Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PP/423-29/06/07
z 23 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PP/423-29/06/07
Data
2007.03.23



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akt notarialny
członek zarządu
jedyny udziałowiec
koszty uzyskania przychodów
uchwała wspólników


Pytanie podatnika
Czy na podstawie ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka z o.o. w której ta sama osoba jest jednocześnie jedynym wspólnikiem i jedynym członkiem zarządu, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenie członka zarządu wypłacane mu na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników nie sporządzonej w formie aktu notarialnego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga w związku z wnioskiem z dnia 28.12.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
stwierdza, że stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


Wnioskiem z dnia 28.12.2006r. Spółka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych.
Przedmiotem zapytania Spółki jest kwestia zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wynagrodzenia członka zarządu wypłaconego na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników nie sporządzonej w formie aktu notarialnego.

W przypadku odpowiedzi twierdzącej Spółka stawia trzecie pytanie o treści "jeżeli wynagrodzenie członka zarządu stanowi koszt uzyskania przychodu, to czy wartość tego wynagrodzenia jest w jakiś sposób limitowana?"
Z przedstawionego stanu faktycznego i załączonej kserokopii uchwały zgromadzenia wspólników wynika, że Zgromadzenie Wspólników w osobie jedynego wspólnika podjęło w/w uchwałę, na mocy której przyznało wynagrodzenie jedynemu wspólnikowi pełniącemu jednocześnie funkcję członka zarządu. Uchwała została podjęta bez zachowania formy aktu notarialnego.
Według stanowiska wnioskodawcy zgodnie z postanowieniami Kodeksu spółek handlowych członek zarządu wykonując swoje obowiązki i prowadząc sprawy spółki przyczynia się w sposób bezpośredni bądź pośredni do zwiększenia lub utrzymania przychodów Spółki, dlatego też wynagrodzenie członka zarządu z tytułu pełnionej funkcji stanowi koszt uzyskania przychodów. Wysokość wynagrodzenia nie powinna być limitowana, gdyż jest przyznawana na podstawie uznania zgromadzenia wspólników, które bierze pod uwagę zakres zaangażowania danego członka zarządu.
Zdaniem Spółki podjęta w tej sprawie uchwała nie wymaga spisania w formie aktu notarialnego co w ocenie wnioskodawcy potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13.04.2003r. IV CK 686/04: "uchwały walnego zgromadzenia wspólników Spółki z o.o. powinny mieć formę pisemną lecz wymóg ten nie stanowi warunku ich ważności".

Po rozpatrzeniu przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko strony jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:
W myśl art. 15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1.
Oznacza to, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła dochodów.

Zgodnie z art. 9 ust.1 wspomnianej wyżej ustawy zasada szczegółowego dokumentowania zdarzeń gospodarczych obliguje podatników do prowadzenia ewidencji rachunkowej opartej na odpowiednich dokumentach źródłowych w sposób zapewniający ustalenie wysokości dochodu, podstawy opodatkowania i podatku należnego.
Stosownie do postanowień art. 210 par.2 ustawy z dnia 15.09.2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 103 ze zm.) w przypadku gdy wspólnik, któremu przysługują wszystkie udziały, jest zarazem jedynym członkiem zarządu, to czynność prawna między tym wspólnikiem a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego. Powołany wyżej przepis wyłącza zastosowanie postanowień art. 210 par. 1 Kodeksu spółek handlowych w odniesieniu do czynności prawnych dokonywanych między spółką a jej jedynym wspólnikiem będącym jednocześnie członkiem zarządu.
Stąd też jedyny wspólnik może pełnić obowiązki członka zarządu na podstawie umowy cywilnoprawnej, z zachowaniem trybu zapisanego powołanym wyżej art. 210 par. 2 Kodeksu spółek handlowych. Wypłacone przez Spółkę wynagrodzenie w wysokości wynikającej z postanowień takiej umowy może stanowić koszt uzyskania przychodu.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wynagrodzenie z tytułu wykonywania czynności członka zarządu zostało wypłacone na podstawie uchwały jedynego wspólnika wykonującego na podstawie art. 156 Kodeksu spółek handlowych uprawnienia zgromadzenia wspólników. Uchwała nie została spisana w formie aktu notarialnego.
Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik stwierdza, że w świetle powołanych wyżej przepisów wynagrodzenie wypłacone na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników, nie spisanej w formie aktu notarialnego - nie jest kosztem uzyskania przychodu w myśl art. 15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Dokonując rozstrzygnięcia w przedmiotowej sprawie Naczelnik Urzędu stwierdził, że powołany przez Spółkę wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13.04.2003r. IV CK 686/04 odnosi się do odmiennego stanu faktycznego i w związku z tym nie ma zastosowania na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W świetle dokonanej wyżej oceny prawnej stanowiska pytającego stwierdzić należy, że nie istnieje przedmiot trzeciego zapytania, dotyczącego limitu wynagrodzenia wypłaconego dla członka zarządu na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia (dzień złożenia Wniosku) i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b par. 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj