Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF2/415-171/276/06/AZ
z 30 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF2/415-171/276/06/AZ
Data
2006.10.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
certyfikat inwestycyjny
fundusz inwestycyjny
kapitały pieniężne
opodatkowanie dochodów kapitałowych
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Pytanie podatnika
Czy wniesienie przez osobę fizyczną udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością do funduszu inwestycyjnego wywołuje konsekwencje podatkowe na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz jak ustalić podstawę opodatkowania z tytułu certyfikatów inwestycyjnych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.08.2006r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 02.08.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania art. 17 ust. 1 pkt 6 i pkt 9 oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku – za prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 02.08.2006r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania art. 17 ust. 1 pkt 6 i pkt 9 oraz art. 23 ust. 1 pkt. 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż:

– Wnioskodawca będąc właścicielem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością dokonał ich wniesienia do funduszu inwestycyjnego zamkniętego,

– w związku z wniesieniem powyższych udziałów Strona uzyskała certyfikaty inwestycyjne,

fundusz inwestycyjny zamknięty dokona sprzedaży w/w udziałów.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy wniesienie przez osobę fizyczną udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością do funduszu inwestycyjnego wywołuje konsekwencje podatkowe na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz jak ustalić podstawę opodatkowania z tytułu certyfikatów inwestycyjnych?

W ocenie Strony, z chwilą wniesienia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością do funduszu inwestycyjnego nie powstaje obowiązek podatkowy. Wystąpi on dopiero w momencie dokonania obrotu certyfikatami inwestycyjnymi tj. w chwili ich odpłatnego zbycia. Podstawę opodatkowania będzie wtedy stanowiła różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży certyfikatów, a wydatkami na nabycie udziałów spółki. Swoje stanowisko Wnioskodawca opiera na uregulowaniach prawnych zawartych w art. 17 oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Strony, transakcja wniesienia (wpłaty) udziałów do funduszu nie jest odpłatnym zbyciem udziałów, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie wiąże się z jakąkolwiek zapłatą z tego tytułu. Ponadto w odniesieniu do powyższej transakcji nie znajduje także, w ocenie Wnioskodawcy, zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy, bowiem przepis ten dotyczy sytuacji wniesienia aportu do spółki mającej osobowość prawną. O specyfice tej transakcji świadczy także art. 17 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy, w myśl którego za przychody z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych uważa się przeniesienie akcji członków pracowniczych funduszy emerytalnych złożonych na rachunkach ilościowych do aktywów funduszu – analogicznego zapisu brak jest w odniesieniu do wpłaty udziałów do funduszu inwestycyjnego zamkniętego.

Mając na uwadze uregulowania prawne zawarte w art. 17 powołanej ustawy, Strona wyraża stanowisko, iż wpłata papierów wartościowych do funduszu zamkniętego jest specyficzną transakcją nie znajdującą odzwierciedlenia w powyższym przepisie. Wnioskodawca zauważa także, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 powołanej ustawy, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się m. in. wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa (certyfikatów inwestycyjnych) w funduszu kapitałowym. Wydatki te są jednak kosztem w przypadku sprzedaży/umorzenia certyfikatów. Zdaniem Strony, obowiązujące przepisy podatkowe nie dają odpowiedzi, w jaki sposób ustalić koszt nabycia certyfikatu w chwili jego sprzedaży/umorzenia w sytuacji wniesienia papierów wartościowych do funduszu, dlatego też w przedmiotowej sytuacji kosztem uzyskania przychodu będą faktyczne (historyczne) wydatki poniesione na nabycie papierów wartościowych, które zostały wpłacone do aktywów funduszu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Stosownie do zapisu art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 27 maja 2004r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 roku, Nr 146 poz. 1546 z późn. zm.), w przypadku wpłat do funduszu inwestycyjnego, dokonywanych w innych niż zdematerializowane papierach wartościowych lub w udziałach w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, osoba zapisująca się na certyfikaty inwestycyjne przenosi, w drodze umowy, zgodnie z odrębnymi przepisami, prawa z tych papierów lub udziałów na towarzystwo oraz składa u depozytariusza kopię tej umowy, a w przypadku papierów wartościowych, także te papiery lub, jeżeli papiery wartościowe nie mają formy dokumentu, dokument potwierdzający ich posiadanie wydany na podstawie właściwych przepisów.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Art. 9 ust. 2 w/w ustawy stanowi, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 - 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Rodzaje źródeł przychodów zawarte zostały w art. 10 ust. 1 ww. ustawy. W punkcie 7 tego artykułu jako źródło przychodu wymienione zostały kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt. 8 lit. a) - c) cytowanego przepisu.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt. 6 powołanej ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z:

a) odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,

b) realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 22 ust. 1 w/w ustawy - kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 23 tej ustawy.

W świetle przepisu art. 23 ust. 1 pkt 38 powołanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Z powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika, iż fakt wniesienia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością do funduszu inwestycyjnego zamkniętego nie powoduje powstania obowiązku podatkowego i dlatego podatnik nie jest zobowiązany do rozpoznawania przychodu w dacie opłacenia certyfikatów wnoszonymi udziałami. Przychód z przedmiotowej transakcji wystąpi dopiero w momencie dokonania obrotu certyfikatami inwestycyjnymi tj. w chwili ich odpłatnego zbycia. W tej sytuacji podstawę opodatkowania stanowić będzie różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży certyfikatów, a wydatkami faktycznie poniesionymi na nabycie udziałów wniesionych do funduszu, którymi opłacono certyfikaty inwestycyjne.

Mając na uwadze przedstawioną we wniosku sytuację oraz treść w/w przepisów, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj