Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/7140/Z/K/07
z 25 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/7140/Z/K/07
Data
2007.05.25



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
samochód osobowy
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
Jak wynika ze złożonego wniosku, podatniczka zawarła z bratem umowę użyczenia samochodu osobowego, w związku z czym pyta, czy koszty eksploatacji samochodu użyczonego od brata stanowią koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej, czy też jako koszty bezpośrednio związane z przychodem zwolnionym od podatku dochodowego, pozostają poza wpisem do podatkowej księgi przychodów i rozchodów i nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
Jej zdaniem w roku 2007 przychody, z tytułu użyczenia samochodu pozostają poza wpisem do podatkowej księgi przychodów i rozchodów (jako przychody zwolnione), ale i niestety koszty eksploatacji samochodu jako te związane bezpośrednio z przychodami zwolnionymi od podatku dochodowego, pozostają poza wpisem do podatkowej księgi przychodów i rozchodów i nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.


Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew stwierdza, co następuje:

Zasadę umowy użyczenia regulują postanowienia ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm). Art. 710 tejże ustawy stanowi, że przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez cały czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Cechą charakterystyczną umowy użyczenia jest zatem jej nieodpłatny charakter.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się wartość świadczeń otrzymanych w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125.Natomiast stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku dochodowego jest:

- wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20.

(Zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 objęte zostały świadczenia pod warunkiem, że nie będą otrzymywane na podstawie stosunku pracy, pracy nakładczej lub na podstawie umów będących podstawą uzyskiwania przychodów z działalności wykonywanej osobiście)

W rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 514 ze zm.) do I grupy podatkowej zalicza się m. in. małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę, i teściów.

Z powyższego wynika, że ustawodawca uzależnia wykazywanie przychodów z tytułu bezpłatnego użyczenia na podstawie umowy użyczenia rzeczy wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej od stopnia pokrewieństwa pomiędzy osobami zawierającymi tego typu umowę.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania i mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, że przychody z tytułu nieodpłatnych świadczeń, wynikające z zawartej umowy użyczenia pomiędzy Panią a bratem, a więc osobami, których pokrewieństwo zaliczane jest do I grupy podatkowej, podlegają wyłączeniu z opodatkowania, tym samym nie podlegają wpisowi do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Za koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy nie uznaje się: - poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Z powyższego wynika, że wydatki poniesione z tytułu, używania dla celów działalności gospodarczej samochodu osobowego nie będącego środkiem trwałym są ograniczone i uznane mogą być za koszt uzyskania przychodu jedynie w części, w jakiej odpowiadają rzeczywistemu przebiegowi pojazdu wynikającemu z prowadzonej ewidencji przebiegu. Ponadto koniecznym warunkiem pozwalającym na zaewidencjonowanie poniesionych wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodu jest ich prawidłowe udokumentowanie. Stosownie do pkt 13 objaśnień do podatkowej księgi przychodów i rozchodów (rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), wydatki z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika, należy wpisywać na podstawie miesięcznego zestawienia poniesionych wydatków wynikających z faktur na zakup paliwa i naprawy, zawierających numer rejestracyjny pojazdu. Suma wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, w poszczególnych miesiącach, ustalona od początku roku podatkowego, nie może przekraczać kwoty wynikającej z ewidencji przebiegu pojazdu za ten sam okres, to jest kwoty wynikającej z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach przez właściwego ministra.

Reasumując, przychody z tytułu nieodpłatnych świadczeń wynikające z zawartej umowy użyczenia samochodu osobowego z bratem podlegają wyłączeniu z opodatkowania podatkiem dochodowym, natomiast poniesione wydatki związane z eksploatacją tego pojazdu będą stanowiły koszty uzyskania przychodu pod warunkiem właściwego ich udokumentowania.

W oparciu o powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew nie podziela stanowiska przedstawionego we wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj