Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PI/2/415-55/06
z 16 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PI/2/415-55/06
Data
2007.02.16


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działalność wykonywana osobiście
koszty uzyskania przychodów
rozliczanie (rozliczenia)
zaliczka na podatek
zarządzanie przedsiębiorstwem


Pytanie podatnika
Czy jako prowadzący działalność gospodarczą - przychody z umowy o zarządzanie należy traktować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, czy też jako przychody z działalności gospodarczej, jak należy rozliczyć ponoszone wydatki związane z realizacją tej umowy, prawidłowość pobierania i odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 5, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.11.2006r, złożonego w dniu 20.11.2006r. - o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawidłowości rozliczenia przychodów związanych z realizacją umowy o zarządzanie częścią przedsiębiorstwa oraz dokumentowaniem ponoszonych wydatków związanych z ich uzyskaniem,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportowo – spedycyjnych.

Z zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej wynika ponadto, iż podatnik może wykonywać także usługi w zakresie zarządzania i kierowania.

Podatnik w dniu 01.10.2006r. zawarł umowę z firmą kolportażową, o zarządzanie wydzieloną częścią przedsiębiorstwa, tj. kierowania Sekcją Magazynową w oddziale terenowym w Słupsku.

Zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconych miesięcznie zleceniobiorcy wynagrodzeń będzie jako płatnik naliczał i odprowadzał zleceniodawca.

Podatnik wykonuje obecnie swoje usługi wyłącznie na rzecz firmy kolportażowej.

Podatnik pyta, czy jako prowadzący działalność gospodarczą - przychody z realizacji umowy o zarządzanie powinien traktować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, czy też jako przychody z działalności gospodarczej; ponadto czy jako osoba prowadząca działalność gospodarczą może rozliczać udokumentowane wydatki, ponoszone w związku z realizacją umowy jako koszty uzyskania przychodów, jakie ewidencje powinien prowadzić - wobec faktu, iż ma zgłoszoną działalność gospodarczą i nie wykonuje żadnych innych usług na rzecz innych podmiotów i osób fizycznych; oraz czy słusznie zaliczkę na podatek dochodowy pobiera i odprowadza zleceniodawca.

Podatnik przedstawiając swoje stanowisko wskazuje, iż jego zdaniem przychody z realizacji umowy o zarządzanie są przychodami z działalności wykonywanej osobiście, nie może w związku z tym rozliczać poniesionych kosztów, nie ma obowiązku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podatnik stwierdza ponadto, iż jego zdaniem pobieranie i odprowadzanie przez zleceniodawcę zaliczek na podatek dochodowy jest prawidłowe.

Do przedstawionego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy:

Zgodnie z art. 5a pkt. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - ilekroć w ustawie jest mowa o pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4 -9.

Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym – źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście.

Natomiast w myśl z art. 13 pkt. 9 ww. ustawy - za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust.1 pkt. 2, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej – z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7 (tj. przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Z powyższych przepisów jednoznacznie wynika, iż przychody z usług zarządzania, kontraktów menadżerskich oraz umów o podobnym charakterze zaliczane są do przychodów z działalności wykonywanej osobiście także wtedy, gdy ww. umowy zawierane są w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Przytoczone przepisy wskazują, że do rozliczenia działalności wykonywanej na podstawie umów o zarządzanie, kontraktów menadżerskich nie mają zastosowania przepisy cyt. ustawy, dotyczące działalności gospodarczej.

Wysokość kosztów uzyskania przychodów z działalności wykonywanej osobiście regulują przepisy art. 22 ust. 9 pkt 5 ww. ustawy, zgodnie z którymi – koszty uzyskania przychodów z tytułu określonego w art. 13 pkt 9 – określa się w wysokości określonej w ust. 2 pkt 1 (tj. na 2006r. 1.227,00 rocznie; 102,25 miesięcznie), a jeżeli podatnik tego samego rodzaju przychody uzyskuje od więcej niż jednego podmiotu, roczne koszty uzyskania przychodu nie mogą przekroczyć w 2006r. kwoty 1.840,77.

W przedmiotowej sytuacji podatnik nie ma możliwości rozliczania udokumentowanych kosztów uzyskania przychodów na podstawie ponoszonych wydatków i ewidencjonowania ich w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, ponieważ księgę tę prowadzą jedynie podatnicy wykonujący działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 41 ust.1 ww. ustawy – osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust.1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust.4 zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b.

W oparciu o powołane przepisy prawne, obowiązujące w dniu złożonego wniosku tut. organ podatkowy potwierdza, że świadczenie usług zarządzania w oparciu o przedstawioną umowę jest działalnością wykonywaną osobiście; ponoszone w związku z realizacją tej umowy wydatki nie mogą być w związku z tym ewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów ani żadnej innej ewidencji (nie są przychodami z działalności gospodarczej), płatnik nalicza koszty ryczałtowo oraz odprowadza zaliczki na podatek dochodowy.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj