Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40-DF2/415-59/VII/2006
z 14 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40-DF2/415-59/VII/2006
Data
2006.11.14



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
akt notarialny
banki
odliczenie od dochodu
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Czy jeżeli podpiszę umowę z bankiem na kredytowanie drugiej transzy kwoty zawartej w umowie z deweloperem jeszcze w 2006 r. (uruchomienie kredytu, a tym samym przekazanie środków finansowych z banku na konto dewelopera nastąpi w 2007r.) zachowam prawo do korzystania z tzw. ulgi odsetkowej, czyli możliwości pomniejszenia dochodu o odsetki od kredytu, a co za tym idzie – do dokonania stosownego rozliczenia zapłaconych odsetek po podpisaniu aktu notarialnego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60, z późn. zm.) oraz art. 26b ust. 1, ust. 2 pkt 1-4, ust. 5 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Wola po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 17 sierpnia 2006 roku – wpływ do Urzędu 21 sierpnia 2006 roku (uzupełnionego pismem z dnia 28 września 2006 r.) o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n o w i ł

uznać stanowisko Pani, dotyczące prawa do korzystania z ulgi odsetkowej na zasadach obowiązujących w 2006r., tj. pomniejszenia dochodu o wartość poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania – jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 21 sierpnia 2006 roku zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wniosek, o którym mowa wyżej został uzupełniony pismem z dnia 28 września 2006 roku i zawierał następujące pytanie:
czy jeżeli podpiszę umowę z bankiem na kredytowanie drugiej transzy kwoty zawartej w umowie z deweloperem jeszcze w 2006 r. (uruchomienie kredytu, a tym samym przekazanie środków finansowych z banku na konto dewelopera nastąpi w 2007r.) zachowam prawo do korzystania z tzw. ulgi odsetkowej, czyli możliwości pomniejszenia dochodu o odsetki od kredytu, a co za tym idzie – do dokonania stosownego rozliczenia zapłaconych odsetek po podpisaniu aktu notarialnego?

Stan faktyczny: W dniu 7 czerwca 2006 r. podpisała Pani umowę przedwstępną z deweloperem na zakup nowego mieszkania, po czym zgodnie z warunkami umowy dokonała Pani wpłaty kwoty pieniężnej w wysokości 10% wartości mieszkania na rachunek bankowy dewelopera (kwota ta pochodziła z Pani własnych środków finansowych). Pozostałą część należnej kwoty, zgodnie z umową jest Pani zobowiązana zapłacić do 17 sierpnia 2007 roku (kwota ta będzie finansowana poprzez środki pochodzące z kredytu bankowego). Jednocześnie należy zaznaczyć, iż akt notarialny potwierdzający Pani prawo do własności zostanie podpisany do dnia 31 stycznia 2008 roku.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: zdaniem Strony, aby nabyć prawo do korzystania z ulgi odsetkowej należy podpisać umowę kredytową z bankiem w 2006 roku. Termin uruchomienia kredytu nie gra roli i środki mogą zostać wypłacone w każdym czasie. Natomiast rozliczenie zapłaconych odsetek następuje po podpisaniu aktu notarialnego (a tym samym po nabyciu prawa własności) poprzez złożenie we właściwym Urzędzie Skarbowym stosownego formularza PIT uwzględniającego wszystkie dotychczas dokonane spłaty odsetek. W związku z powyższym osoby, które podpiszą umowę z bankiem na finansowanie zakupu mieszkania jeszcze w 2006 roku nabędą prawo do ulgi odsetkowej pomimo tego, iż prawo do własności lokalu (akt notarialny) nabędą w w latach przyszłych np. 2007, 2008 i pomimo faktu, iż kredyt będzie uruchomiony w latach przyszłych tj. w 2007 roku (faktyczne przekazanie środków finansowych na konto bankowe dewelopera).

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy: zgodnie z art. 26b ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku.

Warunki skorzystania z w/w ulgi określone zostały w ust. 2 w/w przepisu - zgodnie z jego brzmieniem odliczenie, o którym mowa stosuje sie jeżeli:
1/ kredyt /pożyczka/ został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 roku,
2/ kredyt /pożyczka/ był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo- kredytowych do udzielania kredytów /pożyczek/, a z umowy kredytu wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 2001 roku,
3/ inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium RP przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu – określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
4/ inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 roku, a ponadto w przypadku inwestycji:
a/ o których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 -zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania – zawiadomienia o zakończeniu budowy takiego budynku,
b/ o których mowa w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3 -została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub budynku niemieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.

Kolejne warunki jakie muszą być spełnione w myśl art. 26b ust. 2 pkt 6 i 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są następujące: odsetki, o których mowa w ust. 1:
- zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt 2,
- nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba, że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,
- nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
- podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu / przychodu/ lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe z tytułu tzw. dużej ulgi budowlanej.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i cytowany przepis art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujący w 2006 roku – nabędzie Pani prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej. Odsetki od kredytu będzie Pani mogła odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym najwcześniej za rok, w którym zostanie zakończona dana inwestycja – zgodnie z art. 26b ust.5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast odsetki zapłacone przed rokiem określonym w ust.5 mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki.

Tak więc biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie organ podatkowy postanawia jak w sentencji.

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz obowiązujące w dniu złożenia wniosku przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj