Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PDP/423-55/06/BA/93994
z 21 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/423-55/06/BA/93994
Data
2006.11.21



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele statutowe
kościelne osoby prawne
organ
szkoły
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Jednostka pyta czy powstające Centrum skupiające dotychczasowe szkoły, będzie zwolnione z art. 17 ust. 1 pkt. 4 a z podatku dochodowego od osób prawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dn. 17.10.2006 r., (data wpływu do tut. Urzędu 27.10.2006 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Jednostka – kościelna osoba prawna- we wniosku przedstawia, że powołała i prowadzi jako organ założycielski Ogólnokształcące Liceum Akademickie Jezuitów i Gimnazjum Akademickie Jezuitów oraz Jezuickie Centrum Edukacji, które ma powstać. Działające szkoły posiadają numery identyfikacji podatkowej NIP oraz numery REGON dwuczłonowy. Powstające Jezuickie Centrum Edukacji skupiające szkoły otrzymało również REGON dwuczłonowy jako kolejna jednostka wewnętrzna. Szkoły jak i powstające Centrum sporządzają samodzielnie sprawozdania finansowe, które stanowią część składową łącznych sprawozdań sporządzanych przez jednostkę macierzystą.
Ponadto Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego jako organ założycielski powołujący te jednostki wewnętrzne nie złożyła odpowiednich wniosków do właściwej izby skarbowej, aby wyodrębnić istniejące szkoły jako odrębne podmioty podatkowe.

Jednostka pyta czy powstające Centrum skupiające dotychczasowe szkoły, będzie zwolnione z art. 17 ust. 1 pkt. 4 a z podatku dochodowego od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy powstające Centrum będzie zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 17 ust. 1 pkt. 4 a, który obowiązuje Jednostkę przed art. 17 ust. 1 pkt. 7 ustawy.
Na mocy art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 29, poz. 154 ze zm.) kościelne osoby prawne mają prawo zakładać i prowadzić szkoły oraz inne placówki oświatowo-wychowawcze na zasadach organizacyjnych i programowych określonych przez odpowiednie ustawy.
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 6, poz. 329 ze zm.) także w odniesieniu do szkół prowadzonych przez kościelne osoby prawne rozróżnia szkołę i organ prowadzący szkołę. Jednakże to rozróżnienie w przepisach prawa oświatowego nie determinuje statusu prawnego tych szkół na gruncie prawa podatkowego.
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) i przepisy ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego decydują o tym, kto będzie podmiotem podatkowym - szkoła czy organ prowadzący szkołę.
Stosownie do art. 12 ww. ustawy o stosunku Państwa do Kościoła szkoły i placówki oświatowo-wychowawcze nie posiadające osobowości prawnej działają w ramach kościelnych osób prawnych, które je powołały. W myśl art. 55 ust. 8 tej ustawy kościelne jednostki organizacyjne, o których mowa ww. art. 12, mogą być na wniosek kościelnej osoby prawnej uznane przez właściwą izbę skarbową za odrębne podmioty podatkowe, jeśli są organizacyjnie wyodrębnione.
Wobec tego, że art. 12 i art. 55 ust. 8 ww. ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego stanowią regulację szczególną, w odniesieniu do kościelnych jednostek organizacyjnych takich między innymi jak szkoły i placówki oświatowo-wychowawcze, zasadą jest, że jednostki te nie są odrębnymi podmiotami podatkowymi. Mogą się nimi stać o ile kościelne osoby prawne, w ramach których działają, złożą odpowiednie wnioski i właściwa izba skarbowa uzna je za odrębne podmioty podatkowe.
W ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przewidziano zwolnienia przedmiotowe dla podatników realizujących cele z zakresu oświaty.
Zwolnienia te obejmują podatników realizujących działalność oświatową poprzez szkoły lub inne placówki oświatowo-wychowawcze, funkcjonujące na podstawie ww. ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego.
Jeżeli szkoła (lub placówka oświatowo-wychowawcza) jest organizacyjnie wyodrębniona i na wniosek kościelnej osoby prawnej, o której mowa w art. 55 ust. 8 ww. ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego, mocą decyzji właściwej izby skarbowej została uznana za odrębny podmiot podatkowy, to wówczas do szkoły ma zastosowanie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na mocy tej regulacji wolny od podatku jest dochód szkoły, z zastrzeżeniem ust. 1c - w części przeznaczonej na cele statutowe z zakresu oświaty.
Jeżeli szkoła (placówka oświatowo-wychowawcza) założona i prowadzona przez kościelną osobę prawną nie jest organizacyjnie wyodrębniona, lecz działa w ramach kościelnej osoby prawnej, to wówczas wobec kościelnej osoby prawnej ma zastosowanie art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku są dochody kościelnych osób prawnych z niegospodarczej działalności statutowej, w tym przypadku, w związku z prowadzeniem szkoły. Zauważa się, że w tym zakresie kościelne osoby prawne nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).
Ze zwolnienia o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt. 4 a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie może korzystać powstające Centrum, gdyż ze stanu przedstawionego we wniosku jest ono składową Jednostką Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. Z owego zwolnienia korzysta kościelna osoba prawna – jako organ założycielski.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj