Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PD1A/415-42/06
z 8 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1A/415-42/06
Data
2007.01.08



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
aport
spółka cywilna
wkłady niepieniężne


Pytanie podatnika
Czy w przypadku wniesienia przez wspólnika do spółki cywilnej gruntów w postaci aportu wystepuje przychód oraz będzie miał zastosowanie art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 oraz § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 23.10.2006 r./ złożonego w tutejszym organie podatkowym w dniu 30.10.2006 r./ w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w sprawie opodatkowania wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki cywilnej jest prawidłowe.

UZASDNIENIE

Z wniosku z dnia 23.10.2006 r. /złożonego w tutejszym organie podatkowym w dniu 30.10.2006 r./ wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej w zakresie m.in. projektowania, budowy domów na gruntach należących do spółki oraz sprzedaży wybudowanych w ten sposób domów razem z gruntami. Obecnie takie przeznaczenie ma niżej wymieniony grunt wniesiony do spółki przez wspólnika. Jeden ze wspólników wniósł do spółki, w formie aktu notarialnego aport w postaci gruntu, nabytego wcześniej prywatnie jako grunt orny. Grunt został podzielony i przekształcony przez niego na grunty budowlane, co pociągnęło za sobą konieczność poniesienia stosownych nakładów m.in. na podział gruntu. Wspomniane nakłady poniósł wspólnik, którego własność stanowił grunt. Cena gruntu przy jego wnoszeniu do spółki została ustalona w oparciu o ceny rynkowe obowiązujące w momencie wniesienia aportu do spółki, a nie w cenie nabycia gruntu przez wnoszącego aport wspólnika. Z tego powodu wartość gruntów wyceniona na dzień wniesienia do spółki jest wyższa niż wartość ich nabycia przez wspólnika wnoszącego aport.
Przedstawiając swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie uważa Pan, iż w opisywanym wyżej przypadku nie ma przychodu w momencie wniesienia przez wspólnika gruntów do spółki. Nie będzie zatem miał zastosowania art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o pdof. Wniesienie gruntów do spółki nie spowodowało powstania żadnego zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pytanie zawarte we wniosku brzmi, czy wyżej przedstawione stanowisko jest zgodne z obecnie obowiązującymi przepisami.

Przepisy dotyczące zasad działania spółek cywilnych zawarte są w art. 860-875 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny /Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm./. Przez umowę spółki zgodnie z art. 860 § 1 k.c. wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Stosownie do art. 861 § 1 k.c. wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo świadczeniu usług. Wniesiony wkład może być pieniężny lub niepieniężny /aport/. Przedmiotem wkładu niepieniężnego mogą być m.in. nieruchomości, które mogą być wnoszone do spółki w dwojaki sposób: na własność lub do używania przez spółkę. Umowa stwierdzająca przeniesienie własności nieruchomości na spółkę powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, a jej niezachowanie pociąga za sobą bezwzględną nieważność dokonanej czynności. Z chwilą przeniesienia własności nieruchomości na wspólników staje się ona majątkiem wspólnym wszystkich wspólników. Majątek spółki przez czas jej trwania jest traktowany jako odrębny od majątku osobistego każdego ze wspólników. Wspólnik ma w nim tylko udział. Dla stosunków własności oznacza to współwłasność łączną. Wniesienie aportu do spółki cywilnej winno być dokonane zgodnie z obowiązującym prawem oraz przy uwzględnieniu postanowień wynikających z zawartej umowy spółki cywilnej.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3, pkt 7, pkt 8 lit. a, art. 14 ust. 1, art. 14 ust. 2 pkt 8, art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm./ źródłami przychodów są: pozarolnicza działalność gospodarcza, kapitały pieniężne, odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2 -2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn /art. 14 ust. 2 pkt 8/. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.
Natomiast zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4, ust. 16 cyt. ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości materialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 -18 uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu. Przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z ust. 1 pkt 3 i 4 oraz ust. 2, 8, 9 i 14 – 15 stosuje się odpowiednio art. 19. Stosownie do art. 19 ust. 3 tejże ustawy wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.
Z w/w przepisów wynika, że wspólnicy mogą ustalić wartość początkową środków trwałych wniesionych do spółki w postaci aportu maksymalnie w jego wartości rynkowej, ustalonej na dzień wniesienia aportu.
Wkład w postaci nieruchomości w momencie jego wniesienia do spółki cywilnej nie rodzi u wspólnika wnoszącego wkład żadnych skutków w podatku dochodowym, gdyż nie wiąże się to z odpłatnym zbyciem nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, o czym jest mowa w w/w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a cytowanej ustawy o podatku dochodowym. Wspólnik przenoszący własność na pozostałych wspólników nie wyzbywa się jej definitywnie ponieważ należy ona do niego nadal w części odpowiadającej jego udziałowi w majątku spółki. Tego rodzaju czynność nie wiąże się też z uzyskaniem przychodów, o których mowa w w/w przepisach art. 14 ust. 2 pkt 8 updof, bowiem nie dotyczą one wniesienia wkładu do spółki cywilnej. Wartość aportu nigdy nie jest nieodpłatnym świadczeniem dla pozostałych wspólników, gdyż wynika to z samej istoty tworzenia i funkcjonowania spółki cywilnej. Warunkiem powstania takiej spółki jest działanie w sposób oznaczony, np. poprzez wniesienie wkładów, którymi mogą być m.in. aporty. To, iż jeden ze wspólników wniósł aport nie oznacza, że drugi otrzymał przez to świadczenie i to świadczenie nieodpłatne. Umowa spółki cywilnej nie polega bowiem na świadczeniu sobie nawzajem.
Przychody z działalności gospodarczej zdefiniowane są w art. 14 ust. 1 i 2 w/w ustawy, zawierających katalog przychodów, które uważa się za przychody z działalności gospodarczej. W katalogu tym nie wymieniono otrzymanych środków trwałych wniesionych do spółki w formie aportu, wobec czego nie stanowi to przychodu z działalności gospodarczej.
W przedmiotowej sprawie nie uzyskał Pan również przychodu z kapitałów pieniężnych, określonego w w/w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy, albowiem przepis ten dotyczy wkładów wniesionych do spółek mających osobowość prawną, czyli nie dotyczy spółek cywilnych.
Zatem należy uznać, iż operacja wniesienia wkładu do spółki cywilnej nie skutkuje powstaniem przychodu czy też zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych u wspólników spółki otrzymującej wkład ani też u wspólnika wnoszącego ten wkład.
W świetle powyższego tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku jest słuszne pod względem prawnym.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.
Z posiadanych danych przez tut. organ podatkowy wynika, iż w dacie złożenia wniosku wobec Pana oraz wspólnika spółki nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 r.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia /art. 14a § 4, w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj