Interpretacja Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej
PP/443-15/06
z 27 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-15/06
Data
2006.04.27



Autor
Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
budynek
darowizna
nakłady
przekazanie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Czy przekazanie przez Powiat nieodpłatnie na rzecz innej jednostki samorządu terytorialnego części nowego budynku podlega podatkowi VAT, jeżeli Powiat nie korzystał z obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) - po rozpatrzeniu wniosku Starostwa Powiatowego w X z dnia 09.03.2006 roku, w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.03.2006 roku Starostwo Powiatowe złożyło pismo do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej w sprawie udzielenia interpretacji i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Powiat X w latach 2003-2004 wybudował „Krytą pływalnię” na gruncie przekazanym Powiatowi w użytkowanie wieczyste przez Gminę Y. Nakłady na budowę pływalni były w ok. 30 % finansowane, na mocy porozumienia, przez Gminę Y. Wszystkie faktury dotyczące budowy były wystawione i finansowane przez Powiat, który nie korzystał z obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Aktualnie Gmina Y zwróciła się o uznanie poniesionych nakładów poprzez ustanowienie prawa współwłasności budynku.

Zapytanie brzmi; Czy przekazanie przez Powiat nieodpłatnie na rzecz innej jednostki samorządu terytorialnego części nowego budynku podlega podatkowi VAT, jeżeli Powiat nie korzystał z obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

Zdaniem Zarządu Powiatu: Na podstawie art. 7 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - nieodpłatne przekazanie części budynku w sytuacji gdy Powiat nie korzystał z obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony nie podlega podatkowi VAT.

Ocena stanowiska Podatnika: Zdaniem wnioskodawcy podstawą do nieopodatkowania podatkiem VAT przedmiotowej transakcji jest art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.). Przepis ten mówi, że przez dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, rozumie się wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części. Zatem uznano, że jeśli Powiat nie odliczał podatku VAT to nieodpłatne przekazanie towaru – jest nieopodatkowane.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej po przeanalizowaniu stanu fatycznego przedstawionego we wniosku informuje:
W myśl orzecznictwa; „czynnością darmą, a więc nieodpłatną, jest taka czynność, w której jedna ze stron dokonuje na rzecz drugiej strony przysporzenia, nie otrzymując w zamian korzyści majątkowej, stanowiącej ekwiwalent tego przysporzenia” (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 03.11.1995 r.).
Z opisanego stanu faktycznego wynika, że budowa „Krytej Pływalni” była współfinansowana (na mocy zawartego porozumienia) przez Gminę Y. Aktualnie Gmina Y wnosi o uznanie poniesionych nakładów poprzez ustanowienie współwłasności budynku „Krytej Pływalni”. Zatem nie można tu mówić o bezpłatności świadczenia z strony Powiatu. Bezpłatność świadczenia oznacza, że nie może ono mieć odpowiednika w świadczeniu drugiej strony.
W związku z powyższym: ustanowienie współwłasności budynku nie jest nieodpłatne. Skoro otrzymane przez Powiat pieniądze były ekwiwalentem to nie można mówić o darowiźnie czy przekazaniu bez wynagrodzenia.
Zatem - stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej stwierdza, że dostawa części przedmiotowego budynku winna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Ponadto – nie można zastosować do przedmiotowej dostawy obniżonej stawki VAT: 7%, gdyż nie przewidują tego przepisy o podatku VAT. Nie ma tu również zastosowania przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, który mówi: zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przy czym – przez towary używane rozumie się (art. 43 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy) budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.
Zatem, zgodnie z powyższym, aby przysługiwało zwolnienie z podatku VAT przy dostawie budynku muszą być jednocześnie spełnione 2 warunki:
- towaru używanego (5 lat od daty zakończenia budowy budynku)
- brak prawa odliczenia podatku VAT przy jego budowie
- W sytuacji opisanej przez Powiat – warunki te nie są spełnione.
Reasumując: Przedmiotowa dostawa będzie opodatkowana stawką VAT 22%.

Powyższa interpretacja;
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i ograny kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj