (t.j.. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 26.09.2006 r. (data wpływu: 28.09.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zapytanie Podatnika dotyczy rozstrzygnięcia czy dodatkowe koszty poniesione przez Spółkę w związku z wnoszeniem maszyny aportem do innej spółki kapitałowej stanowią dla niej koszt uzyskania przychodów.
Według opisu stanu faktycznego Wnioskodawca, zwany dalej spółką A, wniósł do spółki kapitałowej B – z treści wniosku wynika, że była to spółka z ograniczona odpowiedzialnością - tytułem aportu maszynę produkcyjną. Jak podaje, wartość aportu ustalona została na podstawie wartości rynkowej maszyny z dnia wniesienia aportem. Z przekazaniem maszyny spółce B wiązały sie koszty demontażu, transportu i montażu tej maszyny, które poniosła spółka A. W efekcie koszty poniesione przez spółkę A, a więc: wartość maszyny i ww. wydatki poniesione w związku z czynnością przekazania maszyny spółce B, przekroczyły wartość nominalną udziałów, które spółka A objęła w kapitale zakładowym spółki B.
Na tle takiego stanu faktycznego Wnioskodawca formułuje stanowisko, że wydatki, które poniósł na demontaż, transport i montaż maszyny wnoszonej aportem do spółki B stanowią dla niego koszt podatkowy na podstawie art. 15 ust. 1o ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr. 54, poz. 654 ze zm) – zwanej dalej ustawą PDOP.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie potwierdza stanowisko Podatnika.
Stosownie do art. 15 ust. 1 j. pkt 1 ustawy PDOP w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7, w wysokości:
1) wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.
Zgodnie z art. 16 g ust. 1 pkt 4 za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się:
2) w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni - ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.
W myśl art. 15 ust. 1o ustawy PDOP jeżeli podatnik w związku z obejmowaniem udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny poniósł wydatki związane z objęciem tych udziałów (akcji), to wydatki te powiększają koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 1j.

W świetle zacytowanych przepisów dopuszczalne jest by koszty uzyskania przychodów ustalane w związku z objęciem udziałów lub akcji w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część były wyższe niż wartość nominalna objętych udziałów lub akcji.
Taka sytuacja ma miejsce w stanie faktycznym. Zauważyć trzeba, że koszty - niejako podstawowe lub bezpośrednie - objęcia udziałów spółki B przez spółkę A mogą odpowiadać wartości maszyny wniesionej aportem ustalonej przez przez obie strony tej transakcji na dzień wniesienia – jeżeli rzeczywista wartość maszyny nie będzie sie różniła od nierozliczonej wartości tej maszyny wycenionej według ksiąg wnoszącego aport (Wnioskodawca zastrzegł, że maszyna została wyceniona przez strony w wartości rynkowej). W takiej sytuacji ustalona zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 1 ustawy PDOP wartość kosztów związanych z objęciem udziałów stanowiłaby de facto wartość zbliżoną do wartości nominalnej objętych udziałów lub nawet wartość od niej wyższą. Ponieważ z art. 154 § 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) wynika zakaz obejmowania udziałów poniżej ich wartości nominalnej (udziały mogą być obejmowane po cenie równej lub nawet wyższej od ich wartości nominalnej; w sytuacji gdy cena jest wyższa, nadwyżka przelewana jest na kapitał zapasowy), wartość, na jaką wyceniona została maszyna na dzień wniesienia aportu przez strony transakcji nie może być niższa od wartości nominalnej objętych w zamian udziałów.
Z opisu stanu faktycznego wynika, że w wykonaniu zobowiązania do wniesienia aportu spółka A poniosła nadto koszty demontażu, transportu i montażu maszyny wnoszonej aportem. Poniesienie tych wydatków było konieczne do tego by skutecznie wnieść aport (tj. wydać spółce przedmiot aportu), czyli objąć udziały, ponieważ – jak wynika z postanowień art. 163 pkt 2 i art. 167 § 1 pkt 2 ustawy k.s.h. - dopiero po wniesieniu wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego możliwa jest rejestracja (tj. powstanie) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w KRS, co jest równoznaczne z momentem objęcia udziałów przez wspólników. Ww. dodatkowe koszty objęcia udziałów będą więc stanowiły koszt uzyskania przychodu udziałowca – tu: spółki A - na mocy szczególnego postanowienia zawartego w art. 15 ust. 1o ustawy PDOP. Strony mogą się oczywiście umówić tak, że koszty montażu środków trwałych stanowiących przedmiot wkładu niepieniężnego będzie ponosiła spółka, w której udziały są obejmowane - wówczas koszty montażu powiększałyby wartość początkową środka trwałego zgodnie z art. 16g ust. 6 ustawy PDOP – okoliczności stanu faktycznego były jednak inne.
Powyższe oznacza, że nie ma przeszkód prawnych by koszty ustalone przez spółkę A z tytułu obejmowania udziałów spółki B w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część różniły się od wartości nominalnej objętych udziałów. W rezultacie koszty uzyskania przychodów poniesione w związku z tą czynnością przewyższyły osiągnięte z tego tytułu przychody (zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy PDOP przychodem z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część jest wartość nominalna udziałów).

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowa i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego – w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj