Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesznie
PP-III/440-31/07/PZ
z 5 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-III/440-31/07/PZ
Data
2007.06.05



Autor
Urząd Skarbowy w Lesznie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
kwota wolna
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
dotyczy określenia kwot, które wliczane są do wartości sprzedaży decydującej o zwolnieniu podmiotowym od podatku od towarów i usług


Pismem z dnia 25.04.2007r. (data wpływu do Urzędu 26.04.2007r.) Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z zapytaniem w sprawie udzielenia interpretacji o zakresie i sposobie zastosowania norm prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest stowarzyszeniem wyższej użyteczności publicznej. Na prowadzenie działalności uzyskuje przychody sklasyfikowane w PKWiU pod następującymi symbolami:

a/ 91.33 - składki członkowskie,

b/ 92.62.12 - wpisowe na zawody,

c/ 80.41.11 - szkolenie kierowców,

d/ 70 - odpłatność za wynajem obiektu sportowego (toru kartingowego),

e/ 92.62 - wpływy za przeprowadzenie imprez sportowo – rekreacyjnych na zlecenie,

a ponadto otrzymuje darowizny, dotacje budżetowe na szkolenie dzieci i młodzieży, dotacje pozabudżetowe na organizację imprez sportowych oraz uzyskuje wpływy z reklam. Z wyżej wymienionych przychodów podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przychody z wynajmu obiektów sportowych oraz wpływy z reklam.

Wnioskodawca zaznaczył, że łączny przychód z tych dwóch tytułów nie przekroczył w roku 2006 kwoty 10.000euro.

Zdaniem wnioskodawcy z uwagi na to, że przychody opodatkowane podatkiem od towarów i usług stanowią kwotę niższą niż 10.000euro Jednostka nie musi być podatnikiem podatku VAT.

Po rozpatrzeniu stanu faktycznego przedmiotowej sprawy oraz mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa podatkowego organ podatkowy informuje:

Stosownie do przepisu art.113 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z póżn. zm.), zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadające równowartości 10.000 euro, (co stanowi w roku 2007 kwotę 39.700zł, a w roku 2006 stanowiło kwotę 39.200zł). Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Ponadto zgodnie z ust.2 powołanego art. 113 cyt. ustawy do wartości sprzedaży, o której mowa powyżej, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w myśl art.5 ust.1 ustawy o VAT podlegają:

1/ odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

2/ eksport towarów,

3/ import towarów,

4/ wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

5/ wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 29 ust.1 powołanej wyżej ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust.2 – 22, art.30 – 32, art.119 oraz art.120 ust.4 i 5. Obrotem natomiast jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, a także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Pod pojęciem sprzedaży w myśl art. 2 pkt 22 cyt. ustawy rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Poza opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług pozostają dotacje o charakterze ogólnym, przeznaczone na pokrycie kosztów działalności, a nie będące dofinansowaniem czy też refundacją usługi, nie związane ze świadczonymi usługami i nie mające bezpośredniego wpływu na cenę tych usług.

Zgodnie z treścią powołanego przepisu art.5 w związku z art.2 pkt 6 cytowanej ustawy darowizna środków pieniężnych nie powoduje również powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego dotacje (nie związane z dostawą lub świadczeniem usług) oraz darowizny środków pieniężnych mające na celu dofinansowanie działalności Wnioskodawcy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, czyli nie stanowią wartości sprzedaży, od której zależy zwolnienie podmiotowe podatnika w podatku od towarów i usług.

Natomiast wpływy z tytułu: składek członkowskich, wpisowego z zawodów, szkolenia kierowców i przeprowadzania imprez sportowych korzystają ze zwolnień przedmiotowych w podatku VAT.

W związku z tym, że z wymienionych w piśmie przez Wnioskodawcę przychodów podlegają opodatkowaniu tylko wynajem obiektu sportowego oraz wpływy z reklam, a obrót z tego tytułu – jak wynika z wniosku – nie przekroczył w roku 2006 równowartości kwoty 10.000euro, tj. 39.200zł, Wnioskodawca nadal korzysta z podmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług w roku 2007. Jednakże w przypadku gdy wartość sprzedaży podlegającej opodatkowaniu przekroczy w trakcie roku 2007 kwotę 10.000euro, tj. 39.700zł, wówczas w momencie przekroczenia tej kwoty Jednostka utraci powyższe prawo do zwolnienia.

Zauważa się, iż w powyższej sprawie nie dokonano oceny prawidłowości klasyfikowanych usług. W świetle zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zaliczenie danego towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania tej klasyfikacji należy do obowiązków sprzedawcy (usługodawcy). W przypadku trudności w ustaleniu przez podmiot właściwego grupowania według PKWiU w odniesieniu do sprzedawanych towarów i świadczonych usług jednostką uprawnioną do wydawania opinii klasyfikacyjnych jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Opinie są wydawane na wniosek podmiotu. Tylko w przypadku prawidłowego zaklasyfikowania towaru do właściwego grupowania PKWiU możliwe jest rozstrzygnięcie o zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług danego towaru lub usługi.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia. Interpretacja ta jest wiążąca do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj